Opozičné strany a hnutia nám nedajú pokoj – Stanislav Kubánek

Tak sme sa dočkali parlamentných prázdnin. Možno, že po prečítaní úvodnej vety si niektorí pomyslia: „Čo nám to hovorí o prázdninách poslancov, keď celý rok nič nerobia!“ Nuž, je to vec názoru každého z nás. Môžem však každému smelo pozrieť do očí a pritom povedať, že väčšina z nás odvádza v NR SR zodpovednú prácu a svoje platy nedostáva zadarmo.

 

Predseda parlamentu Peter Pellegrini napriek svojmu mladému veku už niečo v politike odskákal. Napriek tomu sa pri bilancovaní prvého polroka činnosti NR SR sám začudoval, aké množstvo zákonov a noviel prijal parlament od začiatku roka. Skutočne, akoby sme boli stroje na schvaľovanie návrhov zákonov a noviel. Jednoducho ich bolo veľa. Čo už, doba si ich žiada a nám nezostáva nič iné, iba robiť to, čo naši voliči od nás očakávajú. Veď zdvihnutiu ruky za niektorý z návrhov predchádzajú debaty o ňom v parlamentných výboroch, poslaneckých kluboch, na sekretariátoch jednotlivých politických strán a hnutí, ktoré majú zastúpenie v NR SR...

 

Niekoľko týždňov si teda oddýchneme. Aspoň navonok. Mňa osobne sa to až tak netýka, čakajú ma ďalšie povinnosti na Úrade Prešovského samosprávneho kraja, aj tu je cez leto práce dosť. Určite si však oddýchnem od počúvania dlhých a nič nehovoriacich vystúpení opozičných kolegov, ktorí sa snažia pritiahnuť pozornosť televíznych kamier najmä pri neplodných diskusiách, súvisiacich s ich návrhmi na odvolávanie niektorého z našich ministrov. V tomto, pomaly končiacom volebnom období, naša strana SMER-SD niekoľkokrát dokázala, že vie si sama urobiť poriadky vo vláde i parlamente v prípadoch, že niektorý z ministrov, alebo poslancov nepracoval tak, ako sa od neho očakávalo. Okrem toho boli aj prípady, že minister v rámci sebareflexie odstúpil radšej z vlastnej iniciatívy a nečakal pokiaľ ho premiér Robert Fico odvolá. Myslím si, že aj v tomto spočívajú naše priority.

 

V každom prípade v parlamente bude horúca jeseň, ale určite i zima. Z jednoduchého dôvodu, pred nami sú marcové parlamentné voľby do NR SR. Poslanci opozičných strán budú využívať každú príležitosť na bagatelizovanie našich úspechov, našej práce, ale aj k podpásovým úderom, osočovaniu a dokonca k urážaniu a hanobeniu. My sa však na to musíme pripraviť, nedávať sa vyprovokovať, veď oni na to len netrpezlivo čakajú. Darmo, parlamentná kultúra je mnohým našim zákonodarcom stále veľmi vzdialená a nezavedú ju ani poznámky, že niekedy sa poslanci pobijú aj v ctihodnej Dolnej komore v Londýne, či niekde v Ázii.

 

O príprave tvrdého predvolebného boja svedčia aj dostupné informácie o budúcej spoločnej kandidátke KDH a strany NOVA. Dvaja, ktorých politické cesty sa rozišli, sa idú dávať dohromady. Lipšicovi je jasné, že NOVA by sa do NR SR sama nedostala a preto hľadá cesty, na koho chrbte by sa do parlamentu dostal. Veď výskumy verejnej mienky sú preňho doslova strašiakom a dnes sa už veľmi dlho snaží zabudnúť na to, že pôvodne dal svojej strane názov NOVÁ VÄČŠINA. Takže, rokovania medzi Figeľom a Lipšicom sú zatiaľ jedinou perličkou z parlamentných kuloárov v súvislosti s marcovými voľbami a koľko ich ešte dovtedy bude, to sa ale neodvážim ani tipnúť. Tých prekvapení však bude určite dosť...

 

Stanislav KUBÁNEK

poslanec NR SR /SMER-SD/