Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Pred nami sú regionálne voľby – Stanislav Kubánek

Sú ľudia, ktorí všetkým okolo seba závidia – ako sa hovorí – aj nos medzi očami, sú aj takí, ktorí by sa radi vymenili s nami s poslancami parlamentu. Nájdu sa medzi nami aj takí, ktorí nám nič nezávidia, ale dokonca niekedy aj ľutujú. Sú to predovšetkým vzdelaní a sčítaní občania, ktorí využili každú príležitosť prísť do NR SR a z miest pre verejnosť tam sledovať dianie okolo seba.

 

Vedia, že práca poslanca sa sústreďuje do jednotlivých parlamentných výborov, stretávaní sa so svojimi voličmi, ale nielen s nimi a samozrejme , samostatnou kapitolou sú samotné zasadnutia NR SR, na ktorých sa predkladajú a po rozprave schvaľujú nové zákony. V tomto roku máme mať iba 80 takýchto dní. Nie je to veľa. Bude ich však najmenej raz toľko, čo si dovolím tvrdiť na základe svojich už dosť bohatých poslaneckých skúseností. Predovšetkým preto, lebo ich vedenie NR SR bude musieť zvolávať z iniciatívy opozície. Veď čo už, tá za nič nezodpovedá, potrebuje sa vyrozprávať, ale aj pourážať, vyťahovať na svetlo sveta polopravdy a klamstvá, jednoducho predvádzať sa. Len aby sa poslanci opozičných strán a hnutí dostali na televízne obrazovky a do ďalších médií.

 

Samozrejme, takéto akcie, vrátane odvolávania ministrov /ani si už neviem spomenúť, koľko tu už bolo tých neúspešných pokusov/ to všetko tvorí zbrojný arzenál našich politických protivníkov. Namiesto toho, aby sme sa vážne zaoberali ako zvyšovať reálne mzdy vo verejnom i súkromnom sektore, vytvárať podmienky na vznik 100 000 nových pracovných miest, na zníženie a udržanie nezamestnanosti pod 10%, podporou najmenej rozvinutých okresov z pohľadu hospodárstva a ekonomiky, budeme riešiť klebety a vyvraciať nepravdivé obvinenia. Naša strana SMER-SD chce sústavne posilňovať sociálny štát a dynamicky približovať Slovensko k priemeru životnej úrovne EÚ bez negatívneho vplyvu na verejné financie s cieľom v roku 2020 dosiahnuť 85 percent priemeru životnej úrovne krajín EÚ. Aby som bol konkrétnejší – úroveň minimálnej mzdy 500 eur chceme dosiahnuť už k 1. januáru 2019.

 

Stále máme pred očami človeka práce, ktorý si každodenne čestne a svedomito zarába na všetko, čo potrebuje on aj jeho rodina. Práve preto schválenou novelou zákona o službách zamestnanosti chceme tvrdo bojovať s rôznymi chytrákmi, ktorí využívajú náš sociálny systém, nehľadajú si trvalé zamestnanie, ale chcú žiť na podporách v nezamestnanosti a pritom pracovať načierno, v tom lepšom prípade na rôzne dohody. Áno, máme množstvo ľudí bez práce, pritom mnohé spoločnosti zúfalo hľadajú pracovníkov do automobiliek, strojárenstva, dopravy, obchodu, verejného stravovania – a tak by som mohol pokračovať ďalej.

 

V tomto roku nás čakajú voľby do vyšších územných celkov. Pre štyrmi rokmi v nich strana SMER-SD jednoznačne prevalcovala ostatné politické subjekty a pevne veríme, že obháji svoje súčasné postavenie v samosprávnych krajoch. Veď sa predsa nemáme za čo hanbiť, práve naopak.  Všade sa nájdu, samozrejme, nejaké problémy a ťažkosti. Ale všade tam, kde sú naši predsedovia VÚC, alebo regionálni politici s našou podporou, v rámci možnosti kraje fungujú k spokojnosti občanov. Áno, stále chýbajú sociálne zariadenia pre seniorov, kvalitnejšie cesty II. a III. triedy, peniaze na rekonštrukciu škôl a ich telocviční, ale... Stačí si vziať do ruky zoznamy nových a zmodernizovaných objektov iba v Košickom, Prešovskom, Trenčianskom a Žilinskom kraji a ihneď bude všetko jasnejšie...