Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Rastie politik nielen národného formátu – Vladimír Dobrovič

"Poďme hľadať veci, ktoré nás spájajú. Aj Maďari, aj Slováci sú rovnakí žobráci v Európskej únii, aj maďarskí, aj slovenskí dôchodcovia nemajú z čoho žiť. O slovensko-maďarských vzťahoch sa môžeme baviť, ale netraumatizujme sa stále hriechmi svojich predkov. Poďme sa baviť o tom, prečo nevieme dorovnávať životnú úroveň Nemcov." Touto výzvou Andrej Danko, predseda Slovenskej národnej strany, v úvode televíznej diskusnej relácie dal Józsefovi Berényimu, predsedovi Strany maďarskej komunity, jednoznačne najavo, že v súčasnej dobe neutíchajúcej hospodárskej krízy, ktorá prirodzene postihla aj Slovensko, naši občania od politických strán očakávajú v prvom rade kroky vedúce k zlepšenie ich životnej úrovne, a nie nekonečné uťahovanie opaskov. Napríklad v hospodársko-ekonomických otázkach, si preto vie predstaviť spoluprácu aj s národnostne orientovanými stranami.

Bolo pre mňa potešením sledovať vyjadrenia menej známeho, relatívne mladého politika, A. Danka. Ako by mi hovoril priamo z duše. Politickú veľkosť svojej osobnosti dokumentoval aj vyhlásením smerom k obhajovaniu našich národných záujmov v rámci Európskej únie. Vzhľadom na nedávnu rétoriku národniarov A. Danko vyslovil zaujímavé osobné prianie. Želá si, aby na Slovensku vznikol druhý Viktor Orbán. „Má najväčšiu odvahu zo všetkých východných politikov a chcem, aby taký Orbán vznikol na Slovensku." Líder SNS o konkrétnych spojencoch strany nechce hovoriť. Spolupracovať mieni s tými, ktorí budú chcieť zaviesť, rovnako ako SNS, poriadok s preukazovaním pôvodu majetku, vziať späť strategické podniky a stanovovať pravidlá pre zahraničných investorov tak, aby sa nemohli na Slovensku len tak nabaliť a odísť.

A. Danko v diskusnej relácii odmietol delenie politickej scény na pravicu a ľavicu, nie je to už podľa neho aktuálne. "Keď vidím v ľavici miliardárov, v pravici tých zúfalcov, ktorí nosia do parlamentu makety, urážajú premiéra či prezidenta... Nechcem, aby politikárčenie ničilo ľudí," konštatoval. Síce až tak jednoduché prirovnanie ľavice a pravice považujem za nebezpečné, ale vzhľadom na aktuálne politické dianie v slovenskom parlamente ho začínajúcemu politikovi zrejme nemôžeme zazlievať. Vo vzťahu k národnostiam A. Danko zdôraznil, že naši národniari sa orientujú predovšetkým na vlastenectvo a na to, aby bolo Slovensko viac počuť v Bruseli. S menšinami problém nemá. Upozornil však, že sa nezmieri s tými, ktorí budú hovoriť o revízii našich hraníc. "Kto bude hovoriť o revízii slovenských hraníc, o otázkach povojnového usporiadania, tak má so mnou problém tak ako s mojimi predchodcami.“ Medzi vecnými argumentmi A. Danka je na prvom mieste jeho záujem o Slovensko a lepšiu budúcnosť väčšiny občanov, ktorá sa môže živiť len svojou prácou. Ním prezentované názory zanechali vo mne dobrý pocit z jeho vystúpenia. Konečne aj na našej politickej scéne sa objavuje mladý politik, ktorý je poslom dobrej správy pre Slovensko.