Pre našincov je Ukrajina v kurze – Vladimír Mezencev

Podľa ukrajinských denníkov a časopisov ide vo východnej časti krajiny nie o občiansku, ale o tzv. nevyhlásenú vojnu. Samozrejme, médiá udalostiam v Luhanskej a Doneckej oblasti venujú zvýšenú pozornosť. Aj problémom vo vlastnej armáde, ktorým ešte v nedávnej minulosti sa prakticky nevenovali vôbec. Niekde sa občania hlásia dobrovoľne ísť bojovať proti separatistom, inde dokonca bojkotujú aj oficiálne povolávacie rozkazy. Tak napríklad v jednom okrese na západe Ukrajiny -  v Samborskom pri Ľvove, z 88 povolaných prišlo na vojenskú správu iba jedenásť z nich. Z účasti na bojových akciách sa chcú „uliať“ aj mnohí poslanci okresných a miestnych zastupiteľských orgánov. Pritom podľa platných zákonov do armády nemôžu povolávať iba poslancov ukrajinského parlamentu.

 

KOĽKO ZARÁBAJÚ?

Najnižší mesačný príjem vojakov základnej služby, ktorí sa zúčastňujú priamych bojov v zóne ATO  (antiteroristická operácia), teda v Doneckej a Luhanskej oblasti, je v prepočte 182 eur a 30 centov. Nájomní vojaci, ktorí podpísali kontraktnú zmluvu, dostávajú mesačne v priemere 412 eur. Najvyšší mesačný plat dôstojníka, zúčastňujúceho sa na bojových akciách môže byť vo výške 960 eur... Ministerstvo obrany na mzdy a odmeny vojakov vydeľuje mesačne päť miliónov eur. Tí, ktorí prichádzajú do armády na základe mobilizačného rozkazu majú slúžiť iba 45 dní. V súčasnosti ide už o tretiu takúto čiastočnú mobilizáciu. Aj tí, ktorí sa nebudú priamo podieľať na bojoch v „zóne ATO“ majú rôzne výhody. Tak napríklad počas pôsobenia v armáde nemusia splácať bankám rôzne pôžičky a úvery, podnikatelia a SZČO neplatia paušálne a ďalšie dane a odvody. Tí, ktorí sú zamestnanci, majú plné právo vrátiť sa do svojho predchádzajúceho zamestnania a na tú funkciu, ktorú zastávali.

 

POPI V LIETADLE

Pravoslávni kňazi zo Záporožskej oblasti sa rozhodli obrátiť k Bohu vo výške 1 500 metrov z paluby lietadla AN – 74. Lietadlo zaplnili aj rôznymi ikonami a vyhlásili sa za mierotvorcov, ktorí urobia všetko, aby matky obetí na oboch stranách barikád už nikdy nemuseli prelievať slzy nad nešťastím svojich detí.

Táto iniciatíva sa však nestretla iba s priaznivými ohlasmi. Aj niektorí kolegovia – kňazi v nej vidia iba propagandistickú akciu a okrem toho zbytočne vyhodené peniaze. Miesto výdavkov za letecké palivo vraj mohli tieto financie dať na nákup kvalitnej protézy alebo celý vagón injekčných striekačiek pre ranených ...

 

NEBUDÚ ICH MOBILIZOVAŤ

Napriek tomu, že tretia vlna mobilizácie sa uskutočňuje podľa plánov, nepodliehajú jej povinní zúčastniť sa jej z neúplných rodín. Ide o prípady otcov a matiek, ktorí samostatne, teda bez partnera vychovávajú deti do 18 rokov. Vojenské správy upozorňujú tých, ktorí doteraz nepatrili medzi spôsobilých vykonávať vojenskú službu pre menšie zdravotné problémy (napr. chronická bronchitída, menší stupeň plochých nôh atď.), že môžu v súčasnosti narukovať. Týka sa to predovšetkým programátorov, lekárov a stredný zdravotnícky personál, ekonómov, ale najmä kuchárov. Predovšetkým tých posledne menovaných je akútny nedostatok. Vraj aj tomu najmenšiemu vojenskému útvaru v súčasnosti chýba v priemere deväť kuchárov! Tretia vlna mobilizácie ráta s príchodom do armády najmenej 100 000 ľudí.

