Prínosy členstva v EÚ sú viditeľné v každodenných životoch – Richard Raši

Prínosy členstva v Európskej únii (EÚ), kam Slovensko vstúpilo v roku 2004, sú viditeľné v mnohých oblastiach, povedal v stredu podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD).

      

"Benefity Európskej únie sú viditeľné v každodenných životoch," uviedol Raši na tlačovom brífingu počas osláv 15. výročia vstupu do EÚ vo Varšave.
      

Raši sa na oslavách a summite s názvom Together for Europe (Spoločne za Európu) za účasti zástupcov krajín strednej a východnej Európy zúčastnil v zastúpení predsedu vlády SR Petra Pellegriniho (Smer-SD) na pozvanie poľského premiéra Mateusza Morawieckeho. Zástupcovia krajín podľa jeho slov hodnotili 15 rokov členstva v Únii a podpísali spoločnú deklaráciu.
      

"Táto deklarácia, s ktorou sme všetci súhlasili, hovorí o potrebe posilňovania a rozširovania EÚ, o jednotnom trhu, pretože ten prináša výhody pre všetkých," povedal. "Deklarácia takisto hovorí o spoločnej bezpečnosti, budúcnosti, ale aj o tom, aby prístup občanov Európskej únie k všetkým jej výdobytkom, pôžitkom a výhodám bol rovnaký pre všetkých bez ohľadu na to, z ktorej krajiny pochádzajú," dodal.
      

Pripomenul, že krajiny, ktoré sa zúčastnili na summite, vstúpili do EÚ v rokoch 2004, 2007 a 2013 a majú mnohé spoločné problémy. "Sú to krajiny, ktoré držia spolu aj pri príprave nového viacročného finančného rámca, ale aj eurofondovej politiky," povedal.
      

Počas rozhovorov najviac zarezonovala téma dvojakej kvality potravín, v súvislosti s ktorou majú viaceré krajiny pocit nie úplne férového prístupu. Zástupcovia krajín strednej a východnej Európy sa venovali aj témam migračnej politiky a novému rozpočtu EÚ.
      

Podpredseda vlády vyzval občanov na účasť na májových voľbách do Európskeho parlamentu. "Členstvo v EÚ pozitívne ovplyvňuje život každého z nás a to, čo nám EÚ dáva, stretávame denno-denne," povedal.
      

V tejto súvislosti spomenul cesty a školy rekonštruované z fondov EÚ, zmodernizovanú mestskú hromadnú dopravu, zvyšovanie zamestnanosti, digitalizáciu a podporu vedy a výskumu. "Zároveň sa nachádzame aj v spoločnom priestore, ktorý nám zaručuje aj bezpečnosť, a aj vďaka členstvu v EÚ sme v eurozóne, ktorá Slovensku priniesla ekonomickú stabilitu aj počas krízy," dodal.
      

Slovenská republika získala od vstupu do Európskej únie do konca minulého programového obdobia z európskeho rozpočtu viac ako 18,6 miliardy eur a počas aktuálneho programového obdobia rokov 2014 – 2020 môže využiť ďalších 15,3 miliardy eur, uvádza sa v oficiálnej tlačovej správe kancelárie vicepremiéra.
      

V aktuálnom programovom období, ktoré trvá do roku 2020, sa podľa správy pracuje na ďalších užitočných projektoch a na rozvoji spoločnosti. Zahŕňa to dobudovanie železničných tratí, diaľnic, rýchlostných ciest či modernizáciu električkových tratí. Podpora smeruje i do budovania cyklotrás, modernizácie nemocníc, pokrytia domácností širokopásmovým internetom s rýchlosťou minimálne 30 Mbit/s či do modernizácie a rozširovania kapacít materských škôl.
      

Slovenská republika sa stala členom Európskej únie 1. mája 2004 spolu s Cyprom, Českou republikou, Estónskom, Litvou, Lotyšskom, Maďarskom, Maltou, Poľskom a Slovinskom.