Pražská depeša – Vladimír Mezencev

Na kompletné štatistické údaje o českom cestovnom ruchu v tohtoročnej letnej turistickej sezóne si ešte budeme musieť počkať, ale môžeme už dnes konštatovať, že Slovensko zostalo medzi Čechmi obľúbenou krajinou a počet návštevníkov z tohto susedného štátu ani v tomto roku neklesol pod 610 000 ľudí. Možno ich bude aj viac.

 

Najobľúbenejšou destináciou pre našich západných susedov zostáva Chorvátsko /cca 850 000 Čechov ho navštívilo do konca leta/, predbehlo nás ešte Taliansko, takže nám z pohľadu najobľúbenejších krajín Čechov na symbolickom stupni víťazov patrí tretie miesto. Za nami zostali Rakúsko, Grécko, Španielsko, Turecko, Egypt... Česi našu krajinu majú radi napriek tomu, že u nás ich počas dovoleniek najviac zomiera, predovšetkým v Tatrách. Naše hory dokážu byť zradné, najmä voči tým, ktorí ich podceňujú...

 

SENÁT PRIŤAHUJE

Koncom tohto týždňa sa v ČR okrem komunálnych volieb uskutočnia aj voľby 27 senátorov. To preto, lebo každé dva roky sa obmieňa ich tretina, teda dvadsaťsedem. Stále je najsilnejšou stranou v hornej komore parlamentu ČSSD, z celkového ich počtu 81 je 24 sociálnych demokratov, ale poriadne im šľapu na päty nielen „Babišovci“, ale aj ľudovci, ktorí po ČSSD majú v senáte druhý najpočetnejší klub. Do senátu kandiduje aj predseda KDU-ČSL a bývalý vicepremiér Pavel Bělobrádek, ale za túto stranu aj kaderník z Brna Jan Špilar. Senátorom sa chcú stať, napríklad, aj horolezec, prvý Čech na Mount Evereste Leopold Sulovský /strana Ostravak/, traja neúspešní prezidentskí kandidáti z januárových zápolení o Hrad – Jiří Drahoš, Pavel Fischer a Marek Hilšer. Zhodou okolností Drahoš bude v Prahe 4 súperiť so svojou dobre známou, súčasnou senátorkou prof. Evou Sykovou. Drahoš ešte v čase, kedy šéfoval Akadémii vied ČR odvolal z funkcie riaditeľky Ústavu experimentálnej medicíny Sykovú kvôli podozreniu z neetických praktik... Medzi ďalšími kandidátmi sú aj exministri, hejtmani, herci, bývalý policajný prezident, prorektor Karlovej univerzity, atď.

 

Po prvýkrát sa komunálne a senátne voľby konajú v rovnakom termíne, čo už dlhší čas spôsobuje vrásky na čelách volebných dohliadačov z Úradu na dohľad nad hospodárením politických strán a hnutí. Táto inštitúcia vznikla iba vlani a na spoločné voľby bude dohliadať po prvýkrát. Komplikácie nastali už tým, že kandidáti v komunálnych voľbách nepodliehajú finančnému limitu na kampaň, ale kandidáti na miesta senátorov môžu minúť najviac dva milióny českých korún /asi 77 000 eur/ v prvom kole, v druhom 2,5 milióna /cca 96 000 eur/.  Úrad sa obáva problémov a ťažkostí v situáciách, kedy jeden kandidát sa zúčastní aj komunálnych aj senátnych volieb. Môže sa stať, že niektoré strany obchádzajú limit senátnej kampane tak, že ju budú vydávať za komunálnu kampaň.

 

BYTY, BYTY...

To čo bolo donedávna luxusom sa stáva štandardom. Aspoň čo sa týka bytov v Prahe. Už tretina nových bytov je taká drahá, že meter štvorcový v nich stojí najmenej 100 000 českých korún /cca 3850 eur/. V Prahe 1 je takýchto bytov už 77%, v druhom obvode 68 percent a v piatom 62%. Ceny bytov však budú ešte rásť vysokým tempom a podľa odborníkov nie je to iba problém hlavného mesta. Zaujímavé je, že rastú aj poplatky za užívanie týchto bytov.

 

Do konca roka má podiel bytov v cenovej skupine nad 100 000 Kč za meter štvorcový narásť dokonca na 45 percent. Developeri už v podstate neponúkajú nové byty v cene pod 69 000 korún /cca 2654 eur/ za meter štvorcový. Pred štyrmi rokmi ich podiel na trhu predstavoval 81% novostavieb, teraz iba 8 percent.

 

NAJSKÔR PO DOBROM...

Česi síce viac zarábajú, rastie im životná úroveň, viac utrácajú v obchodoch, ale napriek tomu je medzi nimi stále veľa dlžníkov mobilným operátorom. I keď je ich približne o 10 000 menej ako koncom roka 2017, stále ich zostáva asi 620 000. Každému z českých operátorov zákazníci dĺžia minimálne miliardu korún! Najskôr sa snažia vychádzať s dlžníkmi po dobrom, keď to nepomáha tak svoje pohľadávky predávajú externým inkasným agentúram, do riešenia problémov zapájajú Český telekomunikačný úrad, advokátske kancelárie, exekútorov...