Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Pražská depeša – Vladimír Mezencev

ČESKO JE PRE NICH PRIMALÉ

Redakcia časopisu Forbes si dala skutočne veľkú námahu – rozhodla sa totiž zostaviť rebríček 100 najbohatších Čechov, pričom aj tí poslední piati majú majetok v hodnote aspoň 1,5 miliardy korún /cca 25 Kč – jedno euro/. Samozrejme, ide o odhady čistého majetku, teda o peniaze, ktoré by týmto boháčom zostali v rukách pokiaľ by v jeden moment predali všetky svoje firmy, akcie, cenné papiere, zlato, jachty, domy, autá a všeličo čo ešte majú a stihli pritom zaplatiť aj všetky svoje dlhy. Pretože je samozrejme, že aj takýto bohatí podnikatelia investujú do rozvoja svojich firiem ďalšie obrovské sumy a tie získavajú formou úverov z bánk. Prečo zostavovatelia tohto rebríčka venovali tejto práci obrovské množstvo času a energie? Pretože chceli ukázať, že aj v Česku sa dajú vybudovať obrovské podnikateľské impéria, teda dokonca skutočné biznisové galaxie, ktoré veľakrát „svietia“ nad celým svetom.

 

Jednotkou zostáva Petr Kellner s majetkom 350 mld.českých korún, teda vyše 13 miliárd eur. Kellner podniká v telekomunikáciách, v Česku ovláda 02, ale okrem toho vlastní mobilných operátorov v Maďarsku, Bulharsku, Srbsku a Čiernej Hore, ale to je iba časť jeho aktivít. Po novembri 1989 začínal ako obchodník s kopírovacími prístrojmi, ale cestu k prvej miliarde korún mu otvorilo ovládnutie Českej poisťovne...

 

Druhý v poradí Radovan Vítek má síce majetok o polovicu menší než Kellner /“iba“ 75 miliárd Kč/, ale zároveň má prívlastok „výrazne najväčší český realitný magnát“. Sám Vítek tvrdí, že začal síce podnikať s peniazmi od rodičov, ale prvé veľké finančné úspechy prišli preňho v privatizácii na Slovensku so skupinou Istrokapitál. Má povesť drsného muža, ktorý niektoré spoločnosti prevzal v 90-tych rokoch skutočne po ich obsadení útokom. Chorvátsko bolo známe už počas existencie Juhoslávie luxusnými 5-hviezdičkovými hotelmi pre najnáročnejšiu a najbohatšiu klientelu a v minulom roku takýto hotel otvoril na ostrove Hvar aj Vítek...

 

Trojkou je Karel Komárek /71 mld.Kč/, ktorý má veľmi zaujímavé sféry podnikania: najskôr to boli ropa a plyn, potom hazard, v rámci neho aj SAZKA, teraz sa už ako daňový rezident Švajčiarska /tam trvale žije/ začal orientovať na zakladanie a rozvoj IT spoločností.

 

Štvrté miesto v tomto rebríčku patrí nášmu rodákovi Andrejovi Babišovi so 70 miliardami českých korún, pričom však jeho zisky sú stále nižšie. Predovšetkým preto, lebo na svetovom trhu neustále klesajú ceny umelých hnojív, pokles zaznamenali aj jeho pekárne v Nemecku. Český premiér vlastní chemické firmy, veľký agrokomplex pod menom Agrofert, veľkopekárne Penam, médiá... Holding je vraj výrazne zadlžený, jeho bankové úvery predstavujú až 43 mld. korún a prevádzkový zisk je z roka na rok nižší. Babiš však stále patrí medzi najžiarivejšie stálice českého biznisu a napriek množstvu početných štrajkov a demonštrácií, ktoré žiadajú jeho odchod z vysokej politiky je jeho pozícia ako predsedu českej vlády stále neotrasiteľná. A to i napriek tomu, že štátne zastupiteľstvo po pôvodnom zastavení jeho trestného stíhania ho po niekoľkomesačnej prestávke obnovilo...

 

MLADÍ NEMAJÚ ŠANCU?

Obyvateľ Prahy s priemernou mzdou potrebuje na získanie bytu s plochou 65 metrov štvorcových dvanásť ročných príjmov! Pre príslušníkov strednej vrstvy vo veku 26-36 rokov sa tak bývanie v metropole stalo prakticky nedostupným. Dôkazom toho sú aj štatistické údaje o predaji bytov v hlavnom meste: v roku 2018 sa predalo iba 5000 bytov čo je v porovnaní s rokom 2017 o 500 menej. I keď údaje za predchádzajúci celý rok nie sú ešte dostupné, za prvý polrok 2019 developeri predali približne 2500 bytov.

 

Predaj nových bytov sa nezlepšuje napriek  tomu, že ponuka na trhu je stále pestrejšia. Tak napríklad v roku 2017 si záujemcovia mohli vybrať z 3600 nových bytov, o rok neskôr už v ponuke bolo 4350 a v roku 2019 už 5300 nových bytov.

 

Prečo sú však byty stále drahšie a drahšie? Zainteresovaní poznajú hlavnú príčinu, ktorá sa z roka na rok nemení: je ňou pomalé povoľovanie novej výstavby, ktorú nevyriešili ani rôzne legislatívne úpravy. Podľa českých developerov trvá získavanie všetkých „pečiatok“ potrebných pre začatie stavby v komplikovaných prípadoch až sedem rokov! Sú však aj prípady kedy sa na stavebné povolenie čaká aj viac ako desať rokov. Podľa Svetovej banky je ČR v rebríčku rýchlosti stavebného vybavovania na 127. mieste na svete. Lepšie je na tom dokonca aj Papua – Nová Guinea.

 

PRÍSNEJŠIE VOČI NEZAMESTNANÝM

Česká republika má v rámci celej EÚ najnižšiu nezamestnanosť, ktorá sa pohybuje na úrovni 2%. Konkrétne v novembri minulého roku zamestnávateľom chýbalo až 338 000 ľudí, na druhej strane bez práce bolo 196 500 nezamestnaných. Pritom vyše 66 000 ľudí prišlo v prvom polroku 2019 o dávky, pretože nespolupracovali s úradmi práce, alebo odmietli ponúkané pracovné miesta, či bez ospravedlnenia neprišli na úrad v dohodnutom termíne. Vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie môžu byť v takýchto prípadoch na tri až šesť mesiacov. Dohromady ide o solídne čiastky. V budúcnosti však títo nezamestnaní môžu byť potrestaní za opakovanú nespoluprácu až na šesť a deväť mesiacov, dokonca aj na celý rok, podľa závažnosti ich pasivity. Ministerka práce a sociálnych vecí Jana Maláčová /ČSSD/ je  dokonca ešte za prísnejší prístup. Tá svoje predstavy konzultovala so zástupcami miest a neziskových organizácií. Postup ministerky schválilo, napr. mesto Ustí nad Labem, ktoré trpí jednou z najväčších nezamestnaností v ČR.