Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

REGIÓN Milana Országha: Šarišania sa hlásia k Európe

Desať rokov uplynulo ako voda a keďže je to okrúhle výročie, načim ho aj poriadne osláviť. Napriek kuvičím hlasom o neúspechu a zániku Slovenska, napriek neprajníkom a okázalým protivníkom prešla už prvá dekáda  rokov pobytu našej vlasti v únii. Dá sa povedať, že tento krok neľutuje ani únia, ani Slovensko, nastal vyrovnaný stav ideovej remízy. Tí, ktorí majú viac dôverných informácií, sú možno skeptikmi, ale nijaký šláger neulahodí každému, ba dokonca ani ženská krása, keďže každý má svoje oči, svoje nároky, svoje názory.

 

Nech už je na našu vlasť rôzny názor aj medzi Bruselčanmi, vo svoje výročie sme ich opäť dokázali príjemne prekvapiť a rozohriať. Síce malý, ale slávou veľký symbol  hlavného mesta Belgicka, sa 1. mája odel do slovenského kroja (pričom bezmála ocikal našu štátnu vlajku), aby sa  k nemu o trochu neskôr pridala jeho nová slovenská frajerka, pred ktorou sa vôbec nehanbil. Milé, pôsobivé, domáce v rodine európskych národov a regiónov. Najmä tých regiónov, od ktorých spolupráce a vplyvu si veľmi sľubovalo východné Slovensko. Že, reku, konečne nám bude lepšie, konečne sa pohneme dopredu. Ale, žiaľ, v našej vlasti Bratislavu nepreskočíš, najmä jej úradníkov. Tí si robia z „vyrovnávania regiónov“ vlastný biznis, prihrievajú si vlastnú polievočku a mastia vlastné peňaženky. Na Slovensku je to tak. A tak, keď sme pred dvadsiatimi rokmi mysleli na to, že bez Prahy nám asi bude lepšie, teraz je na východe každý presvedčený o tom, že Slovensku by bolo lepšie bez Bratislavy ako Prahy. Aj to je názor, získaný desiatimi rokmi prežitými v únii. Aké budú ďalšie?

 

V náš sviatočný deň reprezentovali na bruselskej pôde aj Šarišania. Regionálnou kanceláriou   Prešovského samosprávneho kraja, ktorá na bruselskej pôde vznikla dávno pred vstupom Slovenska do únie, aby pomohla východoslovenským podnikateľom, študentom, inštitúciám a orgánom. V kruhoch únie je svojou iniciatívnou činnosťou známa, pochvaľujú si ju aj doma. Aj jej prispením sa v uliciach hlavného mesta Európy s úspechom predstavil temperamentný folklórny súbor Sabinovčan, dokumentujúci vyspelé kultúrne tradície chudobného a Bratislavou naďalej odstrkovaného šarišského regiónu. 

Frmol pri stánku PSK

Frmol pri stánku PSK

FS Sabinovčan pri Mannekenovi, ktorý má už aj slovenskú frajerku

FS Sabinovčan pri Mannekenovi, ktorý má už aj slovenskú frajerku

Manneken Pis 2014

Manneken Pis 2014