Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

P. Pellegrini a H. Fischer hovorili o utečencoch aj kríze v Grécku – TASR

Bratislava 13. júla (TASR) - Utečenci, kríza v Grécku či duálne vzdelávanie podľa rakúskeho vzoru. To sú témy, o ktorých dnes hovoril predseda Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini s rakúskym prezidentom Heinzom Fischerom. Najvyšší predstaviteľ Rakúska pricestoval na pozvanie slovenského prezidenta Andreja Kisku na oficiálnu, jednodňovú návštevu. O stretnutí informovala Kancelária NR SR.

 

Pellegrini a Fischer ocenili dnešný postup rokovaní v Bruseli. Zhodli sa, že je nevyhnutné byť vždy pripravený na všetky možné scenáre vývoja tak, aby sme zabezpečili stabilitu našej spoločnej meny, Eurozóny a Európskej únie ako celku. Štátnici sa dotkli aj tém súvisiacich s nelegálnou migráciou, ktorú susedné Rakúsko v súčasnosti rieši. "Slovenská republika prostredníctvom ministerstva vnútra už deklarovala záujem pomôcť našim rakúskym partnerom a ponúkla ubytovacie kapacity v Gabčíkove pre 500 žiadateľov o azyl z Rakúska," informoval rakúskeho hosťa Pellegrini.

 

Fischer za toto gesto poďakoval. Povedal, že denne pribúda okolo 200 nových žiadateľov o azyl, a podľa jeho slov sú kapacity v rakúskych utečeneckých táboroch vyťažené na maximum. Ponuka zo Slovenska je preto podľa Fischera dôkazom dobrej susedskej spolupráce a pochopenia celej situácie, ktorá u nich aktuálne rezonuje. Štátnici hovorili aj o rozvoji ďalšej bilaterálnej spolupráce, ako vo formáte krajín V4+, tak aj na medziparlamentnej, európskej, a rovnako aj obchodno-ekonomickej úrovni. Pellegrini ocenil rakúsky príklad duálneho vzdelávania a účasti rakúskych partnerov na tomto projekte na Slovensku.

 

Šéf slovenského parlamentu tiež vyhlásil, že Rakúsko je pre Slovensko strategicky dôležitým partnerom. "Svedčí o tom aj fakt, že Rakúsko je celkovo druhým najväčším investorom u nás," poznamenal s tým, že na Slovensku svoje podnikanie rozvíja takmer 2500 rakúskych spoločností. Podľa Pellegriniho je naším záujmom rozvinúť vzájomnú spoluprácu aj v oblastiach s vyššou pridanou hodnotou a inováciách.