Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Prečo sa Donald Trump zľakol stretnutia s Kim Čong-unom? – Vladimír Mikunda

Najočakávanejší samit tohto roka sa nekoná. Donald Trump sa odmietol stretnúť s Kim Čong-unom. Stroskotanie rozhovorov o najhorúcejšej téme – o kórejskom raketovo-atómovom programe – neznamená prechod na jej vojenské riešenie. Americký prezident len jednoducho vyčerpal arzenál možností na blufovanie a absolvovať rovnocenné stretnutie sa mu evidentne nechcelo.

 

Vyhlásenie, ktoré sa stalo zámienkou na odvolanie samitu, zaznelo v predvečer z Pjongčangu – avšak nie zo strany Kima, ale z úst námestníčky ministra zahraničných vecí KĽDR Čchve Son-chi. Ona však pri tom len odpovedala na hrozby voči Pjongčangu, ktoré zneli v ostatných dňoch od funkcionárov USA. Išlo o vyhrážanie sa vojnou – ak Trump na počiatku jednoducho naznačil „líbyjský scenár“, tak jeho zástupca Mike Pence  dal jasne najavo, že Washington sa nechystá „na nijaké ústupky“ a ak Kim „nepodpíše dohodu, smerujúcu k plnej, verifikovateľnej a nezvratnej denuklearizácii Kórejského polostrova,“ tak „sa to skončí len tak, ako sa to skončilo v Líbyi“.

 

USA teda od lídra KĽDR požadujú jednostranné odzbrojenie, v opačnom prípade sa mu vyhrážajú vraždou a napadnutím štátu. Navyše sa čudujú ak na to zo strany Pjongčangu reagujú takýmto vyhlásením: „Ako človek, zaoberajúci sa vzťahom s USA, nemôžem skryť svoje prekvapenie v súvislosti s nevedomým a hlúpym prúdom reči, ktorý vyletel z úst viceprezidenta USA... My nikdy nebudeme prehovárať USA na dialóg a nebudeme sa obťažovať pokusmi presvedčiť ich, ak sa im nezachce sedieť vedľa nás.

 

Ak USA odignorujú dobrú vôľu KĽDR a budú pokračovať v páchaní nezákonných a hanebných činov, navrhnem najvyššiemu vedeniu štátu prehodnotiť rozhodnutie o uskutočnení samitu KĽDR a USA. Či sa USA s nami stretnú za rokovacím stolom alebo pri rozhodujúcej atómovej potýčke, to závisí len na rozhodnutí Washingtonu a na jeho konaní.“

Tieto slová Čchve sa vraj stali dôvodom na odvolanie samitu, hoci reálna príčina, samozrejme, vôbec nie je v kórejskej rétorike. Trump sa jednoducho zľakol stretnutia, ktoré by mu neprinieslo ani jeden dôvod vyhlásiť sa za víťaza.

 

Ide totiž o to, že Kim sa spočiatku nechystal odzbrojiť pred Amerikou, lenže celá propaganda Washingtonu bola vystavaná na tom, že Trump dosiahne od kórejského vodcu súhlas na vzdanie sa atómových a raketových zbraní. Uvedomovali si vôbec vo Washingtone nedosiahnuteľnosť týchto svojich cieľov? Áno uvedomovali, ibaže v tejto hre bolo treba sa tváriť, že USA sú pripravené na všetko, vrátane na vojenské riešenie „kórejského problému“. Trump, Pence, Mattis, Bolton a iní činitelia sa predvádzali s hlučnými vyhláseniami, ktoré mali vystrašiť Pjongčang, svetové spoločenstvo i amerických voličov. Pozerajte, aký nebezpečný problém je tento Kim, pozerajte, ako je Trumpova administrácia pripravená vyriešiť ho, nech by sa dialo čokoľvek, pričom z pozície sily, nátlakom a hrozbami.

 

Lenže Pjongčang sa nemá čoho báť, pretože suverenita štátu je pre KĽDR najvyššou hodnotou, a raketovo-atómové zbrane sú jej spoľahlivou zárukou. Vzdať sa jej je absolútne nemysliteľné, rovnako ako podriadiť sa Číne, Rusku, Japonsku, ktorémukoľvek cudziemu štátu.

Pravdepodobnosti napadnutia Spojenými štátmi severokórejské vedenie neverilo a reagovalo naň tak, ako aj v ostatných rokoch. Presnejšie, ako po celé desaťročia, pretože krajina sa spolieha len na vlastné sily, nemajúc s Američanmi mierovú zmluvu (no majúca s nimi vojnovú skúsenosť). Severná Kórea je v podstate v neustálej bojovej pohotovosti. 

podľa vz.ru, 25. 5. 2018 (výňatok)