Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ROZHĽADŇA Dušana Končeka

Píšťalôčka píska...

V októbri sa stretli prezidenti Slovenska a Poľska, aby protestovali proti plynovodu Severný potok 2 a chceli do toho zatiahnuť celú V4. Ibaže si pomýlili cieľ svojho protestu. Rusko je iba dodávateľ plynu a objednávateľ je EÚ. Takže tam treba adresovať svoje protesty. Slovenský premiér R. Fico to aj urobil , keď povedal, že EÚ „ z nás urobila hlupákov“. Proti tomuto výroku nemožno nič namietať, iba dodať, že EÚ si z nás robí hlupákov od nášho vstupu do tohto spolku. Na druhej strane si treba uvedomiť, že politici EÚ sú pragmatici, aj preto ich v tomto prípade zaujímajú výhody, ktoré ich krajiny z toho budú mať. Plyn bude tiecť popod Baltické more priamo do Nemecka v objeme 55 miliárd kubíkov za rok. Tento projekt samozrejme postaví do ťažkej situácie Ukrajinu a potom, ako prestane prúdiť plyn cez Ukrajinu do Európy, tak aj Slovensko, či ďalšie krajiny. Spôsobí to samozrejme pre tieto krajiny ekonomické problémy, lebo za tranzit boli pekné peniažky. Ukrajinský premiér tento projekt nazval antiukrajinským a antieurópskym. Ibaže zabudol na jednoduchú pravdu, ekonomika Ukrajiny a jej problémy najmenej zaujímajú EÚ a potom ako Ukrajina vyhlásila Rusko za agresora, už ani Rusov, niet sa teda čomu čudovať. A toto nepochopili ani ďalšie krajiny východnej Európy, ktoré proti projektu protestujú. Treba však povedať, že sa krajinám východnej Európy predkladali mnohé projekty, ktoré odmietli, samozrejme na nátlak EÚ. Toto je typický príklad politiky EÚ, kde vyhráva ten silnejší a ten slabší si akurát môže pískať...

 

To nie je náhoda

Formálne sme Slovensko aj ústami premiéra protestovali, proti otvoreniu kancelárie strany Jobbik v Dunajskej Strede. Vzťahy s Orbánom sú pomerne dobré, takže sme ich nechceli narušiť. Verejnosť očakávala, že sa k tomu vyjadrí aj kancelária prezidenta republiky, odtiaľ však prišla len tíšina. Otvorenie kancelárie nie je totiž o tom, že poslanec Jobbiku má niekde v týchto končinách frajerku. Má to širšie súvislosti, keďže je jasné, že sa celkom nepodarí získať Ukrajinu pre americké zámery, treba ju rozobrať na časti. Poliaci už v rámci reštitúcií chcú zabrať západnú Ukrajinu, ktorá im kedysi patrila, Rumuni tiež. A Maďarom „ piští“ srdce po Zakarpatskej Ukrajine. Takýmto spôsobom by sa vlastne dostala Ukrajina do Európy aj do NATO, teda jej väčšia časť. Taký je scenár „ B „, keď sa nepodaril scenár „ A“. Ale Maďarom „ piští „ srdce aj na veľkú časť Slovenska, tak ako Poliakom na Oravu a Tatry. Asi nám Slovákom nadšenie zo samostatnosti a rozdelenia Československa postupne začne vyprchávať/ ono to tiež nebola náhoda- ale aj rozdelenie malo svojho hlavného architekta a pomocníkov na území bývalého Československa/, lebo sa ocitneme vydaní na milosť a nemilosť mocných tohto sveta a ich pomocníkov. Lebo sa treba aj spýtať, aká je Slovenská samostatnosť a suverenita po podpise Lisabonskej zmluvy s ohľadom na súčasné geopolitické tendencie ? Má Slovensko armádu ? Nemá, len pár trampov a krtkov, ktorí vyberajú niekde v púšti míny. Spomeňme si na rok l938, vtedajšie Československo malo armádu, ktorá bola na úrovni Nemecka, obranná línia na hraniciach bola skvelá v ČSR sa vyrábali tanky a zbrane pre Nemecko, generáli Hitlera to veľmi dobre vedeli a tak prišiel politický ťah, Československo bez mihnutia oka predajní mocipáni predali Hitlerovi, dúfajúc že si zachránia kožu. História sa zvykne v podobných ale aj inakších variáciách opakovať ...

