Pred piatimi rokmi sme prijali spoločnú menu – Vladimír Mezencev

Koľkí z nás si 1.januára pripomenuli deň, kedy sa euro stalo oficiálnou menou na Slovensku. Zaujímavé je, že sa to stalo počas prvej vlády Roberta Fica a prvé malé jubileum je opäť v čase, kedy vykonáva funkciu premiéra. Samozrejme, podiel na tomto úspechu sa snažili uchmatnúť si aj ďalší, predstavitelia pravicových strán. Nuž, nech si ho tak trochu užijú. To najťažšie, však zostalo na pleciach práve strany SMER-SD a tak trochu aj na jej vtedajších koaličných partneroch – SNS a HZDS. Bez ohľadu na to, či sa to niekomu páči alebo nie. Úplne neodškriepiteľné je konštatovanie, že zavedenie u nás eura ako oficiálnej meny sa uskutočnilo bez najmenších problémov.

Slovenská republika mala už predsa skúseností aj z nečakaných udalostí a to konkrétne pri zavádzaní vlastnej meny – slovenskej koruny – vo februári 1993. Kto si už dnes pamätá ako Česká republika 7.februára vyhlásila odluku od dovtedy spoločnej meny a my sme z minúty na minútu museli riešiť oveľa zložitejšiu situáciu, než bolo plánované a patrične dlho pripravované zavedenie eura. Možno je u nás ešte stále dosť tých, ktorým je smutno za našou slovenskou korunou. Samozrejme, smutno nám môže byť, veď to bola predsa naša mena, vypiplaná od plienok práve do veku dospelosti na to, aby sme ju nakoniec zavrhli. Nuž, predchádzajúce slová sú síce skôr symbolické, ale výstižne charakterizujú zložitú situáciu od neplánovaného prijatia slovenskej koruny až po oficiálny vstup do eurozóny. Spomeňme si však aj na to, ako sme s eurami bezstarostne chodili na nákupy do Maďarska, Poľska, Česka a na Ukrajinu a všade pociťovali výhody z toho, že sme prišli s kvalitnou, solídnou a ako sa hovorí – tvrdou menou. Mohli by sme uvažovať nad tým, čo by bolo, keby sme u nás nezaviedli euro. Podľa odborníkov mali by sme vyššiu infláciu a boli by u nás drahšie tovary z dovozu. V každom prípade sme svetovú hospodársku a ekonomickú krízu nepociťovali tak, ako susedné krajiny, ktoré nie sú členmi eurozóny.

Nemusíme zdôrazňovať, že ani účasť v eurozóne ešte nie je záruka úspešného hospodárskeho napredovania krajiny. Veď situácia v Grécku, Portugalsku, Španielsku, na Cypre i v ďalších krajinách to potvrdzuje. Okrem toho, je tu stále ešte svetová ekonomická kríza. Nebyť však toho, že tieto štáty sú v eurozóne, tak by bola niekoľkonásobne horšia. Slovensko však patrí medzi tie, v ktorých je hospodárska situácia najlepšia. Spoločne s Rakúskom, Nemeckom a Estónskom. Pritom v recesii sú také krajiny ako Česká republika, Francúzsko, Taliansko, Holandsko, a už spomenuté kvarteto. Euru ako svojej mene sa od 1.januára rozhodli plne dôverovať aj Lotyši, ich krajina sa stala ďalším členom eurozóny.

Tak napríklad Česi už pred desiatimi rokmi konštatovali, že pripravení na prijatie eura za svoju menu budú tak niekedy po roku 2010 ! Terajší šéf najsilnejšej politickej strany v ČR Bohuslav Sobotka, pred desiatimi rokmi minister financií, vtedy konštatoval, že ČR bude pripravená vstúpiť do menovej únie 1.januára 2009. Vieme dobre prečo sa tak nestalo. Vinou zlého hospodárenia v Grécku, Portugalsku, Španielsku, Taliansku euro prežívalo ťažké mesiace i roky. Naopak, v Česku sa vtedy koruna nemusela obávať o svoju silu. Euro svoju životaschopnosť dokázala potvrdiť aj v tých najťažších preňho časoch, ale na druhej strane česká koruna svoju silu stráca. Našťastie, nie voľným pádom, ale malými krôčikmi dole. Pre Slovensko je to veľmi významné konštatovanie pretože po Nemecku je ČR náš druhý najvýznamnejší exportný partner. Ako svojho času povedal prezident Európskej centrálnej banky Mario Draghi projekt eura je nenávratný proces. To znamená že tí, ktorí euru predpovedali nezvratný pád jednoducho nemali pravdu. Euro je tu a buďme skutočne radi, že ho máme. Slovensku prinieslo potrebnú stabilitu a ochránilo nás pred krízou.