Odstráni sa kumulovanie funkcií „nenahraditeľných“ funkcionárov? – Vladimír Dobrovič

Historické zvýšenie minimálnej mzdy, nižšie odvody pre viac ako 800-tisíc ľudí, bezplatná železničná doprava pre študentov a dôchodcov, dvojciferné zníženie ceny plynu, rozšírenie odvodovej úľavy pre študentov, rozšírenie kapacít jaslí a škôlok, ale aj daňová podpora odbornej praxe, vrátane ďalších opatrení, ktoré reálne by mali pomôcť mnohým z nás  v našom každodennom živote, potvrdili sociálnodemokratický rozmer ľavicového programu, prijatého na pracovnom sneme strany Smer-SD 28. júna.

Ročne budú tieto a ďalšie opatrenia vlády stáť okolo štvrť miliardy eur ročne. Zdroje, ktoré budú na to použité, podľa vyjadrenia premiéra Roberta Fica, budú pochádzať z lepšieho výberu daní a z boja proti daňovým únikom. Konečne po toľkých poprevratových rokov rétoriky uťahovania opaskov, samozrejme len tých čo sú odkázaní na príjmy za vykonanú prácu, prichádza aspoň prísľub sociálnych opatrení,  na prospech väčšiny obyvateľov. Balíček 15 opatrení, vrátane opatrení na zvýšenie minimálnej mzdy a zníženie odvodov pre ľudí v kategórii nízkych a stredných príjmov, je pozitívnym signálom pre obyvateľov. Dôležité podľa Petra Kažimíra, ministra financií,  je aj zavedenie minimálneho dôchodku. Pomôže pri  odstraňovaní dehonestujúcej situácie ľudí, ktorí celý život pracovali a nakoniec musia stáť na úrade a pýtať si dávku v hmotnej núdzi. Zlepšiť sa má aj mobilita ľudí, ktorí sú ochotní cestovať za prácou. Napomôcť tomu má okrem iného i zvýšenie zľavy pri cestovaní za prácou. Rodinné rozpočty by mali byť podľa ministra financií menej zaťažené.

 

Je potešiteľné, že strana, ktorá podľa prieskumov verejnej mienky má dlhodobo najväčšiu podporu obyvateľov na Slovensku, si konečne uvedomuje, že nemôže výsledky svojho vládnutia merať len hrubými makroekonomickými ukazovateľmi, ale vždy až reálnymi životnými podmienkami ľudí s nižšími a strednými príjmami. Žiaľ, opoziční poslanci, ktorí po porážke v parlamentných voľbách majú plné ústa starostlivosti o občanov, akoby by sa zľakli prípadného úspešného vykročenia vládnej strany správnym smerom. Ani len nepočkali na prvé konkrétne kroky vlády a namiesto všeobecnej podpory pripravovaných opatrení na prospech ľudí ich od začiatku predovšetkým spochybňujú.  

Marek Maďarič, po  neúspešných prezidentských voľbách  R. Fica, keďže bol šéfom jeho volebného tímu sa vzdal postu podpredsedu strany. Návrh Roberta Fica, predsedu strany Smer-SD, aby delegáti na pracovnom sneme strany ho opätovne zvolili za podpredsedu strany môžeme považovať z ľudského hľadiska za správny. Týmto návrhom premiér deklaroval, že jeho osobné rozhodnutie kandidovať na funkciu prezidenta SR bolo predčasné, a nechce, aby niekto iný zato niesol zodpovednosť. Ešte v decembri 2013, pred tým než premiér vyhlásil, že bude kandidovať, som v Slovenskom rozhľade napísal, že zo strany tak skúseného politika akým je predseda strany Smer-SD rozhodnutie kandidovať by bolo v danej situácii politickým hazardom. Možno mnohí preto, že už chceli povýšiť v štruktúrach straníckej hierarchie, iní preto, že sa nechali opantať chválospevmi na jeho adresu, bez kritického zhodnotenia názorového rozloženia slovenských voličov, chybne volali po jeho  kandidatúre na prezidenta Slovenskej republiky. Keďže šéfom jeho volebného tímu bol M. Maďarič, ktorý tak „úspešne“ riadi mediálnu politiku strany Smer-SD, že takmer všetky médiá usilovne pracujú na vytváraní protismeráckej verejnej mienky, víťazstvu Andreja Kisku sa nakoniec nemožno čudovať.

