Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

REGIÓN Milana Országha: Do boja o kreslo predsedu PSK deviati

Prvá etapa predvolebného boja skončila, karty sú rozdané, tromfy vynesené, hra sa rozbehla. Pre ktoré farby bude táto hra úspešná a kto odíde od stola s prázdnym mešcom, to bude jasné približne o jeden mesiac. Kým niektoré strany vyniesli svoje farby s poriadnym predstihom pred konkurenciou, len aby zaznamenali aspoň maličké, i keď nedôležité prvenstvo, iné sa neponáhľali a nechali všetko na príhodnú chvíľu. Napríklad krajské vedenie SMERu-SD v Prešove oficiálne oznámilo meno svojho kandidáta na post predsedu PSK a všetkých kandidátov na poslancov krajského parlamentu až v pondelok 30. septembra na pravé poludnie, pri podpisovaní koaličnej zmluvy s politickými partnermi Strana moderného Slovenska (SMS) a Náš kraj. Ako zdôraznili krajskí lídri koaličných strán (Stanislav Kubánek, Milan Marečák, Milan Mňahončák), koalícia je vytvorená iba pre voľby predsedu krajskej samosprávy, do volieb na poslanecké kreslá ide každá strana samostatne. Podpora SMERu-SD je zo strany SMS celoštátna, teda vo všetkých krajoch Slovenska.

Zapisovateľka krajskej volebnej komisie v Prešove JUDr. Mária Lukačiková mala v posledný septembrový deň plné ruky práce, pretože stihnúť zákonom stanovený časový limit chceli viacerí. SMER-SD jej odovzdal svoje kandidátske listiny (pre voľby poslancov zoradené podľa jednotlivých okresov) približne jednu hodinu po v úvode spomenutom podpísaní koaličnej zmluvy a medzitým sa už zhromaždili pred jej pracoviskom aj nezávislí kandidáti a kandidátky, ktorí kontrolovali a upravovali svoje voličské listiny do poslednej chvíle.

Ambície jednotlivých strán a nezávislých kandidátov boli jasné až v prvé októbrové ráno, keďže lehota stanovená pre možnosť dodania kandidátok bola stanovená na polnoc z 30. septembra na 1. októbra a tento časový limit bol platný pre obvodné volebné komisie, pracujúce v každom z 13 okresov kraja. Po spočítaní všetkých platných kandidátok je reálny stav nasledujúci:
Kandidáti na predsedu PSK:
- Peter Chudík, úradujúci predseda PSK (koalícia SMER-SD, SMS, Náš kraj),
- Ján Hudacký, poslanec NR SR, Prešov, (KDH, SDKÚ-DS, Most-Híd),
- Vladimír Klein, ved. pracovník, Spišská Belá, Ľudová strana Naše Slovensko,
- Anton Korba, manažér, Pavlovce, NEKA,
- Dorota Bujňáková, právnička, Lipany, Nový parlament,
- Štefan Straka, starosta Čierne nad Topľou, Komunistická strana Slovenska,
- Ľubomír Vasilišin, daňový poradca, Prešov, 7 statočných – regionálna strana Slovenska
- Ján Bajus, 3. sektor, Snina, Zmena zdola DÚ Slovenska,
- Jozef Mihalčin, podnikateľ, Vranov nad Topľou, Slovenská ľudová strana.

Strany účastniace sa volieb na 62 poslanecké kreslá krajského parlamentu v Prešove:
- SMER-SD - 62 kandidátov
- SDKÚ-DS – 58
- atď...
Politické strany a koalície pôsobiace v Prešovskom kraji podali spolu 380 poslaneckých kandidátok, okren nich vstúpilo do volebného boja 81 nezávislých kandidátov (NEKA), čo v celokrajskom súčte predstavuje 7,4 záujemcov na jedno poslanecké kreslo krajského parlamentu. V prípade, že sa vám toto číslo zdá vysoké, je potrebné pripomenúť, že do predchádzajúcich volieb išlo o približne 100 kandidátov viac...

Kandidátske listiny odovzdáva SMER-SD

Kandidátske listiny odovzdáva SMER-SD

Nová koalícia, zľava Marečák - SMS, spoločný kandidát Chudík, Kubánek - SMER-SD, Mňahončák - Náš kraj

Nová koalícia, zľava Marečák - SMS, spoločný kandidát Chudík, Kubánek - SMER-SD, Mňahončák - Náš kraj