Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Peniaze do rúk tým, ktorí pôdu nielen vlastnia, ale na nej aj pracujú – Stanislav Kubánek

Niekoľkokrát som vo svojich príspevkoch zdôraznil, že okrem politiky a športu sú mi najbližšie technické vedy, ale napriek tomu som sa rozhodol napísať niečo na poľnohospodársku tému. Ako každému občanovi, ktorý sleduje dianie okolo seba, ani to, čo sa deje v našom agrosektore, nie je nám až tak vzdialené. Najmä nám, skôr narodeným. Veď každý rok v čase žatvy boli  jej plné noviny, rozhlasový éter i televízne obrazovky. Jednoducho, štát žil tým zberom obilia a z tých mladších azda nikto neuverí, že v čase žatvy sa pivo stalo úzkoprofilovým tovarom, lebo prioritné dodávky tohto moku smerovali na polia. Dnes sa to zdá neuveriteľné, ale tak to bolo.

 

Dnes  je poľnohospodárstvo síce dôležitá, ale nie veľmi obľúbená téma na rozhovor. Ten sa ihneď zvrtne na nedostatok financií pre pôdohospodárov i potravinárov, na presýtený trh zeleninou, ovocím, mäsom, maslom, cestovinami, atď., atď. zo zahraničia. Domáca produkcia sa z obchodov vytráca, pokiaľ sa už nevytratila, jednoducho nedokáže konkurovať  rozvinutým západoeurópskym krajinám, ktoré roky dostávajú z EÚ štedré dotácie a tak nečudo, že naši farmári sú na pokraji  krachu. Nuž, je na tom veľa pravdy, i keď niekedy je skutočne ťažko  sa vyznať v tom, čo sa v skutočnosti v našom agrosektore deje. Mnohí pri takýchto debatách začínajú a končia tým, že sme mali vynikajúce roľnícke  družstvá a štátne majetky, tie sa po roku 1989 začali rozpadať a dnešný neutešený stav nášho poľnohospodárstva je výsledkom agrárnej politiky tých, ktorí sa dostali k moci po novembri 1989.

 

Zdá sa však, že po rokoch stagnácie i úpadku predsa len našim poľnohospodárom svitne na lepšie časy. Začína sa nový cyklus poberania dotácií a tie majú  v rokoch 2014-2020 dohromady predstavovať až 5,35 miliardy eur. Slušná suma... Dotácie majú prispieť k podstatnému zvýšeniu počtu hovädzieho dobytka, predovšetkým dojníc, oviec, kôz, ošípaných i hydiny. Výrazne sa má zmeniť pestovanie ovocia i zeleniny, plochy sa majú zvýšiť až o 3000 ha a na jeden hektár sa má v priemere dopestovať 20 ton, plocha ovocných sadov sa rozšíri o 4 500 ha čo prinesie zvýšenie produkcie o 56 000 ton, podobne to bude pri pestovaní zemiakov, zberové plochy sa zvýšia o 743 ha a tým produkcia zemiakov o 12 560 ton.

Naozaj, doteraz bol veľmi nevýhodný systém dotovania poľnohospodárov, či už z prostriedkov EÚ alebo zo štátneho rozpočtu. Peniaze  predovšetkým dostávali tí, ktorí mali veľké výmery poľnohospodárskej pôdy bez ohľadu na to, čo pestovali, resp. aké hospodárske zvieratá chovali.

Časť odborníkov i občanov si ale myslí, že ani štedré dotácie nám nepomôžu prekonať to, čo začneme pociťovať už v najbližších dňoch. Tak napríklad tovar, určený pre ruský trh sa ako dôsledok tejto blokády presunie na náš. Samozrejme, z pohľadu exportérov iba jeho nepatrná časť, ale i s dampingovými cenami. Našich farmárov i zástupcov väčších agropodnikov sa opäť nikto nebude pýtať, či s tým súhlasia, alebo nie. Trh má predsa svoje zákony- ceny a zisky. Takže môžeme očakávať výrazne zvýšený dovoz mäsa, mäsových výrobkov, mlieka, syrov, ovocia a zeleniny nielen zo západnej Európy, ale i z Poľska, Česka, Maďarska, Rumunska. Nuž, až potom uvidíme čo donesie predpokladaný zvýšený chov hovädzieho dobytka, oviec a kôz u nás, ako aj výrazné zvýšenie pestovania ovocia a zeleniny na slovenskej pôde.

 

Predchádzajúce riadky som napísal po preštudovaní niektorých oficiálnych materiálov, po rozhovoroch s odborníkmi z agropodnikov i občanmi, hľadajúcimi v obchodoch predovšetkým slovenskú poľnohospodársku produkciu, ale častejšie odkázanú na tú importnú. Nie, nie som odborník na poľnohospodársku problematiku, ale ako väčšina z nás mám obavy o budúcnosť nášho agrosektoru. Našťastie, SMER-SD, vláda i prevažná časť NR SR robia v súčasnosti všetko, aby sa napravili chyby minulosti. Ja osobne v našom parlamente budem vždy hlasovať za to, aby slovenskí farmári, aby naše poľnohospodárstvo sa opäť dostalo na takú úroveň, aká mu patrí.

Stanislav KUBÁNEK, poslanec NR SR