 

Veríme, ale preveríme

Rusko sa aktívne vrátilo k programom letov na Mesiac, ako to vyplýva z vyhlásenia Roskozmosu, celý program by mala ukončiť misia s kozmonautom na palube v rokoch 2O29-2O30. V Rusku program letov na Mesiac skončil v roku l976, po smrti akademika Koroleva. Prvý nepilotovaný let na Mesiac by sa mal uskutočniť roku 2021. K tomuto štátnemu programu je pričlenený aj program entuziastov na ktorý beží celonárodná zbierka, ide o malú družicu, kozmický aparát, ktorá by preskúmal detailne povrch Mesiaca v miestach , kde vystúpili na Mesiac americkí astronauti. Týmto nadšencom ide o to, aby sa potvrdilo alebo nepotvrdilo jedno z tajomstiev 20. storočia, či Američania skutočne boli na Mesiaci. Tento kozmický aparát by mal vážiť 5O kilogramov a rozmery 25Ox25Ox480 milimetrov, rozlíšenie obrázkov z Mesiaca je v rozpätí 2O centimetrov.

 

Ich hodnoty do Európy

Hlavný muftí Saudskej Arábie Abdulazis Ali Šejch vyhlásil, že muži majú právo zjesť svoje ženy prípade smrteľného hladu a dodal, že ženy sa nemôžu protiviť, pretože, lebo sú „ s mužom jedno telo“. „ Ak bude muž smrteľne hladný a nenájde doma jedlo, môže odrezať časť tela svojej ženy a zjesť ho“, vyhlásil arabský muftí. Ešte predtým priniesli západné média správy o tom, že tento muftí navrhol zničiť chrámy všetkých relígií, ktoré nie sú islamistické a tiež aj to, že dievčatá, ktoré ešte nemajú l5 rokov môžu vstupovať do manželstva. Takéto a podobné hodnoty prichádzajú do Európy s utečencami, ktorých niektoré krajiny vítajú, chovajú ich, šatia ich a dávajú im ubytovanie a časom aj prácu. Všetko toto v spojení s aktivizáciou hnutia gayov a lesbičiek vytvorí v Európe onú biblickú Sodomu a Gomoru ku ktorej pomaly ale isto spejeme.

 

Česi a Slováci v Donbase

Je známe, že v Doneckej a Luhanskej republike bojujú aj Česi a Slováci, pritom nejde o nejakých zločincov ale, ale ľudí, ktorí sa na túto stranu pridali dobrovoľne. Je pochopiteľné, že ich priezviska neuverejňujeme, iba ich prezývky. Čech Juraj má prezývku Begemot , prišiel na Donbas so svojim priateľom Pavlom, ktorý má prezývku Kaukaz. Obidvaja prišli sem pred piatimi mesiacmi, ako hovoria potom, čo sa udiala masakra v Odese a videli tie strašné zábery v televízii. Pochopiteľne nechcú hovoriť , ako sa do Donecka dostali, ale bolo to cez Ukrajinu a mnoho ľudí im pomáhalo, Begemot má napríklad otca Rusa, matka študovala v Moskve a potom ho odviezla domov, otec zomrel. Spolu s Kaukazom pôsobili predtým v ochranke českých podnikateľov, na Cypre a inde a školu pre ochrancov ukončili v Izraeli. Kaukaz má otca Čečenca a matku Češku, otec prišiel do Československa 8O- rokov, pracoval vo firme „ Škoda“, kde sa s matkou zoznámili. Svojho otca nepoznal, Kaukaz sa zaoberal profesionálne boxom a sambom. Tiež prišiel do Donecka potom ako videl tie hrôzy v Odese a Mariupole. Obidvom sa tu páči, ľudia sú tu veľmi živí, obidvaja sa smejú a hovoria, že hľadajú učiteľku ruského jazyky, aj keď sa s domácimi dokážu dohovoriť svojou česko - ruštinou. Slovák Mário má prezývku Gabčík, hovorí, že má ľavicové zmýšľanie , že je komunista, preto lebo žil do 15 rokov v socialistickej krajine, dnes má 39 rokov. Gabčík hovorí : Keď sme odišli od Sovietskeho zväzu a vrhli sa do objatia Západu, urobili z nás otrokov, Sme vlastne otroci, pracujeme za 5OO eur mesačne, 3OO ide na byt,1OO na cestovné, čo vám zostane ? Begemot ho doplňuje: Ukrajinci uverili rozprávkam o krásnej budúcnosti v Európe. Gabčík : Ja tomu nerozumiem. Ukrajinci načisto stratili rozum, nechápem, majú aj internet a môžu sa presvedčiť, ako tam na Západe ľudia v skutočnosti žijú. My však nie sme Nemci, či Anglosasi- sme Slovania, sme otroci, pracujeme na nich, sme im ukradnutí, potrebujú len peniaze. Máme na Slovensku proamerickéko prezidenta, Kiska sa volá. Dodali nám ho. Je to.../Gabčík použil slovo, ktoré zo známych dôvodov nezverejňujeme/. Begemot : Náš dedko/prezident Zeman/ je výborný, ale americké veľvyslanectvo niečo proti nemu určite podnikne, nejaký impičment. Begemot hovorí aj Schvarzenbergerovi, Štetinovi, ktorí sa bozkávali na Ukrajine s tými, čo zabíjali na Donbase deti. Všetci traja hovoria aj o Zakarpatskej Ukrajine, ktorá bola kedysi súčasťou Československa a ktorí sa tiež dožadujú svojej štátnosti. Debatu zavŕšil Gabčík : Keď povstane Zakarpatská Ukrajina, povstane celá Európa.

