0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Prešovský športový happening so zlatom z celého sveta – Milan Országh

Slávnostný večer vyhlásenia najúspešnejších športovcov a športových kolektívov Prešovského samosprávneho kraja za rok 2019 sa vo svojom priebehu zmenil na festival medailí a rekordov z najvýznamnejších  športových podujatí našej planéty. Historická scéna Divadla Jonáša Záborského v Prešove sa v stredu 12. februára  stala ústredným bodom športového života kraja. Vďaka tradičným organizátorom tohto dlhoročného projektu, ktorými sú Prešovský samosprávny kraj a Krajské športové centrum Prešov, svojim dielom k zdaru večera prispel aj samotný domáci pán, Divadlo J. Záborského.

Jedenásť členná odborná komisia určite vybrala adeptov na krajské ocenenie precízne, bez ohľadu na ich vek, názov klubu či školy alebo veľkosť mesta, v ktorom žijú a pôsobia. Ako bolo povedané, bol to večer výnimočných ľudí, športovcov, ktorí nás svojou húževnatosťou, odhodlaním a úspechmi inšpirujú k zdolávaniu vlastných možností. Aké teda bolo záverečné rozhodnutie odborníkov?

Titul najúspešnejšieho športovca PSK za rok 2019 udelila komisia hádzanárovi Tatrana Prešov Lukášovi Urbanovi. Tento odchovanec prešovského top klubu sa podieľal už na siedmich z 15 titulov majstra republiky. Vlani svojimi výkonmi prispel k úspešnému účinkovaniu klubu v Lige majstrov i SEHA lige,  Slovenským zväzom hádzanej bol vyhlásený za najlepšieho hráča slovenskej extraligy za rok 2019.

Do elitnej kategórie najúspešnejších športovcov kraja za rok 2019 bez určenia poradia komisia zaradila Igora Čuprynu  (hádzaná – Tatran Prešov), dvojnásobného majstra sveta v kickboxe Mareka Karlíka  (KK Panter Prešov), trojnásobnú majsterku sveta, fitnesku Nikolu Krčovú, (Slovenský zväz kulturistiky, fitnes a bodyfitnes Ždiar), i letného biatlonistu, majstra sveta v stíhačke na 10 km Martina Otčenáša z Tatranskej Štrby. Ďalšími ocenenými v tejto skupine sú zlatý a bronzový zápasník z majstrovstiev sveta Tazmuraj Salkazanov (ZK Vihorlat Snina), majster sveta v klasickej kulturistike a majiteľ troch strieborných medailí, kulturista Tomáš Smrek (KŠK Stará Ľubovňa), 193 násobný reprezentant SR a dvojnásobný víťaz Európskej ligy vo volejbale Martin Sopko (VK Mirad PU Prešov), slovenská hokejová a dnes už aj hokejbalová legenda Patrik Svitana (HK Poprad) a podľa moderátora Slava Jurka najsilnejší muž sveta, päťnásobný majster sveta i Európy v silovom trojboji, najviac absolútny majster planéty Zem bez rozdielu hmotnosti a veku, od roku 2015 neporazený aj v kategórii najsilnejšieho dorastenca sveta, držiteľ 25 svetových, európskych i slovenských rekordov Ján Velgos  (ŠK Family Bardejov), ktorý vlani dvihol nepredstaviteľných 350 kg!

Titul najúspešnejšieho znevýhodneného športovca kraja za vlaňajší rok získal paracyklista Patrik Kuril (Sportakus cycling team Tatranská Štrba), majster sveta v para cestných pretekoch, bronzový olympionik z Ria de Janeiro, bronzový aj z vlaňajších majstrovstiev sveta na ceste.

V kategórii najúspešnejších trénerov dospelých udelila komisia prvenstvo  Slavkovi GoLužovi, úspešne pôsobiacemu v HK Tatran Prešov už tretiu sezónu.

Titul absolútne najlepšieho športového kolektívu roka získali hádzanári Tatrana Prešov, družstvo, ktoré si vybojovalo už 15 titulov majstrov SR a úspešne reprezentuje slovenskú hádzanú aj v medzinárodnej dimenzii.

V kategórii najúspešnejších kolektívov dospelých bez určenia poradia sú florbalistky klubu FBC Predator Sabinov, majsterky Slovenska v tomto rozvíjajúcom sa sálovom športe, ďalším je legendárny podtatranský basketbalový klub mužov BK Iskra Svit.

Najúspešnejším trénerom mládeže sa stal Tomáš Potocký (teakwondo – Black Tiger Snina), hybný motor klubu od roku 2009. Klub so všetkými mladými vekovými súťažnými kategóriami získal pod jeho vedením prvenstvo v Slovenskom pohári ešte v roku 2017 a odvtedy ho nepustil z rúk. Tomáš je zároveň trénerom mládežníckej reprezentácie SR, s ktorou získal titul majstra sveta (plus bronzovú medailu), ďalšie cenné kovy získali mladí slovenskí reprezentanti aj v súťažiach Svetového pohára. Aj preto dostal ocenenie Tréner roka 2019 Slovenskej asociácie Teakwondo WT.

Absolútne najlepším kolektívom mládeže kraja za vlaňajší rok sa stali mladí hádzanári Tatrana Prešov, ktorí dominujú na slovenskej i česko-slovenskej pôde bezmála vo všetkých mládežníckych vekových kategóriách už dlhé roky. Práca trénerov Mareka Gernáta, Stana Kolpaka, Eda Schwartzbachera a Maroša Čoreja je pre Tatran neoceniteľná.

