Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Označenie slovenského štátu za klérofašistický vzniklo účelovo – Ján Čarnogurský

Označenie prvého slovenského štátu pojmom "klérofašistický" vzniklo a účelovo sa používalo za komunizmu. Pre TASR to uviedol kandidát na prezidenta SR a čestný predseda KDH Ján Čarnogurský, ktorý takto dovysvetlil svoje slová z rozhovoru pre časopis Extra plus, kde povedal, že neprijíma nálepku klérofašistický.

"Voči vojnovému slovenskému štátu mám celkovo kritický postoj a k jeho jednotlivým predstaviteľom zvlášť. Upozorňujem, že svoj kritický postoj vyjadrujem vo verejne publikovaných textoch už desaťročia," podotkol Čarnogurský. Pripomenul, že v roku 1987 bol spolu s Františkom Mikloškom, Milan Rúfusom, Jozefom Jablonickým či biskupom Korcom medzi 24 signatármi prehlásenia k deportáciám židovských občanov zo Slovenska, kde stálo aj toto: "Za mŕtvymi môžeme už len smútiť, alebo veriaci spomedzi nás sa za nich s hlbokou ľútosťou modliť. Ich živých príbuzných a ostaných príslušníkov národa po celom svete by sme však chceli odprosiť v mene nášho svedomia, v mene ľudskosti a kresťanskí signatári i v mene náboženskej viery, ktorú sa usilujeme prežívať a ktorej korene cez Starý zákon sú nám spoločné s národom Izraela". "Myslím, že každému otvorene zmýšľajúcemu človeku musí byť môj postoj zrejmý," uviedol.

Čarnogurský zopakoval, že viaceré kroky vtedajšej slovenskej vlády, resp. viaceré aspekty vtedajšieho režimu kritizoval vo svojich textoch zverejnených v priebehu posledných desaťročí. "Na tejto kritike slovenského štátu trvám," odkázal. Bývalý politik na otázku Extra plus, ako vidí okolnosti vzniku prvej Slovenskej republiky, odvetil, že jeho krstný otec Karol Sidor ako predseda autonómnej vlády bol prvý, ktorého si zavolali Nemci, aby vyhlásil slovenský štát. "Sidor to odmietol, hoci Hitler vyhlásil, že buď vyhlásite slovenský štát blitzschnell, alebo Nemecko dáva ruky preč od Slovenska a v tom prípade si vás rozdelia Maďari s Poliakmi. Potom si pozval do Berlína Jozefa Tisa, ktorý vyhlásenie samostatnosti podmienil súhlasom Slovenského snemu. Z tohto hľadiska vyhlásenie prvej Slovenskej republiky považujem za legitímne a správne, lebo každé iné riešenie by bolo horšie. Slovensko sa zachránilo tým, že vyhlásilo slovenský štát," povedal pre časopis.

Zároveň tvrdí, že deportácie neboli nevyhnutnosťou. "Postup proti židom bol zločinný. Protižidovské zákony prvej Slovenskej republiky poznám dôkladnejšie ako ktokoľvek iný, pretože doktorát som získal vďaka rigoróznej práci Rasové zákonodarstvo slovenského štátu. Treba však uviesť, že zákon o vysťahovaní židov zo Slovenska, prijatý v máji 1942, dával väčšie možnosti prezidentovi Tisovi udeľovať výnimky ako predtým prijatý Židovský kódex," upozornil kandidát na prezidenta. Čarnogurský tiež poukázal na to, že všetka kultúrna a umelecká elita prerazila práve za prvej Slovenskej republiky. "Slovenské školstvo, literatúra a kultúra zažívali dovtedy nevídaný rozvoj. Výtvarníci Benka, Bazovský, Fulla, Galanda, divadelníci Bagar, Pántik, Dibarbora a iní predstavovali umeleckú elitu až do sedemdesiatych rokov. Je nesporné, že možnosti tvoriť a publikovať za prvej Slovenskej republiky boli neporovnateľne väčšie ako v období socializmu. Neprijímam nálepku klérofašistický, prijímam kritiku jednotlivých krokov vlády slovenského štátu, ako aj Jozefa Tisa," uviedol pre Extra plus.
(TASR)

FOTO TASR - Pavel Neubauer