Pozitívny rast slovenskej ekonomiky – Jozef Šucha

Z Európskej komisie prišla dobrá správa. Po prvý raz od roku 2007 porastú ekonomiky všetkých členských štátov Európskej únie o predpokladanú ročnú úroveň rastu o 1,7% v celej EÚ a o 1,3% v eurozóne. Druhá dobrá správa je, že slovenská ekonomika porastie viac ako je priemer Európy o 2,5% HDP.

 

Slovenský minister financií Peter Kažimír je optimistickejší. „Odhad rastu zvyšujeme z úrovne 2,6% na úroveň 2,9%“ povedal na tlačovej konferencii, „pre rok 2016 počítame s ekonomickým rastom 3,6% a v roku 2017 3,7%,. Tento rast pramení z robustnej spotreby domácností, tá je kľúčovým ťahúňom našej ekonomiky aj v tomto roku. Pozitívne na nás bude vplývať aj rast našich partnerov a aj priaznivé ceny energií.“ Priaznivý by mal byť podľa riaditeľa Inštitútu finančnej politiky Martina Filka aj vývoj nezamestnanosti ktorá by mohla do roku 2018 klesnúť pod 10%.

 

Dôvodom pre priaznivú prognózu je najmä vývoj na trhoch s energiami a opatrenia Európskej centrálnej banky, ktoré prispeli k devalvácii spoločnej meny. Podľa eurokomisára pre hospodárske a finančné záležitosti Pierra Moscovica „Pokles ceny ropy a lacnejšie euro poskytujú vítané povzbudenie európskeho hospodárstva. Investičný plán pre Európu a nedávne rozhodnutia ECB prispejú k vytvoreniu priaznivého prostredia pre reformy a inteligentnejšie fiškálne politiky.“

 

Samozrejme, že naplnenie prognózy môžu ovplyvniť pretrvávajúce riziká medzi ktoré patrí slabé investičné prostredie a nízka úroveň inflácie, ktorá by v roku 2015 nemala v eurozóne presiahnuť 0,2%. Nepriaznivý vplyv bude mať aj pretrvávajúca vysoká nezamestnanosť. Tá by mala v roku 2015 klesnúť na úroveň 9,8% v EÚ a 11,2% v eurozóne.

 

A ako sú na tom jednotlivé krajiny EÚ? Najväčší rast Komisia očakáva v Írsku, o 3,5%, najnižší rast, iba o 0,2 %, v Chorvátsku, ktorého ekonomika sa v minulom roku prepadla do červených čísel. Pomaly porastú aj Cyprus 0,4% a Taliansko 0,6%. V Grécku predpokladá Komisia rovnaký rast ako na Slovensku.

(Zdroj: internetový portál EurAktív)