REGIÓN MILANA ORSZÁGHA: Prečo práve v Prešovskom kraji?

Tohtoročná letná turistická sezóna u nás sa už rozbehla svojim zaužívaným „slovenským tempom“, čo znamená, že príroda patrí v týchto dňoch predovšetkým školákom. Sú ich plné Vysoké i Nízke Tatry, Pieniny a ďalšie klenoty nášho Slovenska. Nadišli dni maturít, školských výletov, poznávacích zájazdov.

Zdatnejším milovníkom prírody všetkých vekových kategórií ponúka niekoľko zaujímavých možností aj krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska. Tohtoročné „Objavovanie Prešovského kraja“ je dokonca spojené s využívaním modernej komunikačnej techniky. Teda, na začiatku všetkého je proces stiahnutia aplikácie „Poďme von“ do svojho mobilu alebo tabletu a potom sa už cestuje, súťaží a vyhráva (vecné ceny a pobytové poukazy). V prípade tohto projektu je v podstate jedno, akým spôsobom a dopravným prostriedkom (alebo peši) turista cestuje...

 

Ďalší projekt je určený cyklistom. „Cyklopátrania“ sú víkendové akcie, plné stretnutí „rovnakého druhu“, teda cykloturistov, hľadania stratených pokladov, spoznávania regiónu a nových priateľov. Zdá sa, že to nakoniec bude úspešný športovo-spoločenský projekt. Naň v podstate naväzuje projekt „Choď a foť“, ktorý je súťažou všetkých, ktorým nie je cudzí fotografický aparát.

 

Detvákom je určená letná hra „Zachráň legendy“, ktorá tiež používa mobilné telefóny. Legendárium prevedie účastníkov desiatimi príťažlivými lokalitami Prešovského kraja, ku ktorým sa viažu legendy a záhady. Či už ostane iba pri používaní telefónu alebo rodičia zoberú svoje deti aj do miest opradených legendami, to už sa musí riešiť v rodinnom kruhu.

Aby sme neostali iba u všeobecných informácií, ponúkame aj východiskové adresy pre jednotlivé projekty: www.severovychod.sk alebo f Severovýchod Slovenska.

Či tieto projekty pomôžu k tohtoročnému opätovnému zviechaniu turizmu na Slovensku, to ukáže až koncoročné bilancovanie. Avšak masívny pokles našej vlasti v rebríčku návštevnosti turistov za vlaňajšok oproti roku 2013 o 7 miest (a nízke umiestnenie oproti susedom z Česka, Maďarska, Poľska a Rakúska) by mal vyburcovať všetkých, ktorí sú do turizmu priamo alebo nepriamo zainteresovaní. Alebo nám stačí konštatovanie, že turizmus jednoducho robiť nevieme?