Pokrytectvo Západu – Dušan D. Kerný

Slovenské a české média sa masívne sústredili na podrobnosti okolo zostrelenia ruského stíhacieho bambardéru v súvislosti s porušením vzdušného priestoru. Podstata však je, že sa ukázalo pokrytectvo Západu pokiaľ ide o boj proti terorizmu. Ukázala sa jasne nejednotnosť západných krajín, našich spojencov  a to vo chvíli, keď Rusko svojim zásahom vytvorilo predpoklad pre politické rokovania, pre diplomaciu pri riešení krvavej vojny.

 

NATO svojou podporou Turecka zasa ukázalo, že nemá jednotný postup voči teroristom. Pred niekoľkými týždňami, pred tureckými voľbami, umožnilo tureckému letectvu masívne porušovať sýrsky vzdušný priestor a bombardovať nielen pri hraniciach, ale aj v hĺbke sýrskeho ako aj dokonca irackého územia. NATO legitimovalo tieto zásahy, ako aj postup Turecka bezprostredne pri svojich hraniciach, ktorý v podstate nahrával bojovým skupinám prepojeným na islamský štát. Toto počínanie NATO označil vtedy bývalý český minister zahraničných vecí Schwarzenberg za najhoršiu zradu síl, ktoré jediné bojovali proti teroristom z Islamského štátu.

 

Je pozoruhodné, že „splašená a unáhlená“ reakcia Turecka, ako sa o tom vyjadril 24. novembra bývalý český minister obrany a zahraničných vecí Saša Vondra je v priamom rozpore so záujmami Francúzska, ktoré vyslalo do oblasti vojenské sily s tým, že budú pri proti teroristickej akcii spolupracovať s Ruskom. Zároveň sme v čase prestávky prvých diplomatických rokovaní o riešení sýrskeho problému, ktoré boli v hoteli Imperial vo Viedni. Ruský prezident hovoril o tom, že je to nôž do chrbta.

 

Z nášho pohľadu je zrejmé, že nejde len o nejednotu Západu, o rozdielne záujmy Turecka a Francúzska, dvoch členov Severoatlantickej aliancie NATO, ale aj pokrytectvo v tom čo vlastne robia politici a či robia spravodajské služby, koho vlastne považujú za nepriateľa. Je našim nepriateľom úsilie Ruska, jedného z hráčov, prispieť k riešeniu problému alebo je v tomto prípade Rusko tým štátom s ktorým spolupracujeme v boji proti terorizmu.

 

Televízne zábery zostreleného ruského lietadla a paľba na katapultovaných pilotov sprevádzaná masívnymi výkrikmi Allah je veľký, Allahu Akbar, podobne ako scény a výkriky Tureckom podporovaných turkménskych bojových skupín na sýrskom území nad telom ruského pilota sú veľavravné, s takými výkrikmi pred časom odrezávali bojovníci islamského štátu hlavy nejednému Európanovi.

 

Po rozpade jednotnej politiky Európskej únie v prípade utečencov a dlhotrvajúcej, na roky sa preťahujúcej krízy riešenia masy utečencov sme teraz svedkami, že ani NATO nevie nájsť spoločnú reč v prípade vytvorenia širokej koalície proti teroristom a podpory diplomatických a riešení sýrskej situácie, Neprispieva tak k mieru a je zrejmé, že vojna na Blízkom východe môže v rôznych podobách trvať ďalšie desaťročie. NATO práve tak ako EÚ nevie nájsť spoločnú reč s Ruskom ani v jednej otázke, kde ide o spoločný záujem, ani v jednom bode, ktorý by bol užitočný aj pre Európu.