Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Pomalé, ale isté vytriezvenie – Vladimír Dobrovič

Snáď už len tá najmladšia generácia, ktorá nezažila sociálne istoty minulého režimu je ochotná, tlieskať dogmatickým tvrdeniam protagonistov novembrového prevratu v roku 1989 (pomenovanie „nežná revolúcia“ je žiaľ, veľmi zavádzajúce), že pravda a láska zvíťazia nad klamstvom. Uplynulých dvadsaťštyri rokov naopak ukázalo, že zvíťazilo klamstvo nad pravdou. Študenti, ktorí tvorili najpočetnejšiu masu z protestujúcich nespokojných občanov, chceli si polepšiť. Nielen si, až na pár tzv. vyvolených, nepolepšili, ale sa dnes majú určite horšie, vôbec nie, lepšie. Získali, tak ako všetci občania, mnohými preceňovanú slobodu cestovania. Mierne povedané, vzhľadom na finančné náklady spojené s cestovaním, je to zavádzajúca sloboda, pretože je priamo závislá od množstva peňazí, ktorými disponujeme. Nebojme sa preto otvorene a pravdivo konštatovať, že dnešná sloboda je slobodou peňazí a naša demokracia teda slúži najmä bohatým.

Možno je to i jeden z dôvodov, keďže tu máme proklamovanú demokraciu aj slobodu prejavu, že námestia, ktoré boli v novembri 1989 preplnené študentmi túžiacimi po zmene k lepšiemu, zostali 17. novembra 2013 prázdne. Bez zveličovania to môžeme hodnotiť ako vytriezvenie po 24 rokoch. Mnohí z tých, ktorí vtedy štrngali sa dnes možno aj hanbia priznať, že boli zneužití, že síce chceli zmenu, ale k lepšiemu, že sa nechceli stať figúrkami na šachovnici bohatých. Je len symbolické, že premiér Robert Fico, pri príležitosti 24. výročia novembra študentom pripomenul, že tento deň treba vnímať najmä ako deň študentov. Pretože, či už išlo o rok 1939 alebo o rok 1989, v oboch prípadoch študenti zohrali nenahraditeľnú úlohu. „28. októbra 1939 došlo najprv k stretu medzi študentmi a Nemcami a k úmrtiu viacerých ľudí, vrátane študenta medicíny Univerzity Karlovej Jána Opletala. O niekoľko dní na to, 17. novembra, sa rozhodli študenti, že sa s ním dôstojne rozlúčia a vyprevadia ho na pohreb. Nasledoval brutálny zásah nemeckých jednotiek, bolo popravených niekoľko ľudí a viac ako tisíc študentov bolo odvlečených do koncentračného tábora," pripomenul premiér študentom takmer už nepoznanú históriu fašistického zverstva, ktorá predchádzala Dňu študentov. V roku 1941 sa 17. novembra stretli študenti z 26 krajín s exilovou československou vládou a tento deň vyhlásili za Medzinárodný deň študentstva.

Študenti zohrali dôležitú rolu aj počas novembra 1989. Zrejme však nikto z nich nechcel, aby sa sociálne istoty, vrátane študentov, nahradili dnešným všeliekom – vládou peňazí. Vedome nehovorím o obsahu peňaženky, pretože čím ďalej tým viac je takých, ktorým sa prederavila. Namiesto dôstojného života, ktorý si snáď praje každý, vznikla masa nezamestnaných, ktorá len živorí. Trochu lepšie sú na tom zamestnaní, väčšina z nich však žije od výplaty k výplate. Žiaľ, po novembri sa rozkradlo čo sa len dalo, v lepšom prípade predalo do zahraničia. Takže nielen súčasnosť je pre mnohých pochmúrna. Ukazuje sa, že nezamestnanosť, po ktorej volali z novembrových tribún tí, čo si mysleli, že im nehrozí, natrvalo sa silne zakorenila. Je to jeden z negatívnych výsledkov novembrového prevratu, po ktorom sociálne istoty vystriedal každodenný strach o zamestnanie potrebné aspoň na prežitie. Vysoká nezamestnanosť je cestou do pekla, aj preto bude potrebné prehodnotiť ponovembrové ekonomické smerovanie našej spoločnosti.