OSCAR pre mníchovské letisko – Five-Star-Airport – Tibor Bajchy

Mníchovské letisko získalo ako prvé v Európe predikát "Five Star Airport". Toto prestížne vyznamenanie platí ako „Oscar leteckej dopravy“. Po letiskách Singapur, Soul, Hong Kong a Tokio sa stalo letisko Franza Josefa Straussa členom klubu päť hviezdičkových.

 

Letisko, ktoré tento certifikát dostane musí spĺňať najprísnejšie kritéria nezávislého londýnskeho inštitútu SKYTRAX, ktorý je vo svete autorizovaný na udeľovanie týchto certifikátov. Audítori inštitútu analyzovali letisko komplexne celé mesiace a do detailu. Do jednej vety sa to dá zredukovať, päť hviezdičiek dostane letisko len vtedy, keď svojim pasažierom poskytuje trvalo najkvalitnejší servis a najvyššiu kvalitu pobytu vo všetkých oblastiach, luxusný komfort a prvotriedne prostredie, poskytuje jednoduchú a prehľadnú orientáciu, optimálne vybavovanie pasažierov a pohostinnosť.

 

Letisko poskytuje esteticky zriadené zóny oddychu z pohodlnými sedadlami, lehátkami. V areáli sú k dispozícií zástrčky pre mobilné telefóny, laptopy, bezplatné využívanie bezdrôtového internetového pripojenia bez časového obmedzenia ako aj dobre zásobené knižné regály. Osobnú prepravu medzi terminálmi zabezpečujú dopravné pasy. Zlepšenie servisu pasovej kontroly a jej urýchlenie poskytuje automatizovaný hraničný kontrolný systém EasyPASS, umožňujúci cestujúcemu pri odlete alebo prílete vykonať kontrolu samostatne. Pre ľahkú orientáciu bol vyvinutý špeciálny informačný systém. K dispozícii je 13 informačných centier a ďalších 70 info-terminálov, ktoré informujú o letových spojeniach, komerčných službách, navádzajú na stanovištia a podobne. Cestujúci si môžu posedieť v množstve kaviarničiek, reštauráciach, stánkoch rýchleho občerstvenia alebo navštíviť stovku butikov alebo supermarket. Exkluzívnou ponukou je aj pivo letiskového pivovaru, ktoré môžu cestujúci konzumovať v štýlovej reštaurácii či pivárni, aj v letnej alebo zimnej záhrade, umiestnenej medzi terminálmi a to za podstatne nižšiu cenu aká je v Mníchove bežná.

 

Už niekoľko rokov patrí letisko medzi svetovú elitu. Pravidelne bolo a je hodnotené ako najlepšie letisko v Európe. Za posledných 10 rokov získalo 8 razy vavrín víťaza. Naposledy v roku 2014. V globálnom hodnotení „World Airport Awards“ v tom istom roku bolo vyhodnotené ako tretie najlepšie letisko na svete.

Tibor Bajchy, Mníchov