Kategóriu najúspešnejších kolektívov mládeže bez určenia poradia ovládli dievčence zo športového klubu pri Strednej lesníckej škole v Prešove. Mladé hádzanárky získali tituly majsteriek Slovenska v kategóriách mladších i starších dorasteniek. V Česko-slovenskom pohári  získali strieborné a bronzové medaily. Ďalším úspešným reprezentantom bol sa stal aj Tanečno-športový klub GRIMMY Prešov, ktorého mladí členovia získali vlani 218 medailí v tanečnom športe. Znamenajúcich, mimochodom, tri tituly majstrov sveta, 5 titulov majstrov kontinentu i dvoch víťazstiev vo Svetovom pohári.

Poďme sa pozrieť aj na výsledky stredných škôl, keďže všeobecné presvedčenie, že naše deti a mládež sú už dnes pohybovo akési „ľavé,“ získava na intenzite. Najúspešnejšou strednou školou kraja sa vďaka rozhodnutiu poroty stalo Gymnázium Jána Adama Raymana v Prešove. V tejto škole sa aktívne darí predovšetkým širokej škále  sálových športov. Badminton, florbal, hádzaná, volejbal, basketbal, stolný tenis, to sú športy, o ktoré majú gymnazisti aktívny záujem a v ktorých zbierajú medaily na celoštátnych školských majstrovstvách. Škola sa však môže pýšiť aj kontinentálnou majsterkou v 3D lukostreľbe Martinou Pramíkovou, úspešnou karatistkou Michaelou Bryndzovou či hádzanárskym talentom roka SR vo vekovej kategórii do 20 rokov Tomášom Fechom.

Najúspešnejšími športovcami stredných škôl bez určenia poradia sa stali fitneska Viktória Jefanovová (Škola umeleckého priemyslu Kežmarok, pôsobiaca v FC D - Fitness Kežmarok), majsterka SR a majsterka sveta (ale aj Miss World bikini fitness junior v asociácii NABBA/WFF), medzi chlapcami dominoval karatista Marko Jalowiczor  zo SSOŠ Poprad – Veľká, pôsobiaci v KK Junior Prešov. Slovensko reprezentuje už od svojich 8 rokov, doteraz získal 174 medailí, z toho 90 zlatých. Vlani vybojoval titul vicemajstra sveta.

A teraz aj trochu prekvapenia! Za najväčší krajský športový talent roka 2019 bola porotou uznaná iba 14 ročná Kamilka Novotná, ktorá je majsterkou SR v streľbe z malokalibrovky i vzduchovky, víťazka Národnej ligy mládeže a na dôvažok vedie aj aktuálnu tabuľku junioriek v malokalibrovke 3x40. A zároveň je už napriek tomuto veku reprezentantkou SR.

A ešte raz o mladých. Internetové hlasovanie verejnosti vynieslo prvé miesto (z 80 nominovaných jednotlivcov  a kolektívov) Karate klubu junior Prešov, ktorý disponuje kádrom vyše 300 členov a v ktorých kolektíve je v medziklubovom porovnávaní najviac reprezentantov SR v kategóriách od 5 do 15 rokov. Vo svojom strede má aj majstrov Európy shito-ryu. V predchádzajúcej sezóne získali členovia klubu spolu 454 medailí. Klub rozbehol jedinečný projekt Juniorko, ktorého cieľom je pomôcť športovať deťom zo sociálne slabších rodín.  Klub získal ocenenie Predsedu PSK (2016) a Cenu Slovenského olympijského výboru (2018).

Aj záver bude v tomto prípade výnimočný. Cenu predsedu PSK za rok 2019 získal 57 ročný aktívny športovec mimoriadneho formátu, atlét Ladislav Šimko z podtatranského Podolínca. Jeho športovou láskou je beh na dlhé  trate. Na svojom konte má 20 maratónov, medzi nimi aj ten najklasickejší, z Marathonu do Atén. Ale aj všetky trate Veľkej maratónskej šestky (Tokio, Boston, Londýn, Berlín, Chicago a New York).  Aj keď Lacovi začína dýchať na krk pomaly ale isto šesťdesiatka, chce behávať aj naďalej. Keďže už má za sebou aj 65 polmaratónov, v duchu starej múdrosti, že nič netreba preháňať, bude sa venovať práve nim (a možno doplní ich počet aspoň na rovnú stovku). Prajme mu to!

Bodkou za týmto krásnym východniarskym sviatkom športu by malo byť prianie všetkých prítomných, aby na mimoriadne ocenenie bol za svoj výkon navrhnutý aj moderátor  večera Slavo Jurko, ktorý vytvoril jedinečnú atmosféru a príjemne pobavil všetkých, športovcov i verejnosť...

Jurko dokázal rozosmiať aj riaditeľa Horskej služby Jozefa Janigu

Lukáš Urban, najúspešnejší športovec PSK

Podľa Jurka najsilnejší muž planéty Ján Velgos

Riaditeľka GJAR Prešov Viera Kundľová  s pohárom, vľavo telocvikárka Mária Novosadová

Riaditeľka GJAR Prešov Viera Kundľová s pohárom, vľavo telocvikárka Mária Novosadová