Prešovské regionálne voľby v číslach

Keďže dnes nikto nevie povedať, aká bude situácia s voľbami do regionálnych parlamentov o štyri roky, pre pamäť voličov i politikov prinášame niekoľko zaujímavých výsledkov z volieb 2013. Verme však, že pri hľadaní odpovede na túto otázku bude mať pravdu nový predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík, ktorý je presvedčený, že zmena počtu krajských samospráv by priniesla príliš veľké komplikácie a nedozierne finančné náklady, ktoré si tento štát v súčasnej dobe nemôže dovoliť.

Pravdou ostáva, že účasť voličov, ktorí využili jedno zo svojich základných občianskych práv, nebola nijako oslňujúca. Oproti celoslovenskému priemeru je však Prešovský kraj lepší o viac ako dve percentá (22,13 oproti 20,11). Pozrime sa na počty získaných hlasov politických strán a koalícií v každom z 13 volebných obvodov kraja:
01 Bardejov – SMER-SD 3, NEKA 2, Nova 1
02 Humenné – SMER-SD 4, Úsvit 1
03 Kežmarok - SMER-SD 3, (KDH,SDKÚ-DS, Most-Híd) 2
04 Levoča - SMER-SD 2, (KDH, SDKÚ-DS, Most-Híd) 1
05 Medzilaborce – SMER-SD 1
06 Poprad – SMER-SD 3, (KDH, SDKÚ-DS, Most-Híd) 5
07 Prešov – SMER-SD 4, (KDH, SDKÚ-DS, Most-Híd) 7, NEKA 1
08 Sabinov – SMER-SD 3, (KDH, SDKÚ-SD, Most-Híd) 1
09 Snina – SMER-SD 2, (KDH, SDKÚ-DS, Most-Híd) 1
10 Stará Ľubovňa – SMER-SD 2, NEKA 2
11 Stropkov – SMER-SD 1, (KDH, SDKÚ-DS, Most-Híd) 1
12 Svidník – SMER-SD 2, NEKA 1
Vranov n/Topľou – SMER-SD 5, (KDH, SDKÚ-DS, Most-Híd) 1
Pomenované športovou terminológiou, SMER-SD dosiahol 9 okresných víťazstiev, dve remízy, ale pravdu nezakryješ, v dvoch najväčších mestách kraja utrpel porážku.
Na záver, aké politické zloženie 62 členného Zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja sa nám vyskladalo z týchto „okresných preborov“?
- SMER-SD 35 kresiel
- KDH 10
- SDKÚ 8
- NEKA 6
- Most-Híd 1
- Úsvit 1
- NOVA 1
Historicky po prvý raz budú v prešovskom krajskom parlamente sedieť zástupcovia Most-Híd a NOVA. Do volebných bojov sa prihlásilo najviac politických subjektov a koalícií v obvode Vranov nad Topľou – 18 + NEKA, najmenej v obvode Levoča 8 + kandidáti NEKA.

...no za úpravou hlasovacích lístkov s muselo čakať

...no za úpravou hlasovacích lístkov s muselo čakať

Na prvý pohľad pohoda...

Na prvý pohľad pohoda...