Regióny už žijú voľbami – Milan Országh

Sobota 9. novembra sa stala dôležitou časovou métou pre skúsených politických borcov i začiatočníkov v tejto oblasti na úrovni všetkých slovenských regiónov, ktorí odvíjajú svoj terajší kalendár iniciatív od tohto dátumu. Nie inak je tomu aj v Prešovskom kraji, kde sa napríklad politici pravice už dávno začali nielen zviditeľňovať (najmä kandidáti na post predsedu Prešovského samosprávneho kraja), ale ako sa zdá, aj predbiehať vo svojich predvolebných sľuboch. Často nezmyselných a doslova hlúpych, svedčiacich o tom, že tí, ktorí sa chcú stať lídrami kraja, nedajú si aj napriek predstieranej pracovitosti a oddanosti svojmu regiónu ani toľko námahy, aby si poriadne preštudovali možnosti, povinnosti a kompetencie samosprávneho kraja, ktorý majú ambície viesť. A to dokonca ani ľudia, ktorí sa na parketách samosprávy či štátnej správy pohybujú už roky. Práve v súvislosti s nimi si možno celkom oprávnene dávať pri rozhodovaní nad volebnými listinami otázku, akým prínosom budú pre kraj po voľbách?

Opakovaný vtip stráca náboj
Za znôšku planých a dookola opakovaných vtipov možno považovať nielen samotnú kandidatúru, ale aj predvolebné bonmoty kandidáta prešovskej pravicovej koalície Jána Hudackého (KDH, SDKÚ-DS, Most-Híd). Pred rokmi sa pohyboval v oblasti podnikania a obchodných vzťahov, pričom bol zakladateľom a šéfom regionálneho podnikateľského centra a inkubátora. Svoj dobrý kredit v tejto oblasti úspešne využil v roku 2004, kedy po zvolení do funkcie jedného zo slovenských poslancov europarlamentu presedlal z podnikateľsko-ekonomickej sféry do politickej. Viditeľne na svoju škodu, ale aj na škodu regiónálnej podnikateľskej platformy. Po vypršaní poslaneckého mandátu pôsobil za nedávnej sulíkovsko-figeľovskej vlády ako štátny tajomník a pravá ruka ďalšiemu Východniarovi, ministrovi dopravy Jánovi Figeľovi .

V živých pamätiach všetkých východniarov, ale najmä Prešovčanov, ostal prvý krok nového ministra dopravy a jeho tímu, ktorým bolo zastavenie prác na drvivej väčšine dopravných stavieb v oblasti na východe republiky, bez ohľadu na štádium ich rozpracovanosti. Aby sme boli presní, tento krok neznamenal iba opätovné časové oddialenie regiónu od moderných dopravných možností, potrebných pre rozvoj podnikania a zvýšenie záujmu solventných podnikateľských subjektov zo západu, ale viedol predovšetkým k prudkému nárastu nezamestnanosti, úpadku a v mnohých prípadoch aj krachu východoslovenských firiem, podieľajúcich sa subdodávateľským spôsobom na realizácii rozbehnutých dopravných stavieb. Toto vyviedla dvojica puncovaných východniarov svojim krajanom! Dá sa s istotou povedať, že dvojica Figeľ-Hudacký svojimi politickými rozhodnutiami posunula slovenský východ o dobrých desať rokov nie dopredu, ale dozadu.

Za nepodarený vtip možno teda považovať jeden z Hudackého predvolebných sľubov, ktorý vraj považuje za prioritný – v prípade zvolenia za prvého muža kraja zasadiť sa o rozvoj cestnej infraštruktúry na území Prešovského kraja. Zdá sa, že to myslí smrteľne vážne, veď ani po tom, čo ho občania i politici upozornili na hlboký rozpor jeho slov a činov, neopustil túto pôdu politického diletanstva.

