Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Predpovede pravice sa vôbec nenaplnili – Vladimír Mezencev

Keď naša vláda prišla pred časom s projektom zníženia DPH na základné potraviny z 20% od 1. januára 2016 na 10 percent, tak opozičné pravicové parlamentné strany neskrývali svoj nesúhlas. Nečudo, neboli to predsa oni, kto prišiel s týmto návrhom. Okrem toho sa odvolávali na to, že obchodné reťazce a obchodníci s potravinami vo všeobecnosti zvýšia svoje ceny ešte do konca roka, aby potom mohli upraviť DPH a spotrebiteľ aktivitu vlády R. Fica vôbec nepocíti. Alebo predajcovia nájdu ďalšie spôsoby, ako ceny základných potravín neznížiť.

 

Opozícia mienila, obchodníci menili. Tak napríklad niektoré reťazce znížili ceny svojich tovarov už v decembri aby tak dali verejne najavo, že zníženie DPH základných potravín o 10% nebudú nijako bojkotovať, naopak.  Táto zmena ceny pre spotrebiteľa je pre nich impulzom do ďalšieho boja s konkurenciou, z ktorej môže vyťažiť predovšetkým zákazník. Tak napríklad jeden veľký nadnárodný reťazec so sídlom v SRN vo svojom reklamnom letáku uviedol ceny piatich základných druhov potravín /maslo, bravčová krkovička, čerstvé mlieko, kuracie štvrte, chlieb konzumný a kuracie stehná/ do 31.decembra 2015 a od 1.januára 2016. V prvom prípade za tento nákup zákazník zaplatil 9,68 eura, v tomto roku však už len 8,13 eura, teda rozdiel predstavuje 1,55 eura čo je úspora 15 percent! Treba ešte nejaký ďalší dôkaz?

 

Ťažko však povedať niečo o tom, čo svojim príspevkom zamýšľal naznačiť jeden z našich bulvárnych denníkov. Uverejnil tiež porovnanie cien nákupov pred 31.decembrom a po 1.januári. takto v januári z 13 zakúpených položiek bolo v januári šesť lacnejších a rovnaký počet zostal na úrovni decembrových cien. Napriek tomu bol nakoniec januárový nákup drahší! Jeho decembrová cena predstavovala 30,74 eura, januárová o 18 centov viac. Ako sa to mohlo stať? Práve kvôli tej jednej položke. Koncom minulého roku sa podarilo kúpiť bravčovú krkovičku bez kosti za akciovú cenu 2,99 eura za kilogram, v januári tento istý produkt už stál 4,84 eura. Nuž čo, ako vidieť kilogram krkovičky bez kosti môže stáť aj zhruba tri eurá, aj takmer päť. Záleží to skutočne  iba na zákazníkovi ktorej dá prednosť. Je to už jeho vec. V každom prípade obchodné reťazce i menšie obchody dodržiavajú zavedenie 10% DPH na základné potraviny a teda na priemerné ceny, ktoré platili v závere minulého roku a boli skôr nižšie, než vraj narýchlo a bezdôvodne zvýšené – čo tvrdila parlamentná opozícia a čo sa vôbec nepotvrdilo. Takže, scenár, ktorý si priala pravica, sa nakoniec nenapísal. Keďže teda nebol k dispozícii nemohol sa ani realizovať...