Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Robíme dosť proti prenikaniu prejavov fašistickej ideológie? – Vladimír Dobrovič

Výsledky posledných parlamentných volieb varujú. V oblasti upevňovania protifašistického povedomia našich občanov sa robí zrejme veľmi málo. Na žalostnú situáciu len veľmi slabo alebo vôbec nereagujú médiá. Keď už aj poukážu na niektoré negatívne poznatky, žiaľ, zostanú len v rovine konštatovania. Rovnako ako politici ani médiá nehľadajú príčiny šírenia názorov sympatizujúcimi s prejavmi rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu, extrémizmu a ostatných foriem intolerancie na Slovensku. Bez zveličovania môžeme pritom konštatovať, že trestuhodne je zanedbávaná už výchova na školách, pracoviskách, štátnych inštitúciách a zrejme i v mnohých rodinách. Pozitívom sa javí,  že si už túto nepriaznivú situáciu začínajú všímať aj politici, vrátane pravicových strán, s výnimkou Kotlebovcov. Tí nielenže stoja v tomto úsilí bokom, ale vzhľadom na vyhlásenia ich predstaviteľov, najmä v minulosti, môžeme ich považovať za tých, ktorí sa usilujú bagatelizovať naše negatívne skúsenosti s nemeckým nacizmom a svetovým fašizmom, vrátane ich slovenských prisluhovačov.

 

Verejnú mienku v poslednom období aj vďaka iniciatíve opozičných poslancov rozvírila ich požiadavka, aby v rámci vzdelávania bola pre našich stredoškolákov zavedená povinná návšteva koncentračného tábora Osvienčim, miesta kde nemeckí nacisti beštiálnym spôsobom týrali a vražili ľudí. Polemika je o tom či by to malo byť povinné alebo nie. Nech už rozhodnutie bude také alebo onaké, v každom prípade je to dobrý krok, ktorý významným spôsobom môže posilniť protifašistické povedomie mladých ľudí. Nemalo by však ísť o ojedinelý čin. Mladá generácia si zaslúži, aby poznala skutočnú pravdu o protifašistickom zápase nášho ľudu, o zverstvách, ktoré na ňom napáchali nemeckí nacisti a ich prisluhovači. Je najvyšší čas, aby sa v tomto smere prehodnotili aj učebnice slovenských dejín, z ktorých sa čerpá pri ich vzdelávaní, aby sa prestalo so zamlčiavaním skutočných faktov o našich osloboditeľoch, príslušníkov Červenej armády, rumunských vojakov a príslušníkov 1. čs. armádneho zboru, ako aj statočného boja všetkých tých, ktorí sa proti fašizmu postavili v Slovenskom národnom povstaní. Hrdinstvo sovietskych osloboditeľov, ako aj príslušníkov ostatných národov, ktorí spoločne s našimi odbojármi bojovali proti tým, ktorých cieľom bolo vyvraždiť Židov a zotročiť Slovanov, dokumentujú pomníky na celom území Slovenka. Tieto miesta by nemali ožívať len pri významných výročiach, keď sa organizujú pietne spomienky, žiaľ, aj na nich mládež väčšinou chýba. Mali by sa stať miestom pravidelných školských návštev počas celého roka, miestom kde sa školákom budú pripomínať hrôzy 2. sv. vojny skutočnými, zdokumentovanými informáciami o národnooslobodzovacom zápase nášho ľudu.

 

Ďalšou formou rozvíjania vlasteneckej výchovy sú vedomostné súťaže o našej pokrokovej histórii organizované Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov v spolupráci so školami. Ukazuje sa, že najmä žiaci základných škôl majú záujem poznávať dôležité obdobia v histórii nášho národa. Pritom nie je ani tak dôležité ich umiestnenie v súťaži ako získané poznanie, že slovenské dejiny sú plné príkladov osobného vlastenectva našich ľudí, ktorí si zaslúžia ich úctu a možno v budúcnosti, keď to bude potrebné, môžu na to nadviazať.

 

Majú študenti povinne absolvovať exkurzie do koncentračného tábora alebo o tom majú rozhodovať ich rodičia? Táto otázka by nás nemala rozdeľovať. Dôležité je, aby sa ako celok posilnila vlastenecká výchova od základných škôl až po vysoké školy, vrátane návštev koncentračných táborov. Na vlastné oči sa tu oboznámia s hrôzami holokaustu, vyprodukovanými nemeckými nacistami počas 2. sv. vojny, ktorej 71. výročie skončenia sme si pripomenuli v týchto májových dňoch. Podľa vyjadrenia ministra školstva Petra Plavčana, v Programovom vyhlásení vlády sa ráta s posilnením výučby smerujúcej k potlačeniu prejavov extrémizmu. Zostáva dúfať, že sa to premietne aj do školských osnov a urobí sa dôležitý krok na prospech upevňovania protifašistického povedomia.