Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Opäť by to bol len politický hazard – Vladimír Dobrovič

Pred prezidentskými voľbami, v Slovenskom rozhľade som politickým hazardom nazval možné rozhodnutie Roberta Fica kandidovať na post hlavy štátu ešte pred jeho oficiálnym rozhodnutím. Či pred ním moje varovanie zatajili nie je podstatné. Pri rozhodovaní sa zrejme nechal ovplyvniť tými, čo mu nielenže priali, aby sa stal prvým mužom na Slovensku a boli pripravení ho maximálne podporiť, ale možno aj tými, ktorých odhad sa od môjho nelíšil, keďže mu ale priali neúspech, namiesto varovania pred nekritickým rozhodnutím ho podporovali.

 

Prečo to pripomínam? Pretože v médiách, asi aj v politických stranách a iných kuloároch sa čoraz viac začalo diskutovať o prezidentských kandidátoch.

Smer-SD by mohol za prezidentského kandidáta podporiť Miroslava Lajčáka, súčasného ministra zahraničných vecí a úradujúceho predsedu Valného zhromaždenia OSN. Uviedol to premiér Robert Fico v rozhovore pre týždenník Plus sedem dní. V médiách som postrehol aj typ na Maroša Šefčoviča, predsedu Európskej komisie.

Tak ako v uplynulých voľbách sa dá predpokladať, že keď by ktorýkoľvek z nich kandidoval tak by sa s podporou voličov Smeru-SD dostal do druhého kola. Tam by však či už Miroslavovi Lajčákovi alebo Marošovi Šefčovičovi s najväčšou pravdepodobnosťou hlasy priaznivcov Smeru-SD nestačili. Tí čo ich nevolili v prvom kole by zrejme v 2. kole uprednostnili Andreja Kisku, ktorého považujem za istého postupujúceho. Prezidentský kandidát strany Smer-SD môže byť úspešný v 2. kole prezidentských volieb, keď nebude priamo previazaný s touto stranou, ale bude súčasne spoločným kandidátom viacerých politických strán (nie len vládnych). Najväčšiu nádej na úspech má nominácia všeobecne uznávanej osobnosti, ktorá má úctu väčšiny občanov a je nezaťažená minulosťou (vedec, lekár,...). Nemusí to byť politik za každú cenu. Ponovembrový vývoj ukazuje, že politici namiesto spájania, občanov skôr rozdeľujú.