Prieskum ako „barlička“ – Daniel Bachát

V údajne reprezentatívnom prieskume agentúry Focus pre Inštitút pre verejné otázky a denník Sme údajne až 83 percent obyvateľov Slovenska odpovedalo, že Rusko by nemalo na Ukrajine zasahovať. Treba povedať, že tento prieskum bol účelovo načasovaný tak, aby jeho výsledky boli zverejnené po voľbe nového prezidenta, ktorý sa netají jasnou pomocou Ukrajine a takýmto spôsobom dostal „barličku“ o ktorú sa môže pri svojich snahách opierať. Z iného uhla pohľadu sa prieskum snažil eliminovať až príliš veľkú popularitu ruského prezidenta V. Putina na Slovensku, v súlade s tendenciami mediokracie v EÚ a v USA. A po tretie ukázať, že Slovensko kráča s dobou, snahou ktorej je vykresliť Rusko ako nejakého agresora a vnútiť mu imperiálne snahy, ktoré boli dodnes doménou USA. A v tomto „reprezentatívnom“ ako tvrdí sociologička Bútorová znova vzdelanejší majú vraj vyhranené postoje s výraznejšou podporou pomoci Ukrajine, čo je už tradičné podobných „lobby“ prieskumov.

 

A samozrejme tí „sprostejší“ sú podľa prieskumu „sprostí“ . Prieskum nielenže je tendenčný, ale názorne ukazuje, ako sa vyrábajú už aj na Slovensku lži, len aby sme v hanbe nezostali. Bolo by zaujímavé vedieť, akým spôsobom sa teritoriálne tento prieskum uberal, pretože je jasné, že jedna tretina Slovenska ani nevie, čo sa deje na Ukrajine a ani ju to nezaujíma, pretože má celkom iné problémy. Ďalšia tretina čerpá informácie z jednostranných informácií slovenských médií , ktoré sú vydávané za objektívne a ktoré vytvárajú zo súčasného Ruska akéhosi svetového strašiaka. Je naozaj neuveriteľné, že banderovské strany s nádychom fašizmu sa vydávajú na Slovensku za demokratický prúd na Ukrajine, delostrelecké útoky na mestá, sídliská, pri ktorých trpí civilné obyvateľstvo je vydávané za demokratickú snahu Ukrajiny pričleniť sa k Európe. Iný pohľad na situáciu na Ukrajine Slováci nemajú možnosť poznať, vsugeruje sa im totiž len jeden jednostranný pohľad. Slovensko napríklad nemá na Ukrajine ani žiadnych korešpondentov z médií, či printových, alebo televíznych médií. A tak preberá informácie z ukrajinských médií, na ktoré už USA pred rokmi dalo niekoľko miliárd dolárov, aby hrali na ich nôtu. Veľká väčšina Slovákov sa pozitívne vyjadruje k tendenciám istého „konzervatizmu“ v Rusku, či sú to už otázky okolo homosexuality, rodiny, kresťanských hodnôt a tento prieskum tieto tendencie jednoducho nezastaví a ani nezmení. O to viac, že Slovensko s Ukrajinou má spoločnú hranicu, pričom napríklad osud Podkarpatskej Rusi má veľa spoločného so Slovenskom, mnohí veľmi dobre vedia o vyčíňaní banderovských bánd na Slovensku, existujú príbuzenské vzťahy, hlavne na východe Slovenska. Snahou tohto prieskume nie je nič iné, iba vytvoriť na Slovensku rusofóbne tendencie, ktoré sú charakteristické pre istú časť „údajnej“ elity slovenskej politickej scény. Pričom vieme, že na Slovensku žiadna „elita“ neexistuje, existujú iba politickí trpaslíci, hráči pokru, ktorí sú ochotní za misu šošovice urobiť všetko, čo sa od nich žiada.

 

Samozrejme na tomto „reprezentatívnom prieskume“ budú stavať svoje názory niektorí politici, vrátane prezidenta a odvolávať sa na 83 percent Slovákov, ktorí sú podľa prieskumu „rusofóbni“. A toto bol účel celého „správne“ načasovaného prieskumu. Lož sa takto vydáva za pravdu, čo je v súvislosti s Ukrajinou dnes jav celosvetový. Pravda je však taká, že časom sa pravda ukáže a lož zostane lžou. Ale to podobným inštitútom ako je tento pre verejné otázky vôbec nevadí, sú totiž vytvorené na to, aby manipulovali s národom, tak ako manipulujú s nimi.