Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Prvý kráľ ligových strelcov samostatnej SR jubiluje – Vladimír Mezencev

Zostal pri futbale – preto je spokojný

V deväťdesiatych rokoch minulého storočia patril medzi najlepších slovenských futbalistov. Napriek tomu nikdy neopustil slovenské trávniky, i keď mal niekoľko možností prestúpiť do zahraničných klubov. Pred ponukami zo zahraničia však dal vždy prednosť niektorému z domácich celkov. Je presvedčený, že o nič neprišiel. Má predsa na svojom konte niekoľko stretnutí v reprezentačnom drese, okrem toho hral aj vo významných európskych súťažiach, konkrétne v PVP a Pohári UEFA.

 

Jubilant Pavol Diňa, teraz už 55-ročný /nar.11.júla 1963/, má za sebou skutočne bohatú a úspešnú kariéru. Rodák zo Sniny začal s futbalom v rodnom meste, ale jeho talent nemohol zostať dlho nepovšimnutý. V osemnástich ho získal Chemlon Humenné, potom nasledovalo osem rokov strávených v Dukle Banská Bystrica, ďalšími zástavkami boli DAC Dunajská Streda /1990-1994/, 1.FC Košice 1994-1996/, potom krátke pôsobenie v ďalšom košickom tíme – Lokomotíve /1996/, ešte v tom istom roku prestup do Humenného a potom ďalšie dva ročníky odohral za Zemplín Michalovce. S hráčskou činnosťou skončil vo veku 36 rokov.

 

KANONIER S PRESNOU MUŠKOU

Jeho strelecká potencia bola neobyčajne vysoká čoho dôkazom sú štatistické údaje. V I.čs.lige a najvyššej slovenskej súťaži od roku 1993 dal v 388 stretnutiach až 131 gólov. Teda v priemere 0,33 gólu na jeden majstrovský zápas, čo znamená, že teoreticky rozvlnil sieť v každom treťom stretnutí. Keby sa spoločná československá liga hrala ešte rok, tak by sa určite stal členom pôvodného Klubu ligových kanonierov, ktorého členom sa mohol stať iba ten hráč, ktorý v nej zaznamenal najmenej 100 gólov. Diňa však ich k momentu rozdelenia dal „iba“ 90, z toho 61 v drese Dukly B.Bystrica, ostatné za D.Stredu.

 

V premiérovom ročníku samostatnej I.slovenskej ligy /1993-94/ sa s 19 gólmi stal jeho najúspešnejším strelcom. Aj stý ligový gól a členstvo v elitnom Klube ligových kanonierov si vystriedal v roku 1993 v zápase s Humenným /1:0/. Na každé pôsobenie v už spomenutých mužstvách spomína v dobrom, najlepšie spomienky má však na roky, strávené na južnom Slovensku. V rokoch 1990-94 odohral za D.Stredu 122 majstrovských zápasov a dal v nich 49 gólov, teda O,4 gólu na jedno ligové stretnutie.

 

Svoj zrak na jeho výkony zamierili aj niekoľkí futbaloví agenti. Už prvú ponuku – hrať v II. najvyššej španielskej súťaži však odmietol a tak nečudo, že ďalšie už nedostal. Jednoducho dal najavo, že preňho je najdôležitejšie hrať doma, pôsobenie v cudzine ho neláka. Na svoj futbalový život sa vždy pozeral veľmi reálne: uvedomoval si, že záujem oňho neprejaví ani Real Madrid, ani Barcelona, či Bayern Mníchov, alebo niektorý z ďalších klubov TOP – triedy, tak načo prestúpiť do niektorého z celkov, ktoré sú na úrovní našej I.ligy? Len kvôli tomu, že v cudzine by mohol zarobiť dvakrát i viac než doma? Nie, peniaze preňho vo futbale nikdy nehrali prioritnú úlohu.

 

JE DOMA – A K TOMU SPOKOJNÝ

Predchádzajúce riadky potvrdzuje aj ďalšia životná etapa Pavla Giňu. Mnohí z jeho priaznivcov i priateľov nevedeli pochopiť, že sa vrátil do rodnej Sniny. Síce na futbalové ihrisko, ale už do funkcie jeho správcu. Niektorí na jeho pozícii riadia celý tím podriadených, Pavol Diňa je prakticky na všetko sám. Nie je mu cudzie ani pranie hráčskych dresov, či kosenie trávnika, alebo ďalšie tzv. pomocné práce. I keď vedenie MFK Snina sa v rámci svojich možností snaží platiť ho za jeho prácu spravodlivo, ale jeho mzda rozhodne nepatrí medzi tie, ktoré sa dajú závidieť. „Každý si môže myslieť čo chce, ale najdôležitejšie je to, že so svojím súčasným životom i prácou som spokojný. Verím, že naši futbalisti raz z III.ligy postúpia do druhej a ja sa chcem na tom aktívne podieľať, veď pôsobím ako asistent trénera Jozefa Štafuru“, konštatuje náš „päťkový“ jubilant. „Stále som vo futbalovom dianí, môžem využívať svoje skúseností, získané v popredných slovenských kluboch i európskych pohárových súťažiach, vo svojej práci, či už na ihrisku, alebo v zákulisí klubu požívam patričnú autoritu, takže sa naozaj nemám na čo sťažovať“, zhodnotil svoj súčasný život už 55-ročný Pavol Diňa, jeden z najlepších slovenských futbalistov s veľmi presnou muškou v 80-tych a 90-tych rokoch minulého storočia, ktorý má na svojom  konte aj tri oficiálne medzištátne stretnutia v reprezentačnom drese.