Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Opozícia rozbehla predvolebnú kampaň – Stanislav Kubánek

Na parlamentnej pôde je v týchto dňoch mimoriadne horúco. Do centra pozornosti sa dostala voľba predsedu Najvyššieho kontrolného úradu, ktorá už dlho nedáva spávať predstaviteľom opozičných strán z radov KDH, SaS i SDKÚ DS, ktorí už neraz vyhlásili, že majú toho pravého kandidáta na túto funkciu. Akurát Most-Híd sa spolieha na vyčkávaciu taktiku a svojho kandidáta nespomenul. Vraj sa pridá tam, kde bude mať toho najlepšieho a jediného. Teda keď sa všetci dohodnú na tom jednom. Nuž, to už poriadne bilo do očí aj médiám. Jednoducho si začali uťahovať z jej vyhlásení, aká je už jednotná, na všetkom sa vie, v záujme spoločnej a teda tej najsprávnejšej veci, dohodnúť. Určite pod tlakom svojich priaznivcov i médií sa KDH, OĽaNO, SaS a Most-Híd rozhodli predstaviť svojho spoločného kandidáta. Samozrejme, pred médiami a so štipľavým komentárom adresovaným predovšetkým strane SMER-SD. V ňom konštatovali, že práve teraz ukázali svoju jednotu, o ktorej najsilnejšia strana tak stále pochybuje. To je predsa dôkaz! Čo už k tomu dodať?

 

V tejto súvislosti ma ani tak nezaujal prvý z kandidátov na predsedu NKÚ, ako ten druhý, o ktorom sa síce menej hovorí, ale o to je jeho príbeh zaujímavejší. Predovšetkým preto, lebo úzko súvisí s dianím v SDKÚ DS. Všetci vieme, že z nej v NR SR zostali iba dvaja – predseda Pavol Frešo a Ľudovít Kaník. Ostatní sa už so stranou dávno rozlúčili. Teraz sa zdá, že spiatočku zaradil aj Ľudovít Kaník, doterajší najvernejší spojenec predsedu. Musela ho prekvapiť informácia, že Pavol Frešo by rád na stoličke predsedu NKÚ videl Karola Mitríka, exšéfa Slovenskej informačnej služby. Rozčúlilo ho to natoľko, že v blížiacich sa parlamentných voľbách, v marci 2016 chce byť na čele kandidátky a stať sa volebným lídrom. Z jeho rôznych vyhlásení sa dá všeličo pochopiť, ale nie jeho výrok, že „Strana potrebuje čerstvý vietor do plachiet.“ Len pre zaujímavosť, vo februári tohto roku oficiálne vyhlásil, že „Strana sa konsoliduje a oživuje.“ Opak vraj tvrdia iba tí, ktorí z SDKÚ DS odišli.

 

Pán poslanec Kaník sa už veľmi dlho pohybuje vo vysokej politike. Veď už v rokoch 1998-99 bol prezidentom Fondu národného majetku. V rokoch 2002-2005 sa stal členom vlády, v ktorej pôsobil vo funkcii ministra práce, sociálnych vecí a rodiny. Výhodné miesta dostával predovšetkým vďaka SDKÚ a jej vtedajšiemu predsedovi, Mikulášovi Dzurindovi. Do jeho náručia priniesol aj Demokratickú stranu a to i napriek protestom prevažnej väčšiny radových členov DS. Samozrejme, za to, že zlikvidoval jedného politického konkurenta, sa mu SDKÚ niekoľkokrát odvďačila výhodným miestom na kandidátke pre voľby do NR SR. Určitý čas v parlamente šéfoval Poslaneckému klubu SDKÚ-DS. Tak ťažko môže hovoriť o nejakých nových vetroch.

 

Nielen ja, ale aj kolegovia z nášho poslaneckého klubu majú iné starosti, než sa zaoberať problémami s kandidátmi opozície na funkciu predsedu NKÚ. Na druhej strane, rovnako ma veľmi málo zaujíma, či lídrom SDKÚ vo voľbách v roku 2016 bude Ľudovít Kaník, alebo niekto iný. Napriek tomu som mu v tomto prípade venoval niekoľko riadkov. Už len preto, lebo pán Kaník má asi veľmi veľa voľného času, keď sa dokáže na internetových stránkach donekonečna venovať nášmu premiérovi a predsedovi strany SMER-SD, Robertovi Ficovi. Ak by hodnotil jeho prácu objektívne, nikto by nič proti tomu nenamietal. Žiaľ, jeho príspevky sú plné urážok, poloprávd, klamstiev a dezinformácií. To všetko, zrejme s jediným cieľom – poškodiť Robertovi Ficovi a našej strane. Som presvedčený, že jeho rôzne „vedecké práce“ len málokto vydrží dočítať do konca. Okrem toho, aj v tomto prípade platí, že keď chceme na druhom sústavne hľadať len všetko zlé, tak by sme mali začať najskôr od seba...

A čo ešte potvrdzuje tú „jednotu opozície“? Už má dokonca troch kandidátov na post predsedu NKÚ!

Stanislav Kubánek – poslanec NR SR (SMER-SD)