Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Prešov nezabúda na osobnosti svojej športovej histórie – Milan Országh

Na čo a koho akosi zabúdajú orgány vedenia mesta, to si za nich v týchto dňoch pripomína Krajské múzeum v Prešove, dvojicou výstav vo svojich najkrajších priestoroch Rákoczyho paláca. Jeho pracovníci zvolili na ich otvorenie strategicky najvhodnejšiu dobu pred vianočnými prázdninami, čím ponúkajú aspoň trochu pohybu chtivým a prejedeným Prešovčanom možnosť užitočnej prechádzky a nadobudnutia aspoň trochy lokálpatriotizmu práve v čase voľna a oddychu.

 

Športovať sa dá aj formou chôdze. Či už individuálne, pre vlastné potešenie alebo súťažne, pre dosiahnutie slávy a uznania okolia. A tak každému padne k duhu aj chôdza na výstavu „Z histórie prešovského futbalu“, ktorá by mala byť povinná pre každému obyvateľa mesta mužského pohlavia. Verme, že to vedia v Prešove ešte aj dnes malé deti, že najväčšou hviezdou prešovského futbalu bol Laco Pavlovič. Ale nezabúdajme ani na ďalších, ktorí posúvali tamojší futbal vpred: Šimanský, Kuchár, Bihary, Semeši, Bomba, Vrábeľ, Rudo Pavlovič, Čepčekovci a desiatky ďalších pred nimi aj po nich. Veď história prešovského futbalu už siaha cez tri storočia a to je veru úctyhodný tok času...

 

Druhá nemenej zaujímavá expozícia je venovaná 80 rokom existencie aktívneho letectva na prešovskej pôde i keď obyvatelia metropoly Šariša zažili prvý kontakt s lietajúcim strojom pred 105 rokmi, presnejšie 28. septembra 1913. Vtedy tam priletel na svojom aviatickom turné po Slovensku jeden z najväčších priekopníkov letectva Andrej Kvas. Slovák, žijúci v maďarskej časti vtedajšieho Rakúsko-Uhorska.

 

Ľudia, túžiaci lietať, žili na východe Slovenska už od čias mnícha Cypriána, nečudo, že v roku 1938 sa prešovskí muži, túžiaci lietať po voľnej oblohe začali organizovať a po príprave a materiálnom zabezpečení začali s aktívnym výcvikom prvých pilotov bezmotorového lietania v prvých mesiacoch ďalšieho roka. Výstava zachytáva aj toto „rozbehové obdobie“, kedy inštruktor Andrej Pramík školil prvých adeptov bezmotorového lietania stupňa A. V roku 1941 to už bolo 34 žiakov, o rok neskôr 41. Samostatne je zmapované nádherné obdobie výcviku na „Lysej Stráži“ s používanými bezmotorovými klzákmi SG 38 a Wrana Bis, keď sa letecké kurzy organizovali v tamojšom stanovom tábore. Až do získania prvého ťažného motorového lietadla tam bol pre štart klzákov používaný akýsi obrí vystreľovací gumenný prak a kĺzačka umiestnená na strmom svahu. Po  roku 1946 tam oficiálne vzniklo oblastné výcvikové stredisko bezmotorového lietania. Iba o pár rokov neskôr sa bezmotorové lietanie rozšírilo aj na letiská v Prešove a nové, bezmála neznáme letisko Aeroklubu JRD Sabinov. Za tým všetkým sa skrýva veľa odvahy, zdolávania prekážok postavených prírodou, byrokraciou, vojnovým a povojnovým nedostatkom.  V roku 1947 však už v Prešove prvý tamojší inštruktor Anton Klubal zaúčal prvých adeptov motorového lietania...

 

V novembri 1949 začal na prešovskom letisku písať svoju históriu športový parašutizmus prvým zoskokom Laca Platka, od septembra 1961 majstra sveta v nočnom skupinovom zoskoku, ktorému americká Baničova nadácia udelila titul „Rytier parašutizmu“.

 

Výstava o histórii letectva v Prešove sa venuje aj leteckej doprave z tohto mesta a spomína na časy, kedy malo toto krajské mesto letecké spojenie s Bratislavou, pripomína prvé kroky závesného lietania v regióne, ale aj vojenské letectvo v podobe Vrtuľníkového krídla (od r. 1992) a dokonca aj jedno z najúspešnejších strojárenských projektov v meste – výroby moderných ultraľahkých lietadiel Zmija, o ktoré je vo svete lietania doslova bitka. Nuž, šport ako šport! Isté je, že každý fanúšik lietajúcich strojov a „plávania“ vo vzduchu by si na túto výstavu mal zájsť!

    

80-rokov-lietania-v-Prešove

80-rokov-lietania-v-Prešove

Spomienka na Laca Pavloviča

Spomienka na Laca Pavloviča