Prešovské divadlo s ďalším pôvodným muzikálom

Stalo sa už akousi peknou (a divákmi očakávanou) tradíciou, že prešovské Divadlo Jonáša Záborského prichádza v pravidelných intervaloch s premiérou úplne nového pôvodného slovenského muzikálu (okrem premiér iných foriem spevohry a činohry, ako aj ďalších, „nepôvodných“ muzikálov). Po období „divadelného temna“, keď kultúrni inovátori (za každú cenu) vnútili prešovské DJZ do košického Štátneho divadla s tým, že ostane iba jedna spevohra a to samozrejme v Košiciach, pričom sa DJZ ocitlo doslova na kolenách (1996-1999), nakoniec zvíťazil zdravý rozum, múdry manažérsky prístup a nepoddajnosť. I keď vstať z popola, znamenalo aj obete a ústup z prežitých systémov i maniér.

Piatok 8. novembra 2013 bol v histórii slovenského divadelníctva i samotného DJZ ďalším významným dňom, keďže na jeho doskách sa v tento večer začal odvíjať v poradí už štvrtý pôvodný slovenský muzikál vo svojej (použime trochu nadsázky, veď takýto kus roboty si ju právom zaslúži) svetovej premiére. Téma príťažlivá a zaujímavá už asi 125 rokov – slávna detektívna postava sira A. C. Doyla – Sherlock Holmes. Prečo pôvodný slovenský muzikál? Jednoduché, libreto je dielom Slováka Michala Náhlika, muzika ďalšieho Slováka Juraja Haška, texty piesní zložil Slovák Robert Mankovič... Táto svetová premiéra akosi ušla pozornosti „celoslovenských“ bratislavských médií i divadelných odborníkov, tí venujú viac pozornosti televíznej Smotánke ako normálnemu kultúrnemu životu Slovenska. Možno práve preto chcel riaditeľ DJZ Mgr. Ján Hanzo zdôrazniť, že:
- Kamenné divadlo, ak chce byť divácky úspešné, musí dnes ísť cestou kvalitných pôvodných umeleckých diel. Nám sa tento zámer vydaril. Okrem množstva iných premiér máme za sebou už štyri pôvodné slovenské muzikály, pričom ich reprízy počítame v stovkách s priemerom 600 divákov. A už dnes začíname pripravovať ďalšiu premiéru, ktorú spustíme o dva roky. Ale tieto diela nie sú úspešné iba tu, na prešovskej pôde. S Františkom z Asissi sme si urobili dobré meno na bratislavskej Novej scéne, Mária Antoineta sa ujala v SND i v Nitre, vypredali sme najväčšiu slovenskú sálu. Ale keď mi niekto z odborníkov alebo médií položí jedinú „odbornú otázku na telo“, ktorá z celebrít v tomto muzikáli účinkuje, odpoviem: - Naše, prešovské! Bez ohľadu na ich odbornosť, najspoľahlivejším indikátorom kvality divadla je samotný divák! Práve pri týchto našich slovenských muzikáloch je cítiť, že radosť z predstavenia nemá iba publikum, ale aj samotní účinkujúci, z ktorých doslova vyviera energia chuti pracovať a prinášať radosť a uspokojenie. Takže v podstate je úplne jedno, o ktorú reprízu v poradí ide!
(Foto: archív DJZ)