Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Poslanci otvorili diskusiu k vládnemu návrhu na očistenie justície

Bratislava 4. decembra (TASR) - Ani orgány činné v trestnom konaní ani minister spravodlivosti či predseda Najvyššieho súdu SR nemajú v prípade podozrení u sudcov dôkazy na to, aby mohlo byť vznesené obvinenie či začaté disciplinárne konanie. V úvode šiesteho rokovacieho dňa 53. schôdze Národnej rady (NR) SR to v pléne povedal minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd).

Vo vládnom návrhu na tzv. očistenie justície, teda novele zákona o sudcoch a prísediacich, minister navrhuje, aby sa dočasne pozastavil výkon aj tým sudcom či prokurátorom, u ktorých nastali dôvodné pochybnosti o tom, že spĺňajú predpoklady a spôsobilosti.

Vláda žiada, aby sa o tomto návrhu zákona rokovalo v zrýchlenom režime. Parlament by mal rokovať v skrátenom legislatívnom konaní aj o novele zákona o sociálnom poistení a novele zákona o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov.

Dočasné zastavenie funkcie v prípade sudcu alebo prokurátora by mohli navrhovať Súdna rada, minister spravodlivosti alebo predseda Najvyššieho súdu, o schválení takéhoto návrhu by mala ďalej rozhodovať Súdna rada SR. Súčasťou legislatívnej úpravy je aj to, že hlasovanie rady bude verejné.

Pri prokurátoroch by mal o návrhu na dočasné pozastavenie výkonu funkcie prokurátora rozhodovať generálny prokurátor na návrh Rady prokurátorov SR alebo, v prípade konania bez návrhu, s jej predchádzajúcim súhlasom.