Predčasné predvolebné sľuby – Jozef Kuchár

Až príliš skoro začali niektoré opozičné pravicové strany predvolebnú kampaň zameranú na jesenné voľby poslancov a predsedov vyšších územných celkov. Hlavným cieľom je po prehratých marcových parlamentných voľbách v roku 2016 dostať sa do centra pozornosti občanov. K nim patria predovšetkým SDKÚ DS a najmä KDH. Práve kresťanskí demokrati vo veľkom štýle oznámili, že na posty predsedov samosprávnych krajov budú v Žiline a v Prešove nominovať svojich ľudí. To znamená, že odmietajú spoluprácu s ostatnými stranami?

 

Zdá sa, že vedenie KDH veľmi rýchlo zabudlo na regionálne voľby a ich výsledky v roku 2013. Ich kandidáti aj s podporou iných strán prepadli na celej čiare. V Žiline zvíťazil Juraj Blanár za stranu SMER, keď výrazne porazil Miroslava Miklošíka a Peter Chudík v Prešove nedal ani najmenšiu šancu Jánovi Hudackému. Do kresiel predsedov zasadli nominanti SMER-u aj v Trnave, v Trenčíne, v Košiciach aj v Nitre. V konečnom počte poslancov má strana SMER výrazné prvenstvo. Získala 161 miest a KDH iba 57. Potvrdila, že aj v terajšom období  je hlavnou silou vládnej koalície a dokumentuje, že je aj najvplyvnejšou politickou stranou v krajine.

 

Žiaľ, nie je veľa tých, čo tento fakt rešpektujú. Práve naopak, odmietajú priority nastavené vládou Roberta Fica pre jednotlivé kraje. Politika KDH aj SDKÚ DS predstavuje predovšetkým deštruktívny náboj. Rozpor slov a činov je až príliš často evidentný a dokonca v rozpore s niektorými bodmi vlastných volebných programov v jednotlivých regiónoch. Stále je iba v teoretickej rovine. Pokojnejší život občanov, o ktorom často hovoria sa nepremieta do konkrétnej činnosti a predkladaných návrhov na pôde zastupiteľstiev samosprávnych krajov. Pravidelná kritika všetkého a všetkých je na programe dňa. Často útočia na vládu, na jednotlivých ministrov, hovoria o korupcii, ale nie o tej, ktorá nadobudla obrovské rozmery za vlády, v ktorej dominovalo KDH a SDKÚ. Predvolebné sľuby v rámci pripravovaných programov pravdepodobne budú obsahovať mnoho rôznych nereálnych sľubov a predsavzatí. Rozpor slov a činov pokračuje.

 

Predvolebné obdobie je vždy pre každú stranu ideálnym priestorom aj na to, aby sa jej predstavitelia zamysleli  a s určitým nadhľadom zhodnotili aj to, na čom sa v krajských zastupiteľstvách podieľali objektívne a nie iba straníckou optikou.