Pohľad od Vltavy – Milan Lažák

Nedávna kampaň proti predsedovi českej vlády Andrejovi Babišovi sa zatiaľ minula účinkom. Aspoň o tom svedčia najnovšie prieskumy agentúr, podľa ktorých Babišovo hnutie ANO posilnilo svoje postavenie. Samozrejme, že čitateľ si môže povedať, že o prieskumoch vie svoje. Autor tohto článku dodal aj slovko zatiaľ. Pretože v politike sú sláva a moc dočasné, situácia sa môže zmeniť zo dňa na deň. Veľmi častá je dodatočná zmena hodnotenia danej osobnosti, prípadne jej vygumovanie z učebníc.

 

Nejeden občan si pri správach a reportážach o údajnom únose premiérovho syna položil otázku, čo je ich cieľom. Skutočne ide o to dopátrať sa pravdy, zistiť ako sa veci majú? Alebo nájsť spôsob ako sa konečne toho Babiša zbaviť, prehlasovať ho v parlamente, donútiť k demisii?

 

Nie, nepatrím k premiérovým fanúšikom, neobhajujem jeho politické ani podnikateľské aktivity. Nie som prívržencom žiadnej politickej strany alebo hnutia. Môžem si teda o sebe dovoliť tvrdiť, že som nestranný. Ale pri spomínanej kampani som si povedal, čo je moc, to je moc. Rovnaký názor mali aj moji priatelia a známi. Nechcem sa tu rozpisovať o morálke, citoch či zodpovednosti. V boji o moc a vplyv sa prostriedky nevyberajú. Zaujala ma nešikovnosť organizátorov kampane: príliš chceli, príliš napli luk, prehnali to vo vykresľovaní zlosyna, neľudského otca, bezcharakterného ziskuchtivca. Až tetiva praskla a ľudia začali ľutovať nešťastného otca. Jeden môj kolega hovorieval: Nezabudni, že keď mieriš ukazovákom na niekoho iného, tri tvoje prsty ukazujú na teba.

 

Výsledkom je zmieňovaný nárast sympatií pre ANO. Keď človek sleduje politickú scénu v Čechách, na Slovensku, ale aj inde, boje medzi vládou a opozíciou, musí sa pýtať: ide tu o občana a jeho dobro, alebo o to poraziť za každú cenu protivníka, udržať si kormidlo alebo zasadnúť zaň? Naivné otázky, pravda?

 

Odolať mediálnej masáži, vytvoriť si svoj nezávislý názor nie je dnes ľahké. Nedávne udalosti ale o niečo zvýšili môj optimizmus. Ľudia nie sú hlúpi. V Českej republike sa za Babišovej vlády zvýšila životná úroveň, ekonomike sa darí. Samozrejme, že nie je všetko ružové a je nemálo nevyriešených problémov. Ale ľudia po materiálnej stránke skutočne žijú lepšie. Pokiaľ sa nemýlim, o to veľkej väčšine mojich spoluobčanov predovšetkým ide. Ospravedlňujem sa pochopiteľne tým, čo dávajú prednosť strave duševnej.

 

Jedno ťaženie nateraz trochu utíchlo, iné prebiehajú. Zatiaľ čo repná kampaň je obmedzená sezónne, politický boj nepozná prestávky. Kampaň repná prináša sladký plod, ovocie tej politickej môže byť trpké. Pojem bumerangový efekt je známy: dosiahnete opačný účinok než aký ste chceli.