 

KEDY BUDÚ VOĽBY?

Naši východní susedia rátajú s tým, že predčasné parlamentné voľby sa môžu uskutočniť v priebehu dvoch mesiacov. Očakáva sa dekrét prezidenta, ktorý hlava štátu môže podpísať najskôr mesiac po rozpade koalície, teda 24. Augusta. Po prezidentovom podpise sa predpokladá 60 – dňová predvolebná kampaň, ale tá má byť na základe dohody prezidenta, premiéra a vedenia parlamentu z ekonomických dôvodov iba 45 – denná. Niektorí rátajú s voľbami dňa 26. Októbra. Politológovia však tvrdia, že vtedy sa už začne vykurovacia sezóna, ale s najnižšími zásobami plynu v dejinách samostatnej Ukrajiny a zároveň so zvýšenými cenami energií. Preto považujú za najreálnejší dátum volieb 12. Október.

 

MAJDAN PRESŤAHOVALI

Na Námestí nezávislosti (kyjevskom Majdane) už zlikvidovali podstatnú časť, čo na ňom zostalo od revolučných dňoch v novembri 2013 až dodnes. Najtvrdšie jadro „revolucionárov“ sa na protest premiestnili na Truchanov ostrov na rieke Dneper. Ide o historické miesto, na ktorom chceli kozáci v 17.  stor. zriadiť svoju republiku. Nie je však isté, či kyjevská radnica tzv. Nový Majdan odsúhlasí a najmä s tým, že tvrdé jadro majdanu odtiaľto bude kontrolovať jej prácu. Ešte nie tak dávno – v roku 2005 pri súťaži Eurovízie a v roku 2002 počas ME vo futbale tu našli prechodný domov fanúšikovania hudby, resp. futbalu. Tábor na Truchanovom ostrove pravidelne kontroluje milícia, život na ňom pozorne sleduje aj vedenie mesta.

 

NA DVAKRÁT

Ukrajina je v Európe doteraz známa svojimi nízkymi cenami na železničnú dopravu. Pritom cestovné sa neustále zvyšuje. V súčasnosti sa zvyšuje cestovné na dve etapy – od 8. augusta do 1. októbra a ďalšia potrvá do konca roka. V decembri t. r. má byť cestovné v porovnaní s decembrom 2013 vyššie o 21%.

 

HRIVNA ZA VÝHODNÉ KURZY

Národná banka Ukrajiny sa bude naďalej orientovať na politiku pružného a flexibilného vytvárania kurzu domácej hrivny k euru a doláru, pričom valutový trh reaguje predovšetkým na situáciu v zóne antiteroristickej operácie na východe krajiny. Podľa slov predsedníčky NBU V. Hontarevoj nestabilnú situáciu na valutovom trhu okrem bojov v Donbase spôsobuje aj pokles zahraničného obchodu v dôsledku inflácie. Napriek tomu sa podarilo na niekoľko dní zastaviť pokles hrivny, i keď ide skôr o kozmetický, než ekonomický dôvod. Pred rokom v tomto čase sa euro predávalo za 10 – 11 hrivien, teraz za ňu banky dávajú až 17 – 18! Podobne je to i s americkým dolárom. Nie tak dávno nemal ani hodnotu 10 hrivien, dnes sa predáva za 13 – 13,5 hrivny. Samozrejme, tieto kurzy vyhovujú zahraničným návštevníkom a aj preto počet tých, ktorí zo Slovenska prichádzajú na nákupy na Ukrajinu neklesá. Skôr naopak, i keď politická situácia v krajine je veľmi nestabilná. Obchody, trhy a tržnice v Zakarpatsku stále ponúkajú ten tovar, o ktorý majú Slováci najväčší záujem a s rastúcou infláciou je pre našincov aj lacnejší než pred rokom ...

Vladimír MEZENCEV

(Príspevok napísaný pri finančnej pomoci Literárneho fondu).