Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Prešovská krajská samospráva začala novú etapu – Milan Országh

Nie je to síce pravidlom, ale občas sa stáva aj to, dlhodobý proces sa akosi sám od seba vráti na začiatok. Tento stav pripomínala prvé pracovné zasadnutie novej formácie Prešovského samosprávneho kraja. Novej formácie v poslaneckom pléne, ale aj za predsedníckym stolom. Tento návrat do začiatkov existencie krajských samospráv spôsobili voliči v nedávnych regionálnych voľbách, plných prekvapení. Očakávaných aj nie.  Pravdou ostáva, že nástupca predchádzajúceho kormidelníka kraja Petra Chudíka, ktorý úskaliami prajných i neprajných podmienok viedol krajskú loď štyri volebné obdobia bez prestávky, to nemá ľahké. Milan Majerský totiž štartuje svoju „krajskú misiu“ za bezmála rovnakých podmienok, ako kedysi Chudík. Politicky rozdrobená loď zastupiteľstva (veď uvážte sami, zo 62 členného poslaneckého zboru je presne polovica nováčikov) bude aspoň na začiatku ťažko ovládateľná, pretože základ celku tvoria bezmála navlas rovnaké tretiny nezávislých, ľavice a pravice, ale štyri poslanecké kluby...

 

Nový predseda PSK Milan Majerský pozval približne týždeň pred konaním zastupiteľstva zástupcov regionálnych médií na pracovné raňajky, počas ktorých predstavil svojich najbližších spolupracovníkov  na Úrade PSK a zámery svojho tímu v súvislosti s budúcim fungovaním zastupiteľstva a samotného kraja. Okrem iného vtedy konštatoval: Ponúkame spoluprácu každému, kto chce s nami pracovať na rozvoji kraja. K dnešnému dňu máme s poslancami rozkomunikované prvé rokovanie zastupiteľstva, Preto verím, že bude úspešné. Som presvedčený, že keď sa nebudeme hrať na ľavičiarov a pravičiarov, ale našim spoločným cieľom bude kraj, výsledok bude úspešný.

 

Zároveň informoval, že do začínajúceho volebného obdobia by chcel mať vo vedení krajskej samosprávy troch podpredsedov. V tomto prípade platí rozdelenie podľa politického spektra, teda jeden za pravicovú koalíciu, jeden za ľavicu a jeden za nezávislých. (Jozef Lukáč, Peter Bizovský, Martin Jakubov). Ale aj o tom, že v obsadení úradu krajskej samosprávy dôjde k väčším personálnym zmenám. Na vedúcich i pracovných postoch. Nový riaditeľ Úradu PSK PhDr. Mgr. Jozef Cvoliga to upresnil: Mojou ambíciou je zvýšiť profesionalitu úradu, ktorý momentálne prechádza personálnym auditom (kto ho robí, o tom neinformoval). Je tu však veľa schopných odborníkov, ktorých chceme využiť.

 

V poradí druhé rokovanie prešovského krajského parlamentu v novom, tentoraz 5 ročnom volebnom období (prvé rokovanie bolo slávnostné, počas ktorého sa skladali sľuby a odovzdávali predsednícke insignie), začalo v pondelok 29. januára 2018 už v štruktúre štyroch politických klubov, keďže z celku nezávislých poslancov sa odštiepila samostatná „bojová jednotka“ Nezávislí - Dohoda pre Prešovský kraj, ktorého šéfom sa stal poslanec Ján Vook. Väčšinovému klubu nezávislých predsedá známy odborník na samosprávu Michal Sýkora (starosta Štrby), klubu pravicovej koalície (KDH, SaS, OĽaNO a Nova)  poslanec Martin Šmilňák a klub SMERu – SD povedie Peter Bizovský.  

 

Samotné rokovanie poslaneckého zboru prebehlo až neuveriteľne ľahko, čo svedčilo o dôkladnom predrokovaní zo strany Milana Majerského. Pripomienok a drobných zádrhov bolo síce dosť, ale tie vyplývali skôr z neznalosti problematiky a rokovacieho poriadku, ako z nevôle k spolupráci. Čím sa zákonite prejavila spomínaná skutočnosť, že polovica poslancov je v krajskej samospráve nových. Treba ešte spomenúť, že naopak, nedoriešenie niektorých pripomienok „starých harcovníkov“, ktoré neboli dotiahnuté v diskusiách do konca, sa možno vynoria a budú na škodu veci neskôr. A ako to býva, vždy v tom najmenej vhodnom čase.

 

Kým na jednej strane hladko prebehlo schvaľovanie návrhov na troch podpredsedov a ich odmien (Jozef Lukáč za pravicovú koalíciu, Peter Bizovský za SMER-SD a Martin Jakubov za nezávislých), ťažšie sa rodili dohody o zásadách odmeňovania poslancov PSK a členov komisií - neposlancov, ako aj voľba členov do výboru pre otázky zamestnanosti. Bez pripomienok neprebehlo ani samotné schvaľovanie obsadenia jedenástich komisií zastupiteľstva. Najviac nespokojnosti vyvolal fakt, že predložený návrh neobsahoval okrem mien poslancov a neposlancov žiadne informácie o ich odbornosti, zamestnaní, prípadne politickej príslušnosti (u neposlancov). Ako by sa práve tieto informácie nesmeli dostať na verejnosť. Na záver si ešte pripomeňme politickú štruktúru úradujúceho prešovského krajského parlamentu: Zo 62 členného pléna občania kraja zvolili 22 nezávislých poslancov, 21 za pravicovú koalíciu, 16 za SMER – SD, 2 za SNS a 1 za ľavicovú stranu Úsvit.

Ďalšie rokovanie poslancov prešovského krajského parlamentu je naplánované na 5. marca 2018.