Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Plynová bomba z Ruska – Daniel Kantor

Slovensko sa môže stať tranzitnou krajinou plynu v rámci projektu Severný potok -2. Aj toto odznelo na stretnutí ministra ekonomického rozvoja Ruskej federácie  Alexeja Uljukajeva a ministrov SR, ministra hospodárstva P. Žigu a vicepremiéra SR pre investície P. Pelegriniho.  Problém Severného potoka -2 nastolili slovenskí predstavitelia na rokovaniach v Moskve, pritom slovenská pozícia  omietania tohto projektu je postavená na materiálnej báze, doterajšie príjmy Slovenska ako tranzitnej krajiny plynovodu cez Ukrajinu predstavujú 700-800 miliónov eur a aj preto Slovensko vidí v zrušení tejto trasy veľké ekonomické risky. Lenže Slovensko má cez túto trasu podpísanú dohodu do roku 2028. Ako sa vyjadril ruský minister na tom sa nebude nič meniť a všetky dohody o tranzite budú naplnené. Ako zdôraznil na rokovaní ruský minister, európski spotrebitelia a tranzitné krajiny si musia uvedomiť, že ide o risky, ktoré nie sú politické, ale týkajú sa kvality plynovodného systému Ukrajiny, jej  hlbokého neinvestovania, kde hrozia riziká prerušenia dodávok a iných technologických katastrof. Toto sa bude niekedy musieť riešiť- investície do plynovodného systému Ukrajiny, zdôraznil ruský minister a dodal, keďže taký projekt neexistuje, musí nastúpiť diverzifikácia.

 

Pri tom informoval svojich slovenských kolegov, že existuje možnosť, že plyn zo Severného potoka 2, môže ísť z Nemecka na juh aj cez Slovensko, Rakúsko a Maďarsko až na Balkán. Existujú projekty tohto typu dodávok. A to by pre Slovensko znamenalo ešte doplniteľné tranzitné možnosti. Ako povedal ruský minister – Rusko je ochotné  naplniť záujmy všetkých krajín.

 

Pre  úplnosť treba povedať, že v polovici marca napísalo šéfovi Európskej komisie C. Junkerovi list osem krajín, ktoré nesúhlasia s výstavbou Severného potoka - druhý list podpísali  predsedovia vlád ČR, SR, Maďarska, Estónska, Lotyšska, Poľska a Rumunska a prezident Litvy.

 

V spoločnosti Nord Stream 2 AG sa k tomuto listu vyjadrili, že tento list je založený na nepochopení, pretože Severný potok 2 zvýši energetickú bezpečnosť Európy. Slovenský premiér R. Fico povedal, že západoeurópske plynové firmy, ktoré pracujú na územiach krajín EU predali  druhé európske štáty, vrátane Slovenska. Medzitým spoločnosť Nord Stream 2 AG vyhlásila termín na tender na prekládku plynových trúb plynovodu Severný potok 2 ,na jún 2016 a výsledky tendra budú známe ešte v tomto roku.

 

Samozrejme tu treba vidieť aj to, že v Európe vypukla plynová vojna, do Európy sa tlačia americké spoločnosti s americkým plynom, dovážaných na tankeroch, ktorý je pochopiteľne  drahší. A ak by došlo k podpisu TTIP, nielen Slovensko by sa ocitlo v tlaku na túto dohodu a stratilo by výhody tranzitnej krajiny. Ruské ubezpečenie podpísaných dohôd do roku 2028 je realita a tranzit  z Nemecka cez Slovensko by bola len ďalšia výhoda, nehovoria už o tom, že kvalita  systému plynovodných trás sa bude musieť riešiť. A ak nie, tak by sme boli tranzitnou krajinou aj na Ukrajinu.