Predsedom parlamentu sa stal Andrej Danko – TASR

Bratislava 23. marca (TASR) - Predsedom Národnej rady SR sa dnes stal líder SNS Andrej Danko. V tajnej voľbe mu hlas odovzdalo 112 poslancov, na zvolenie ich potreboval minimálne 76. Danko, ktorý sa dnes stal druhým najvyšším ústavným činiteľom, vo funkcii šéfa NR SR nahradil Petra Pellegriniho (Smer-SD).

 

Danko v príhovore povedal, že cíti obrovskú zodpovednosť, ktorá ho čaká pri výkone tejto funkcie. "Žijeme v dobe, kedy nás čaká boj o zachovanie štátnosti, o získanie pozície Slovenska v EÚ. Ja som vždy chcel byť v politike ten, kto nepresadzuje xenofóbiu a rasizmus. Chcem hľadať dobro. Po včerajšku som si uvedomil, aké nebezpečné je používať zbrane, riešiť problémy násilím a hrať na najnižšie pudy a emócie," povedal Danko.

 

Preto chce, aby poslanci v parlamente používali ako zbraň len slovo. "Nemala by tu byť exhibícia. Jediným prostriedkom tu v NR SR a jedinou zbraňou je slovo. Poslanci by mali dostať tie najlepšie slová do zákonov. Tu by sme mali tvoriť systém. Základom je, aby naša politika bola v súlade s ľudskými právami," uviedol.

 

Danko za tri najvážnejšie slová označil ďakujem, prepáčte a prosím. "Ja ich rád a často používam. Ďakujem všetkým, čo mi dali dôveru a umožnili mi byť predsedom NR SR. Prepáčte, ak som sa v rámci politického boja niekoho dotkol a prepáčte si aj vy vzájomne. A prosím vás všetkých, aby sme prekonali to, čo nás rozdeľuje, aby sme ľuďom dokázali zmeniť život," uzavrel Danko.

 

S funkciou predsedu parlamentu sa zase rozlúčil Pellegrini. "Bolo mi cťou stáť na čele tohto orgánu. Všetkým želám len to dobré a veľa síl na riešenie problémov, pred ktorými budeme stáť," dodal.