Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Prešovský majster okamihov jubiluje výstavou – Milan Országh

Viktor Zamborský, to je meno, ktoré pozná celý slovenský športový svet už dlhé desaťročia. Jeho fotografické zábery vzrušujúcich  či rozhodujúcich okamihov špičkových i na Slovensku divácky menej renomovaných športových  dianí sa pravidelne objavujú v bezmála všetkých novinách či na stránkach internetu. A jeho samotného nestretnete inak, nech už je to kdekoľvek, ako s fotoaparátom zaveseným na krku a s plecniakom na chrbte. V každej dennej dobe, za každého počasia. Mokne a mrzne na futbalových ihriskách či v hokejových halách, ponáhľa sa z jedného zápasu na ďalší, odohrávajúci sa na druhom konci Prešova, či v inom meste okresu, kraja, Slovenska, Európy.

 

Jeho životný kríž určil tiež moment, okamih. Rok pred ukončením vysokoškolského štúdia (telesná a branná výchova) objavil svoju vtedy ešte amatérsku športovú fotografiu v miestnych novinách.

 

Potešilo ma to, moje myšlienkové pochody na túto tému skončili jednoznačným záverom: Viktor, ak chceš uspieť, musíš ísť tam, kam sa ostatným  fotografom a športovým novinárom nechce. To lepšie príde až neskôr. Až dokážeš, že to vieš!

 

Blízky vzťah k športu ostal aj po ukončení štúdia, zo tri roky pracoval v podnikových médiách, potom sa objavilo miesto v lokálnych novinách. Neváhal, prihlásil sa a stal sa malý zázrak, prijali ho. Šport ho zo všetkého diania lákal najviac, bolo to jeho prirodzené prostredie. A tak si čitatelia mohli jeho „momentky“ obzerať čoraz častejšie, čoraz v širšom zábere. Veď noviny nepotrebujú iba fotografie zo športu, život kypí všade, vždy. Po desiatich rokoch ohlásil prestup do prvých súkromných nezávislých novín v bývalom Československu, do Prešovského večerníka. Znamenalo to byť vždy všade. Na športoviskách i v uliciach mesta, v okolitých obciach, podnikoch, na polícii i súdoch, pred väznicami  i kostolmi, všade, kde sa niečo dialo. A v hektických 90-tych rokoch sa toho dialo neúrekom! Medzitým fotokomora, noci prebdené pri spracovaní okamihov zo života za asistencie chemikálií a červenej žiarovky. Bola to tvrdá „škola práce“, ale vďaka nej sa vypracoval  v majstra momentky, neopakujúceho sa okamihu, čoraz známejšieho  a uznávanejšieho. Jeho celostranové fotografické foto riporty v Prešovskom večerníku sú živou kronikou prešovského športu. Morálnou odmenou za prebdené noci a vymrznuté či páľavou zadúšajúce dni bola hádam séria športových fotografií, ktorú si od neho vypýtali z redakcie svetoznámeho časopisu pre pánov Playboy. Zvečnené športové okamihy tam boli uverejnené snáď prvý a posledný raz. Aj meno ich autora - Viktor Zamborský.

 

V podstate si ani neuvedomil a už sa „preštrikoval“ k šesťdesiatke. Mal ju nedávno a oslávil ju výstavou Objektívom života v priestoroch prešovskej Galérie Átrium. Keďže život je najbohatším režisérom, prezieravo ju rozdelil do troch samostatných celkov, ktoré reprezentujú jeho pochod životom: Šport, Prešov a Za tajomstvami oceánov. Na tú tretiu kolekciu fotografií je nadmieru hrdý. S potápaním začal už pomaly „na staré kolená“, benjaminské obdobie prežil s priateľmi pri pravidelnom čistení tatranských plies zasvinených nespratnými „turistami“. Potom už prišiel Jadran, mexické jaskyne, egyptské teplé vody, Čierne more, pred nejakým mesiacom vody tichomorského súostrovia Palau. Je to tak asi 8 stupňov nad rovníkom, najväčšia nameraná hĺbka, maličkosť, niečo okolo 6 tisíc 800 metrov. Raj pre potápačov, raj pre fotografov, raj pre kameramanov...

 

Gratulantov na vernisáži bolo ako maku, veď športu, kultúre a fotografii dnes žije bezmála každý. Ale práve šport a kultúra, no aj kvalitná práca, ľudí zbližujú a stmeľujú. Preto má Viktor aj veľa priateľov a fanúšikov. Známe Živjóóó je teda pre Viktora Zamborského, majstra okamihov, mnoho, mnohonásobné!  Á propo, to jeho potápanie. Kedysi spomínal, že z výcviku potápania počas štúdia na vysokej  sa ulial, pretože bol chorý. Nuž, život sám mu túto negatívnu bilanciu akosi zrovnal... 

Nechýba pri žiadnom športe

Nechýba pri žiadnom športe

Nový svet pod hladinou

Nový svet pod hladinou