Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Po II. kole v II. lige futbalistov kurzy kvality s rôznou príchuťou – Jozef Mazár

Aj tak možno stručne zhodnotiť doterajší priebeh II. najvyššej futbalovej súťaže v Slovenskej republike. Každé hodnotenie, psychológia, charakteristika či klasifikácia ktorú autor exaktne prináša na svet, meria slovom, svojim pohľadom, svojimi vedomosťami i šírkou skúseností a je určitou diagnostikou osobnosti a jej subjektívnych pohľadov a prístupov. Ak sú málo profesionálne, žiadajú aj verejné upozornenia, aby neznižovali napríklad v oblasti druholigového futbalového diania, divácku príťažlivosť, hernú disciplínu, taktickú zrelosť. Preto sú napríklad klubové portály, ak vôbec existujú a pomáhajú prosperite klubu, rôzne tlačoviny, odlišné od tých mienkotvorných ak aj tie ešte vôbec existujú?!...

 

Autor tohto článku nemá za cieľ rozdávať múdrosti, lebo nevlastní patent na rozum. Má však právo na hľadanie východísk z futbalovej biedy či ľahostajnosti resp. neprofesionality, ktoré úroveň II. ligy znižujú má právo verejne vyžadovať spôsoby nápravy a bude sa o to snažiť naďalej. Na základe vlastného poznania a vlastných skúseností, i získanej odbornosti. Skromne, so snahou nadhľadu, rešpektujúc ľudskú etiku.

Pri uvádzaní výsledkov zápasov, ak ich prinesie akékoľvek médium a sú správne, niet o čom polemizovať. Tie z II. kola boli nasledovné: MFK Dukla - Poprad 3:3,  Lipany – Pohronie 1:2, L. Mikuláš – Šamorín 3:0, Bardejov – Komárno 0:0, Dubnica – Lokomotíva Košice 2:1, Prešov – Skalica 0:0, Petržalka – Žilina B 2:1 a Trebišov – Inter Bratislava 2:1.

 

 Ak položíme za nimi otázku: Boli, alebo neboli prekvapujúce? Odpovede už nebudú vôbec jednoznačné a ani ľahko spracovateľné. Inú fazónu obsahujú na internetových portáloch klubov, inú v jednotlivých médiách. Tentoraz som bol prítomný na zápase MFK Dukla - Poprad a od trénera hostí Mareka Petruša som sa po zápase dozvedel aj toto: " Začali sme dobre, dali sme už v I. minúte hry vedúci gól, ale potom kvalitný súper zásluhou dvoch protiútokov otočil polčasové skóre. Hru Banskej Bystrice sme mali dobre zmapovanú, vedeli sme o jej kvalite, naši hráči však neplnili dlho to, čo sme si povedali už pred zápasom v kabíne i v príprave na toto stretnutie. Dlho sme nehrali dobre, našťastie sa nám v závere podarilo zmeniť rytmus hry a myslím si, že remíza zodpovedala odvedeným výkonom na ihrisku zo strany oboch mužstiev."

 

Takmer rekordnej návšteve kola ( viac divákov bolo iba v Petržalke - 1 400, teda viac o necelých 170 fanúšikov)  imponoval kultivovanejší futbal v podaní hráčov v dresoch MFK Dukla. Bolo evidentné, že pečať hre vtláčali hlavne Snitka so Savičom, podporovaní úžasným nasadením aj ostatných spoluhráčov. Sú to všetko druholigoví futbalisti - amatéri. Ak sa z úst podaktorých šírili vo V.I.P zóne počas prestávky informácie, že mesačné platy bývalých špičkových futbalistov Slovenskej republiky, v súčasnosti hráčov Popradu sa pohybujú od 2000 do 3000 eur mesačne, potom za také mzdy futbal v ich podaní žalostne plakal.

Divák, najmä ten naklonený futbalovej Dukle, často spontánne reagoval nie len na polihovanie podaktorých hráčov Popradu na trávniku aj po bežných zákrokoch, ale tiež na dosť časté necitlivé a futbalovej kráse neprospešné verdikty hlavného rozhodcu Sedlára, ktorý nie vždy spravodlivo a včas zasahoval do futbalového deja. Kto futbal hral videl, že mu futbalový cit pre vývoj krásy futbalovej akcie chýba, ba zavše i predvídavosť u tohto arbitra tlela ohníkom nižšej súťaže.

 

 Za čias existencie II. celoštátnej československej futbalovej ligy by taký výkon na ďalšie kolo nebol zo strany riadiaceho orgánu asi postačujúci! Zdôrazňujem, vôbec nemám na mysli pokutový kop, ktorý nariadil správne v 87. minúte zápasu. Neprospelo by futbalu samotnému ak by po každom kole mohla verejnosť vedieť ako taký výkon finančne ohodnotil riadiaci orgán?! Prečo robíme z druho a prvoligových rozhodcov nedotknuteľných a verejnosti aj hodnotením odborníkmi a  ich odmeňovaním utajovaných? Veď sú to v podstate verejní činitelia? Alebo sa v tomto smere mýlim? Nie je užitočné aj takto verejne dovzdelávavať odbornou komunikáciou samotného diváka? Alebo nechceme aby chodil v početnejšom počte na jednotlivé majstrovské futbalové stretnutia?...

 

Isto, kritické, ale  na verejnú komunikáciu riadky povšimnutia hodné. Hlavne ak sa s podobnými výkonmi zavše  stretávame aj v žiackych a dorasteneckých súťažiach. Vôbec to nie je kritika na tých, ktorí rozhodujú vysoko objektívne a korektne, ktorí upísali svoje životy veľmi náročnej realizácii svojho koníčka. Nie je to ani kritika zväzových funkcionárov, ale otvorená otázka pre ich názory verejnosti veľmi závažná.

Veľmi závažná a náročná je tiež trénerská práca. Patrí sa vždy oceniť snahu trénerov pracovať s talentami aj v II. lige. V klube MFK Dukla hrá na slovenské pomery veľa odchovancov a mnohí z nich boli v úlohe divákov či pozorovateľov aj na uvedenom stretnutí. Veľmi krútili hlavami nad výkonom rozhodcu Sedlára. Aj takí, ktorí to spravidla nezvyknú robiť čo je aj môj redakčný prípad. Samozrejme, neodvážim sa diskutovať na tému ovplyvnenia konečného výsledku, ale kvalite futbalu svojim rozhodovaním nepridal. Nie je to stínanie hláv, skôr verejná úvaha vyhlasovať na oficiálnych portáloch Futbalnetu po každom kole v každej súťaži rozhodcovskú osobnosť kola aj s odôvodnením prečo ? Aj meno s priezviskom rozhodcu, ktorý zápas nezvládol. Veď o tých, ktorí zápas prehrali a hrali zle sa bežne píše. Alebo aj tu sa mýlim?...

Dosť úvah na zamyslenie, na konfrontáciu, na nápravu v tých oblastiach a u tých, kde sú chyby čitateľné. Každý do súťaže zainteresovaný má na všetko svoje pohľady. Ten môj je smutný ak vidím, že napríklad ešte nedávno extraligový Prešov má už po dvoch kolách v tabuľke pravdy  mínus 4 body, ak futbal kvalitou nehreje tak, ako tomu bolo v II. kole na ihrisku v bratislavskej Petržalke, kde dobre hrali aj juniori extraligovej Žiliny.