Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Prvý kandidát sa už predstavil – Vladimír Mezencev

Ťažko povedať, prečo tak urobil s veľkým predstihom, ale on asi vie, čo od toho očakáva. MUDr. Viliam Novotný, predseda strany Šanca už oficiálne oznámil svoju kandidatúru na funkciu primátora Košíc, teda druhého najvýznamnejšieho mesta Slovenskej republiky. Urobil tak ešte v polovici apríla, pričom komunálne voľby sa uskutočnia až v novembri.

 

Košický neurochirurg je v našej politike pomerne známy. Patril medzi významných predstaviteľov SDKÚ-DS a pokiaľ táto strana patrila medzi parlamentné bol aj poslancom NR SR, dokonca jeden čas vykonával aj funkciu predsedu parlamentného výboru pre zdravotníctvo. Neskôr, keď sa stal predsedom SDKÚ Pavol Frešo, V.Novotný z tejto strany vystúpil a bol spoluzakladateľom nového politického subjektu ŠANCA. Tá však v parlamentných voľbách v roku 2016 neuspela. Možno aj nepriaznivý volebný výsledok prispel k tomu, že V.Novotný sa stal jej predsedom. Svojho času sa uchádzal aj o funkciu predsedu Košického samosprávneho kraja, ale v druhom kole volieb v súboji so Zdenkom Trebuľom /SMER-SD/ neuspel. Určitý čas to vyzeralo, že sa už bude venovať len lekárskej praxi, ale zdá sa, že bez politiky, či už komunálnej, alebo regionálnej už nedokáže žiť. V jednom má ale pravdu: predstavitelia pravice na rôznych úrovniach často propagujú svoju jednotu, ale tá maximálne začína a aj končí v parlamente. Keď ide o možnosť získať niektorú z významných funkcií, tak sa stavajú veľmi tvrdými rivalmi. Tak to zrejme bude aj v novembrových komunálnych voľbách v Košiciach. Nie, rozhodne nechceme už teraz robiť predvolebnú agitáciu  pre V.Novotného, ale iba s ním súhlasiť v tom, že jeho slovami veľmi diplomaticky povedané, že „hľadanie jedného silného pravicového kandidáta na funkciu primátora mesta sa dostalo do slepej uličky“. V prípade, že svojich kandidátov postavia aj strany SaS, OĽaNO, či Sme rodina a KDH, ako aj strany, ktoré pôsobia na národnostnom základe, teda Most-Híd a SMK, bude mať najväčšiu šancu zasadnúť na stoličku prvého muža Košíc niekto zo strany SMER-SD. Môže ním byť aj terajší zastupujúci primátor Martin Petruško alebo dokonca pri nominácii ženy, terajšia viceprimátorka a poslankyňa VÚC Košický samosprávny kraj Renáta Lenártová. Môže sa však stať, že SMER-SD predstaví svojho kandidáta – nestraníka. Pre mnohých Košičanov by bola prijateľná aj kandidatúra súčasného starostu MČ Košice – Západ Jána Jakubova, v nedávnej minulosti námestníka primátora Richarda Rašiho. Zatiaľ je isté iba jedno: dvojnásobný primátor Richard Raši, ktorý nedávno prepustil časť svojho mandátu námestníkovi M.Petruškovi v súvislosti s vymenovaním za podpredsedu vlády SR, už kandidovať nechce.  

 

Vráťme sa ešte k Viliamovi Novotnému, ktorý ako prvý v Košiciach oficiálne oznámil, že sa bude uchádzať o funkciu primátora mesta. Nevieme síce koľko má bytov, ale podľa jeho vyhlásenia jeden chce predať a finančné prostriedky získané z tohto predaja chce použiť na financovanie svojej volebnej kampane. Skutočne v našich zemepisných šírkach nezvyčajné financovanie volieb. Len dúfajme, že nakoniec neskončí ako bezdomovec...