Títo traja štyridsiatnici, nie sú nejakí tinedžeri, ale ľudia, čo niečo zažili, prežili a dnes prežívajú neľahké udalosti. Rozhodli sa dobrovoľne, šaty im kúpil napríklad Francúz, ktorý tiež tam pôsobí. Vyjadrujú sa jednoducho a zrozumiteľne. Možno s nimi súhlasiť aj nesúhlasiť. Ale možno ich aj chápať.

 

R. Fico: Nemám ideologické klapky na očiach

Slovenským médiám to zrejme ušlo, alebo sa tým z opatrnosti nechcú zaoberať, pretože pragmatizmus slovenského premiéra ich už privádza do zúfalstva. Noviny Deutsche Wirtschafts Nachrichten priniesli vyjadrenie slovenského premiéra Róberta Fica/ komentujú to tak, že Slovensko je prvá krajina z NATO, ktorá podporila ruské kroky v Sýrii/: Nie je dôležité, aký a ktorý útok na „ Islamský štát“ bude úspešný- americký či ruský. V obidvoch prípadoch je dôležitý výsledok“ Podľa slov R. Fica on „ nemá ideologické klapky na očiach“. Okrem toho podľa slovenského premiéra k vyriešeniu konfliktu treba zapojiť aj sýrskeho prezidenta Bašara Asada. Nemeckí čitatelia tento článok komentujú a vyberáme jeden komentár čitateľa pod značkou IvoMe: Po nedobrých skúsenostiach Slovenska s nemeckou politikou, politické elity Slovenska vyjadrili podporu ruským krokom v Sýrii. Merkelová stráca moc a to je dobré. Dúfam, že to bude pokračovať. Spomínané noviny nie sú nejakým plátkom typu Sme, ale skutočne mienkotvorné médium, ktoré si vyjadrenie slovenského premiéra všimlo, to ako ho vyhodnotilo je iná vec/ teda, že v NATO začína rozkol/. R. Fico sa však vyjadril ako štátnik suverénnej krajiny a jeho názor je naozaj pragmatický, zrozumiteľný a jasný. Ostatní slovenskí politici statočne mlčia ako voš pod chrastou, vrátane slovenského prezidenta, inak povedané musia fakty „ ideologicky prežuť“.

 

Jasnozrivý Václav Klaus

 

Dnes už svetoznámy televízny kanál „Russa Today“ priniesol rozhovor s českým exprezidentom Václavom Klausom z ktorého vyberáme:

Otázka: Vy sa veľmi kriticky vyjadrujete o činnosti EÚ v súvislosti s migračnou krízou, dokonca obviňujete niektoré západoeurópske krajiny, že sa podieľali na vojnách, ktoré spôsobili následne potoky utečencov. Ale ste zároveň proti masovej migrácii. Ako tieto dva názory zapadajú do seba ? Ak sa západoeurópske krajiny na tom podieľali, že v rodných krajinách migrantov vznikol chaos, nie sú teda povinní za to platiť?

V. Klaus: Na to komu platiť je ešte nie celkom jasná odpoveď. V mnohých vzťahoch súčasných problémov je americká politika posledných dvoch desaťročí so všetkými tými „ revolúciami kvetov“ a vojnami v Iraku, Lýbii, Afganistane a Sýrii. Ak máme hovoriť, kto za to má platiť, tak podľa môjho názoru, treba začať Američanmi, pretože Európa by nezaznamenala takú migráciu, ak by nebol útok na Irak v roku 2003. Tu je súvislosť veľmi krehká, vojnu v Iraku nespôsobila Európa.

