Politika ako remeslo – Rudolf Slezák

Každá dedina má svojich remeselníkov, ktorých každý pozná podľa toho, ako poctivo a kvalitne vykonávajú svoju prácu. Široko ďaleko sa potom aj bez inzerátov, šíri chýr o ich šikovných rukách a profesionálnej cti. Aj po desiatkach rokov chodia títo majstri po dedine a obzerajú si strechy ktoré nezatekajú, omietky ktoré neopadávajú, komíny ktoré držia, pomníky na cintorínoch, odolávajúce každému počasiu. Všetko toto svedčí o tom, že si svoju prácu neodflákli, že urobili česť svojmu remeslu a povolaniu. Každé remeslo a každé povolanie, má takýchto poctivcov... má ich aj politika? Veď aj politika je remeslo a práca, ktorou sa ľudia živia a fušeri mu tiež kazia dobrú povesť. Dokonca si myslím, že v tejto brandži, nájdete oveľa viac nepoctivcov a špekulantov, ako v iných remeslách. Len si spomeňme, koľko politikov sa už vystriedalo vo vysokej politike, koľko koalícií a vlád sme tu už mali... no položme si otázku, koľkí z nás považujú politiku za poctivé remeslo? Vlastne ani samotní politici si nepotrpia na profesionalnej cti svojho povolania. Navzájom sa urážajú, hanobia, podvádzajú a klamu, len aby za každú cenu dosiahli svoje vlastné ciele a súčasne strážili a obhajovali záujmy tých, čo im do vysokej politiky dopomohli. Aj posledné prezidentské voľby sú toho dôkazom.

Myslím si, že nie je už potrebné zaoberať sa podrobnejšie výsledkami volieb, vieme o tom, už všetci, že máme nového prezidenta Andreja Kisku... nech teda Boh žehná tejto krajine, za rozhodnutie väčšiny. Ja osobne mu želám, aby ho mal národ aspoň o niečo radšej, ako mal pánov Kováča, Schustra, alebo Gašparoviča, no nezdielam radosť s každým, kto si myslí, že náš nový pán prezident,nám bude rozdávať, ako biblický mesiáš, viac chleba, vína a rýb,ako sme dostávali doteraz. Teraz je to už jedno, no prekvapilo a zaskočilo ma rozhodnutie Roberta Fica, kandidovať na tento úrad. Prekvapilo ma, že taký skúsený politik, zariskoval v tomto teste sám zo sebou i so stranou Smer. Veď nemu by úplne stačilo, aby sa iba prizeral, ako sa medzi sebou klbčia páni Prochádzka, Kňažko a pán Kiska. Nič by sa nestalo, ak by od tohoto svojho rozhodnutia, odstúpil aj počas prezidentskej kampane, v prvom kole. Bol by to už úplný rozklad pravice na Slovensku, takto ju však, ako tak zasa pozliepal.No čo už, po vojne je každý generálom. Starí ľudia verili tomu, že každý človek má v hlave pavúka. Ten si tam sedí, spriada pavučinu a cez ňu potom pozerá človek na svet. Podľa to, čím pavúka prikrmujeme, podľa toho nasiakne aj pavučina. Ak nasiakne hlúposťou, hlúpe sú aj naše rozhodnutia. Až čas ukáže, čím sme si každý toho pavúka v hlave prikrmovali. Robert Fico, by určite dôstojne zvládol aj funkciu prezidenta, no radšej ho vidím v kresle premiéra. Už aj z toho dôvodu, že z tejto pozície, má viac možností, dohliadať na ceny plynu, energií, liekov...to je pre naše domácnosti dôležitejšie, ako všetko ostatné, v tomto smere je sociálnejši, ako kto koľvek iný.

Niektorí politici by najradšej cez médiá urobili z "Ficovoličov" (po tomto ich víťazstve) druhotriedných, alebo dokonca treťotriednych občanov, negramotnú luzu. Cítiť to z ich posmeškov. To títo ľudia nerobia česť svojmu remeslu. Vari najlepšie ich ohodnotil v jednom svojom prejave J.F. Kennedy: Povolanie politika, je vhodné pre každého chytráka, ktorý dokáže okamžite prispôsobiť svoje vedomie a svedomie okolnostiam. Takto vlastne, keď hanobia iných, hanobia aj svoje remeslo.