Právny štát, alebo právo na pravdu – Jozef Šucha

Konferencia „Právny štát, alebo právo na pravdu“, ktorá sa konala v stredu 27. septembra v Bratislave vzbudila značný záujem novinárov.  Žiaľ nie svojim názvom.  Viac ako téma konferencie ich prilákalo vystúpenie  Vladimíra Mečiara, ktorý takto pred verejnosťou prehovoril po dlhšej dobe.

 

Vtedajší premiér spomínal na rok 1992 a udalosti súvisiace s rozdelením federácie a na ďalší vývoj až po dnešok. Je známe, že Slovensko nebolo pripravené na rozdelenie. Česi v tom čase už mali scenár delenia republiky. "Bolo potrebné urobiť veľmi veľa“, povedal Mečiar,“ Slovensko nemalo štruktúru štátnych orgánov, potrebovali sme sfunkčniť Národnú banku, reorganizovali sme celú vládu. Museli sme riešiť otázku zamestnancov v zahraničnej politike. Ale verili sme v Slovensko, jeho zdatnosť a inteligenciu, verili sme, že je to plne akceptovateľná a životaschopná zem“.

Najdôležitejšie pre ďalší vývoj bolo naštartovanie ekonomiky. „Boli sme v mínusových číslach, ale v roku 1994 sme už rástli“ uviedol ďalej Mečiar, „Museli sme riešiť aj nezamestnanosť, ktorú sme stiahli na úroveň desať percent. Bolo potrebné budovať bezpečnostné orgány, ako polícia, ale aj tajnú službu a armádu. Tá bola už po štyroch mesiacoch samostatnosti plne bojaschopná."

Rok 1989 znamenal zlom v živote spoločnosti a roky 1990 a 1991 boli hľadaním riešení, ako ďalej. "Názory boli rôzne a žiadalo sa, aby bola jasná definícia, čo Slovensko chce a aké bude. Boli tiež rôzne názory, či Slovensko potrebuje ústavu. Boli ľudia proti nej, ale aj takí, čo boli za. Nakoniec ústava prešla," pripomenul. Ficovi zároveň odkázal, že nehovorí celú pravdu, ak tvrdí, že v parlamente hlasoval za zvrchovanosť a ústavu. Podľa Mečiara Fico zabudol povedať, že jeho vtedajšia strana SDĽ bola zásadne proti vzniku SR ako samostatného štátu. Predseda SDĽ Peter Weiss sa vtedy dokonca Mečiarovi vyhrážal trestnými následkami.

Pri hodnotení súčasnosti Mečiar povedal, že politické strany výrazne degenerovali. "Buď treba vytvoriť subjekty nové a ísť inými cestami, alebo tento vývoj zastaviť. Politická strana by mala byť otvorenou," povedal a v tejto súvislosti poukázal na nízky počet členov OĽaNO či SaS.

V súvislosti s hodnotením prístupu médií k hodnoteniu vývoja Mečiar povedal, že kým česká mediálna spoločnosť sa veľmi kultivovane zaoberala príčinami rozdelenia federácie, slovenské médiá nie sú nestranného rozhovoru schopné. "To obdobie nebolo jednoduché, nebola to prechádzka," upozornil trojnásobný expremiér.

 

Niektorí novinári si neodpustili položiť Mečiarovi otrepané otázky o únose a o financovaní vily Elektra. Na margo únosu Michala Kováča ml. zopakoval, že s tým nemá nič spoločné. "Je to len konštrukcia novinárov. Treba hovoriť o právnom štáte v súvislosti s tým, čo urobila vláda, NR SR a Ústavný súd SR, ktorí zrušením amnestií hrubo pošliapali základné princípy právneho štátu," odkázal. Otázku, či sa nebojí vyšetrovania, označil Mečiar za idiotskú. "Akého činu som sa dopustil? Aké zneužitie tajnej služby? Kým? Ako? Kladiete mi hlúpe otázky," povedal novinárom.

Podobne odpovedal aj pri otázkach, či nechce po 20 rokoch vysvetliť, odkiaľ zobral peniaze na vilu Elektra. "Bolo to predmetom vyšetrovania, všetko je vyriešené. Keď som si zobral pôžičku, bol som súkromná osoba. Túto otázku si riešte, čo ja s tým mám? Porušil som zákony tohto štátu? Ak áno, tak to dokazujte," vyzval.

 

Na otázku, či práve on môže o právnom štáte aj v súvislosti s kauzou amnestií hovoriť, novinárom odpovedal, že kto iný.

"Celá politická garnitúra sa voči mne správa ako k persone non grata. Tu na konferencii sa dávajú dohromady ľudia, ktorí sa chcú vrátiť k poučeniam z 25. výročia a povedať si čo ďalej. Lebo znovu sme niekde, kedy treba veľmi zásadné zmeny. Ja o tých zmenách môžem hovoriť, ale nemusím ich urobiť," povedal.

 

Na konferencii vystúpil aj sudca Najvyššieho súdu SR a exminister spravodlivosti Štefan Harabin. Z právneho pohľadu sa vyjadril k amnestiám. Ich zrušenie označil za akt odporujúci právnemu štátu. Takúto retroaktivitu právny poriadok nepripúšťa. Ako príklad pochopiteľný aj pre laikov uviedol, predstavte si, že ústavným zákonom zruší parlament starobné dôchodky. Kam by viedlo takéto „uplatňovanie práva“?

Partnermi konferencie boli okrem iných Panslovanská únia, Slovakia plus, Kongres slovenskej inteligencie, Slovenské hnutie obrody, Konzervatívne Slovensko, Spoločnosť A. Hlinku, Ústav dejín kresťanstva, Magnificat či Aliancia za nedeľu.