 

Veľké víťazstvo strany Smer-SD v posledných parlamentných voľbách bolo dielom pozitívneho mediálneho vplyvu na verejnosť, alebo skôr zlých krokov vlády Ivety Radičovej, prípadne výsledkom očakávania pozitívnych zmien od nástupu ľavicovej vlády?

Ukazuje sa, že mediálna politika strany akosi zaostáva za jej potrebami. Pre potvrdenie tejto úvahy netreba pritom robiť veľké analýzy. Stačí si pozrieť výsledky volieb do Európskeho parlamentu. Pýšiť sa tým, že zostávajú na pozíciách tí istí môže byť z pohľadu budúcnosti krátkozraké. Napríklad, veľmi ťažko pochopiteľné pre mnohých voličov bolo, že Vladimír Maňka, ktorý v krajských voľbách nestačil na „vrece zemiakov“ bol nominovaný na zvoliteľné miesto na kandidátke do Európskeho parlamentu. Keby bola strana presvedčená o jeho kvalite mala ho dať na koniec kandidačnej listiny, aby sa nechal voličmi prekrúžkovať. Tak ako si to dovolil urobiť na našej politickej scéne len jediný, mnohými  zatracovaný politik Igor Matovič.

Zaujímavé je vyjadrenie staronového podpredsedu strany M. Maďariča, že k zastaveniu trendu poklesu popularity strany Smer-SD sú potrebné obsahové aj personálne zmeny. "Je tu trend, kedy Smer-SD, a na to nie sme zvyknutí, stráca a padá. Musíme si klásť otázky, s čím to súvisí, kde robíme chybu," pýtal sa  vo svojom príhovore na sneme. Môžeme s ním súhlasiť aj v tom, že Smer-SD nemôže ignorovať situáciu, keď sa ocitol v kritickom momente, ako aj s tým, že ešte za pochodu, na vrchole, môže urobiť rozhodnutia, ktoré zo strany aj v ďalších rokoch urobia dominantný a kľúčový subjekt na slovenskej politickej scéne. „Ale keď moment týchto dní podceníme, tak sa môže vydať aj cestou HZDS a SDKÚ-DS," vyhlásil M. Maďarič. Vzhľadom na doterajšiu mediálnu politiku strany Smer-SD sú tieto vyjadrenia pokrokové. Osobne mám pocit, že namiesto žurnalistov presvedčených o správnosti ľavicovej politiky v strane Smer-SD majú zelenú práve tí, ktorí sú na hony vzdialení od podpory ľavicových myšlienok. Je preto dobré, že práve podpredseda strany, ktorý má v portfóliu médiá, volá po personálnych zmenách, po ktorých by dostali priestor politicky životaschopní ľudia. Predseda strany R. Fico si neustále sťažuje na neprajnosť slovenských médií. Paradoxne však práve smerom k médiám sa nič pozitívne viditeľné ani na sneme neudialo. Veľkú pravdu však M. Maďarič povedal aj na adresu predsedu strany: "Musíme rátať s tým, že táto strana nebude vždy vedená charizmatickým predsedom, za ktorého popularitou a schopnosťami sa všetci skryjeme."  Vyhlásenie R. Fica v otázke kumulovania funkcií: "Smer-SD musí prísť s iniciatívou, že ústavný činiteľ s viacerými funkciami bude mať len jeden plat a za výkon ostatných funkcií bude poberať len minimálnu mzdu,"  je  pozitívnym signálom veľkého politika. Je len na škodu, že až po 25 rokoch sme sa konečne opäť  dočkali obnovenia oprávnenej požiadavky z novembrových tribún, požadujúcej odstránenie kumulovania funkcií tzv. „nenahraditeľných“ funkcionárov. Obávam sa však, že mnohí z nich v túžbe po maximálnej moci aj tie peniaze oželejú.