Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Osvieženie pamäti – Dušan Konček

Bol by som asi posledný v rade, kto by obhajoval zásah vojsk Varšavskej zmluvy v auguste roku 1968. Ale poriadne ma rozčúlilo handrkovanie sa o tabuľu s menami, ktorí na tento zásah z radov Košičanov doplatili. Tých mien je viac a viac každým rokom. Pomaly už budeme inštalovať pamätník ako na Dargove, kde určite nepadlo v druhej svetovej vojne dvadsaťtisíc vojakov. Na druhej strane existovali aj obete vojsk Varšavskej zmluvy. Medzi Popradom a Prešovom vyšli na cestu ženy s deťmi a sovietsky tank strhol vedenie, aby sa im vyhol. Doplatili na to životom traja sovietski vojaci. Mali by sme vedieť aj to, že sovietskym vojakom pred útokom vysvetlili, že Československo otvorilo hranice a tak treba tieto hranice brániť pred útokom NATO. Títo chlapci išli na vojnu, jednoducho do vojny a nevedeli či sa z nej vrátia. Velitelia vojsk Varšavskej zmluvy napríklad otvorili obálky v ktorých boli tajné mapy, až po La Manche. Treba vedieť aj to, že v tomto zásahu účinkovalo spolu 70 divízií (Sovieti v Afganistane mali len štyri), čiže bola to veľkolepá operácia, ako povedal vtedajší maršál Grečko, budeme chrániť tábor socializmu, aj keby to dalo podnet na vznik tretej svetovej vojny . Medzi pokynmi pre vojska bolo napríklad, že smú strieľať ak na nich niekto strieľa. V prípade stretu s vojskami NATO (aj to bolo v pokynoch) nestrieľať bez vydania rozkazu.

Kadečo sa dnes popíše o roku l968, zabúdame však aj na to, že sme boli súčasťou Varšavskej zmluvy, teda podpísali sme právny dokument, ktorý jasne deklaroval o čom je Varšavská zmluva. Ak chceme, aby sa nám tieto krajiny dnes ospravedlnili, môžu to urobiť z morálneho hľadiska. Nie však z právneho. Aj preto nemožno tento zásah z právneho hľadiska kvalifikovať ako okupáciu. Keď sme dnes súčasťou NATO a naši vojaci sú v Afganistane a kade kde inde, tiež sa nemôžeme čudovať, že budú medzi nimi aj obete. Podpísali sme dokument o vstupe do NATO a keby náhodou na Slovensko vstúpili jednotky NATO bolo by to v súlade s podpísaným dokumentom. Vrchol hlúposti slovenských kandidátov na prezidenta je, že by si pýtali originál pozývacieho listu, ktorý v tejto akcii figuruje, ten ale v právnom kontexte nemá žiadnu historickú hodnotu. Originál Pittsburgskej dohody nikto z USA nepýta, ten však historickú hodnotu má. Hlúposť na Slovensku naozaj kvitne celý rok.

Ako kresťan nemám nič proti tabuliam obetí. Ale obete boli aj na druhej strane. A tak by sme sa mali správať ako kresťania. Ale to asi nevieme. Pred pár mesiacmi bolo sedemdesiat rokov od bitky pri Sokolove, kde bol prvý raz nasadený československý armádny zbor do bojov s fašistami. Nikto, ani na Slovensku a ani v Českej republike si na to nespomenul. A boli tam desiatky obetí Čechov a Slovákov. Na čo sa to teda vlastne hráme, kresťanské hodnoty sme zahodili za hlavu pritom hovoríme akí sme kresťania a demokrati.