Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Politický hazard Roberta Fica – Vladimír Dobrovič

Pred prezidentskými voľbami som v Slovenskom rozhľade č. 21 zo 4. 12. 2013 verejne prezentoval svoj názor, že prípadná kandidatúra Roberta Fica, predsedu strany Smer-SD, najsilnejšej politickej strany v NR SR, by bola politickým hazardom.  Keďže pred zverejnením kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR som sa nedomnieval, že R. Fico zopakuje chybné rozhodnutie z prezidentských volieb a nakoniec bude kandidovať na sudcu Ústavného súdu, nevenoval som pozornosť kuvičím hlasom hlásajúcim aj túto alternatívu.

 

Síce oneskorene ale predsa mi nedá, aby som sa verejne nevyjadril k jeho kandidatúre. Opäť  musím konštatovať, že kandidatúra Roberta Fica na sudcu Ústavného súdu je politickým hazardom. V parlamente bude určite zvolený najväčším počtom hlasov, pretože spĺňa odborné aj osobnostné predpoklady a na zastávanie tohto postu je priamo predurčený ako niekoľko násobný predseda vlády. Vzhľadom na to, že pôjde o najdemokratickejší spôsob voľby – tajný, v prípade zvolenia bude jeho voľba nenapadnuteľná.

 

Žiaľ, mnohí opoziční kvázi demokrati, po ohlásení kandidatúry R. Fica, sa snažia verejnosť presvedčiť o nedemokratickosti tajnej voľby a úplne v rozpore s demokraciou ospevujú verejné voľby, pri ktorých by mohli jednoduchšie kontrolovať či poslušne hlasujú ich poslanci.

 

Veľkým otáznikom zostáva ako sa k jeho vymenovaniu postaví prezident SR Andrej Kiska, keďže má s ním od určitého času zrejme aj naštrbené osobné vzťahy. Nebude to však preňho ľahké rozhodovanie. Pokiaľ sa však rozhodne pre vymenovanie (čo sa všeobecne neočakáva) bude to rozhodný úder na postupný ústup strany Smer-SD z najvyšších politických pozícií. S najväčšou pravdepodobnosťou stranu môže postihnúť aj osud HZDS-ĽS.

 

Nedokážem odhadnúť ako dlho sa bude musieť čakať na vzkriesenie ľavice na Slovensku. Je mi ľúto, že k tomu možno príde v situácii keď konečne vládny program začal intenzívnejšie presadzovať prijateľnejší skutočne ľavicový sociálny program. Na druhej strane si však myslím, že to bude mať pozitívny prínos v obmene „nenahraditeľných“ kádrov zabetónovaných v straníckych i vládnych štruktúrach strany Smer-SD. Osobne som aj z vlastných skúseností presvedčený, že funkcionári s dôležitým rozhodovací vplyvom by mali byť po piatich rokoch vymenení na funkcii. Tí najlepší by mali postúpiť na vyššie funkcie a tí ostatní zaradení podľa svojich skutočných schopností. V žiadnom prípade by strany nemali trpieť nečinnosť, lajdáctvo,... svojich nominantov. Čím dlhšie pretrváva falošné stranícke krytie, tým horšie to nakoniec dopadne aj pre stranu, vrátane jej vrcholného predstaviteľa.