Je vôbec potrebný?
Hudackého kandidatúru treba posudzovať aj z iného aspektu. Pred štyrmi rokmi kandidoval na post predsedu prešovskej krajskej samosprávy tiež a tiež ako kandidát pravicového bloku. Nepochodil, bolo to pre neho a pravicu skôr volebné fiasko, ako aspoň zčasti vyrovnaný volebný boj. Kandidát SMERu Peter Chudík ho porazil doslova na hlavu. Preto mnohí neveriacky krútili hlavami, keď sa meno Hudacký objavilo na pravicovej kandidátke pre regionálne voľby opäť v pozícii lídra. Medzi ďalšie perly jeho predvolebných sľubov možno zaradiť plánovanú iniciatívu oživenia hospodárstva kraja a zamestnanosť na jeho území podporou živnostníkov, malých a stredných podnikateľov a farmárov. Na toto už zareagovalo aj krajské vedenie strany SMER-SD a jeho šéf Stanislav Kubánek kandidáta pravice verejne vyzval, aby odstúpil z kandidatúry a prestal ohlupovať občanov kraja nezmyslami takéhoto druhu, keďže samosprávny kraj nemá v tejto oblasti ani finančné možnosti , ani kompetencie. Stanislav Kubánek vedel o čom hovorí, veď pracuje vo funkcii riaditeľa Úradu Prešovského samosprávneho kraja a všetky relevantné informácie o aktuálnom stave a možnostiach rozvoja kraja či jeho „otlakoch“ má takpovediac na stole. Z neznalosti situácie v krajskej samospráve sa nakoniec Hudacký usvedčil sám tvrdením, že krajská samospráva pod vedením terajšieho predsedu Petra Chudíka nefunguje dobre a práve to, že pre Chudíka je prvoradé naplneni povinností vyplývajúcich z pridelených kompetencií kraja spôsobilo, že PSK je najchudobnejším v republike. Vyhlásil to aj napriek tomu, že Prešovský samosprávny kraj, vďaka operatívnym a prezieravým finančným opatreniam , je už niekoľko rokov považovaný za najlepšie hospodáriaci vyšší územný celok na Slovensku a v mnohých oblastiach je minimálne o krok vpredu pred ostatnými krajmi. O čom vie celé Slovensko, pravdepodobne s výnimkou pána Hudackého. Odhliadnuc od všetkého, pravica aj pred regionálnymi voľbami dokazuje, že v jej stranách absentujú nielen jednota a motivácia k spolupráci v prospech tohto štátu a jeho občanov, ale predovšetkým nové myšlienky, nápady a ciele. Pravica dnešných dní sa jednoducho nachádza v ideologickom vzduchoprázdne. Zvoní si sama do hrobu?

SMER-SD vlastne bez konkurencie Krajské vedenie strany SMER-SD postavilo do boja o predsednícke kreslo opäť osvedčeného Petra Chudíka. Tento bývalý lekár bol zakladateľom prešovskej krajskej samosprávy a prakticky končí v tejto funkcii už tretie volebné obdobie. Svoje priority má jasné, podopreté niekoľkými rozpracovanými dlhodobými projektami a cieľmi, no oproti ostatným protikandidátom má obrovskú prednosť v podobe neoceniteľných skúseností. Získaných v období fundamentalizácie krajskej samosprávy, ktorú začal budovať na zelenej lúke, ale i počas troch volebných období, v ktorých viedol rozbiehajúci sa záprah nového regionálneho územného celku a dostal ho do dobrej kondície. Zdá sa, že na rozdiel od svojich mnohých politických súkmeňovcov i protivníkov, hrnúcich sa do množstva funkcií hlava-nehlava, len aby dokázali svoju dôležitosť, Chudíka riadenie regiónu napĺňa a venuje mu všetku svoju energiu, čo dokazuje aj jeho znalosť veci, problémov a z toho vyplývajúcich racionálnych riešení. Spolu so Stanislavom Kubánekom tvoria vhodne sa doplňujúci tandem, keďže tento jeho riaditeľ úspešne pôsobil dlhé roky v oblasti športovej diplomacie ako podpredseda Svetovej federácie kolkárskeho a bowlingového športu. Čo by malo byť pre Prešovský kraj prísľubom do pokrízového obdobia...

S. Kubánek - Vyzývam Jána Hudackého, aby odstúpil zo svojej volebnej kandidatúry!

S. Kubánek - Vyzývam Jána Hudackého, aby odstúpil zo svojej volebnej kandidatúry!

Tandem Chudík-Kubánek posúva kraj dopredu

Tandem Chudík-Kubánek posúva kraj dopredu