Prešovskí fotografi sa predstavili na juhozápade Čiech – M. Országh

Vďaka aktivitám prešovskej Galérie Átrium predstavujú prešovskí fotografi svoje diela od stredy 5. apríla na pôde západočeského mesta Plzeň, v priestoroch tamojšieho hotela U pramenů. Fotografie tridsiatky našich majstrov objektívov (Prešov, Bardejov, Stropkov) sa dostali do tohto hlavného mesta piva vďaka aktivitám vedenia galérie v druhej polovici vlaňajšieho roka. Výsledkom rýdzo neformálnych umeleckých vzťahov bola výstava diel plzenskej fotografky a novinárky Evy Hubatovej (autorky novej techniky spracovania fotografií „fotoinformel“) v priestoroch Átria v novembri 2016. Po úspešných medzinárodných  „diplomatických“ aktivitách na zahraničných parketách (Ukrajina, Maďarsko, Poľsko) sa podarilo vedeniu galérie získať ďalšiu umeleckú pôdu na prezentáciu prešovského  umenia (vďaka aktivitám foto-kurátora galérie Ladislava Cupera tentoraz pre fotografov) aj v Českej republike. Mimochodom, Prešov a Plzeň majú toho viac spoločného, ako sa na prvý pohľad zdá. Aj keď je hlavné svetové mesto piva staršie o dva roky (prvá písomná zmienka v r. 1295, o Prešove v r. 1297), obe mestá sú známe svojimi pivami a ich pivovary sú v podstate sesterské firmy. Kým v Plzni žije množstvo Šarišanov a východniarov, ktorí tu prišli za prácou, v Prešove ostali mnohí bývalí obyvatelia Plzne, ktorí sa na východ republiky dostali v súvislosti so základnou alebo profesionálnou vojenskou službou.    

 

   Keďže vernisáže kolekcie diel prešovských fotografov sa zúčastnili okrem  spomínanej Evy Hubatovej aj vysokoškolský pedagóg umenia a kritik doc. Jiří Bezděk a prvý muž plzenského umeleckého sveta Karel Hlavička (člen 250 členného Sdružení výtvarníků ČR a „mluvčí výtvarníků  regionu Plzeň“, výtvarník, krajinár, tvoriaci lavírované kresby uhľom v kombinácii s temperou, pastelom, akvarelom a olejom), hneď po otvorení výstavy sa začínalo s plánovaním ďalšej spolupráce plzenských a prešovských umelcov. Český umelecký svet teraz žije nielen plánmi na pretvorenie slávneho zámku Zbiroh na sídlo českého umeleckého sveta, ale aj kýženého umiestnenia slávnej Muchovej Slovanskej epopeje do priestorov tohto zámku, kde ho vytvoril (dnes je týchto 20 veľkoplošných obrazov umiestnených v Moravskom Krumlove).  Malá štvorčlenná výprava prešovských fotografov a vedenia Galérie Átrium už má predbežný prísľub pozvania na túto „Zbirožskú slávnosť“, aby táto dostala aj internacionálny punc.   Okrem toho sa očakáva bližšie plánovanie a konkretizácie  predstavenia prešovských výtvarných umelcov v plzenskom regióne.

 

Potešiteľná pre Prešovčanov bola skutočnosť, že sa k ním na výstave hlásilo veľa  „Plzeňáků“ s koreňmi v okolí Prešova alebo na „rusnakoch“ či Zemplíne, takže konverzácia prebiehala v troch „svetových jazykoch“.  Aj na tému starých spoločných dobrých vzťahov, ktoré je potrebné udržiavať aj naďalej...

Kolekcia Očami Prešovských fotografov bude v Plzni otvorená do konca mája 2017.

 

Text a foto: M. Országh

Z výstavných priestorov

Z výstavných priestorov

Výstava aj s východniarkami

Výstava aj s východniarkami

 Prešovčania a Plzeňáci

Prešovčania a Plzeňáci