Otázka : Vy často hovoríte o riadení takzvaných pomazaných hláv, keď je reč o šéfoch Európy. Celá koncepcia nadnárodnej vlády u niektorých – hlavne u tých, čo zažili komunizmus – vyzýva zvláštnu asociáciu, ktorá je podobná ideálom internacionalizmu, ktorá bola blízka mnohým lídrom Sovietskeho zväzu. Táto cesta sa ukázala ako neefektívna, aj preto, že sa národy a skupiny nácií zbavili politickej, kultúrnej a ekonomickej konkurencie. Myslíte si, že v EÚ aj teraz zbavujú národy konkurencie ?

V.Klaus: Predovšetkým musím povedať, že pred 25 rokmi EÚ v snahe zbaviť sa krajín a štátov urobila obrovskú chybu, prevrátila sa z európskych spoločenstiev, to znamená konglomerátu nácií, na Európsku úniu. Áno, to bol tragický omyl a dnes žijeme vo väčšej či menšej miere v podmienkach, keď sa riešenia prijímajú na nadnárodnej úrovni – v Bruseli, nie Prahe, alebo kdesi inde v Európe. V tom vidím hlavný nedostatok súčasného usporiadania európskych inštitútov.

Otázka : Vy ste sa vyjadrili aj o tom, že raz bude experiment EÚ ukončený. Sovietsky zväz potreboval 7O rokov, aby sa nakoniec zbavil ideí a fantázií komunizmu. Vy si podľa všetkého myslíte, že EÚ je akousi ideologickou rozprávkou . Ako dlho podľa Vášho názoru môže ešte existovať ?

V. Klaus: Európska únia zostane je to silný útvar, jeho nemožno porovnávať so Sovietskym zväzom spred 25 rokov, Preto , bojím sa, že EÚ vydrží dlhšie.

 

Čiernohorcom došla trpezlivosť

 Pravdaže o tom, čo sa deje Čiernej Hore/predtým časť Srbska/ média neinformujú, nie preto žeby nechceli, ale nemôžu. Čiernohorci totiž vyšli protestovať proti vstupu do EÚ a NATO ale niekoľkotisícová demonštrácia nevzbudila pozornosť. Pritom je to v prípade Čiernej Hory a jej hlavného mesta Podgorice, to isté ako keby Londýne vyšlo do ulíc 7OO tisíc a Berlíne milión ľudí. Pri moci je tu už 25 rokov nejaký Milo Džukanovič, marionetka Západu, od oddelenia Čiernej Hory od Srbska v roku 2OO6. Ako prišiel moci tak prišiel, Západ ho „ prikryl“ vrátane jeho trestných činov za kontrabandu v Taliansku a spojenia s „ Cosa Nostrou“. Oddaný a poddaný Milo míting nechal rozohnať slzotvorným plynom, obuškami a v „ rámci demokracie bolo zranených takmer 5O ľudí. Samozrejme pre Západ je to „ zlá opozícia“ a tak západné a americké média referovali o demonštrácii a jej rozohnaní a demonštrantov nazvali bojovníkmi Islamského štátu... Čiernohorci, to sú vychýrení bojovníci a zrejme sa len tak ľahko nevzdajú. A tak nás znova čaká nespokojný Balkán.

 

Koľko platí Zemanovi Vladimír Putin?

Český prezident Miloš Zeman odpovedal na otázky redakcii Blesk .Na otázku čitateľa, koľko mu platí Putin, bez mihnutia oka odpovedal, že jeho plat je 236 tisíc rubľov za mesiac, ale poprosil o jeho zvýšenie v dôsledku pádu rubľa, Potom už v serióznom tóne odpovedal na operáciu Ruska v Sýrii. „ Ak Rusi skutočne bombardovali pozície Islamského štátu, tak postupovali dobre. Každý kto bombarduje islamský štát postupuje správne.“ M. Zeman obvinil „ nelegálnych emigrantov“ v tom, že sa umelo snažia vyvolať ľútosť, čo prikrývajú svojimi deťmi a ich životy vystavujú nebezpečenstvu. Za chrbtami týchto detí, podľa slov českého prezidenta sa nachádzajú mladí, zabezpečení mladí muži s IPhonmi a snažia sa získať výhodu zo spoluúčasti Európanov. Vinu za zložitú situáciu čiastočne pripísal aj nemeckej kancelárke A. Merkelovej. Myslí si, že je“ lživý humanizmus“ a premenlivosť jej názorov v otázke multikulturálnej spoločnosti v konečnom dôsledku spôsobili migračnú krízu. Prezident Českej republiky vyjadril podporu referendu v otázkach kvót na utečencov, ktorých môže prijať jeho krajina. Zdôraznil, že masová migrácia zo zón konfliktov v arabských krajinách prinesie Európskej úniu vlnu radikalizmu.