Premiér sa ohľadom udalostí 1968 iba zle vyjadril – Ivan Gašparovič

Bratislava 8. júna (TASR) – Odchádzajúci prezident SR Ivan Gašparovič si nepripúšťa možnosť, že by premiér Robert Fico prirovnával dobrovoľnú účasť spojeneckých vojsk na území Slovenska s vpádom vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968. "Možno sa zle vyjadril. Nebral by som to tak a myslím si, že to tak ani nemyslel," poznamenal v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

 

Podľa Gašparoviča Fico iba povedal svoj názor na to, že si nevie predstaviť, aby v tomto momente boli na Slovensku nejaké vojenské základne. "Čo teraz ani nie je potrebné," dodal s tým, že do budúcnosti to vylúčiť nemožno, keďže SR je členom aliancie. "Však nakoniec Spojené štáty ani nepočítali s tým, že by sa u nás robila nejaká základňa. Som presvedčený, že v súčasnej dobe nie je taká situácia, aby na našom území museli byť stále vojská," zopakoval.

 

Tento týždeň sa prezident vo Varšave zúčastnil na regionálnom stretnutí hláv štátov so šéfom Bieleho domu Barackom Obamom. "Zhoda nás všetkých bola, že účasť Spojených štátov amerických na európskom kontinente je stále potrebná. Do akej miery, kde a ako sa budú rozmiestňovať sily aliancie a Spojených štátov, to je otázka dohôd. Platí, že každá krajina má právo veta," upozornil. Obama v Poľsku oznámil, že Spojené štáty plánujú posilniť svoju vojenskú prítomnosť v Európe v dôsledku ruskej intervencie na Ukrajine. Chce požiadať Kongres USA, aby vyčlenil miliardu dolárov na posilnenie dočasných misií americkej armáde na starom kontinente. Príslušný plán dostal názov "European Reassurance Initiative", vo voľnom preklade "Iniciatíva na opätovné uistenie Európy".

 

Fico v tejto súvislosti vyhlásil, že si nevie predstaviť, aby na Slovensku mali svoje základne cudzí vojaci, prípadne by tu obsluhovali protiraketové stanice. Poukázal na to, že Slovensko má svoje historické skúsenosti s účasťou cudzích vojakov na svojom území. "Spomeňme si na inváziu v roku 1968, preto je táto téma pre nás mimoriadne citlivá," zdôraznil.