O post sudcu ÚS SR majú záujem aj poslanci Smeru J. Laššáková a M. Mamojka

Bratislava 14. novembra (TASR) - O post sudcu Ústavného súdu (ÚS) SR má záujem deväť kandidátov. Medzi nimi aj poslanci Smeru-SD Jana Laššáková (podpredsedníčka NR SR) a Mojmír Mamojka (predseda školského výboru). Parlament má voliť kandidátov na sudcu ÚS SR na aktuálnej schôdzi.

 

Podpredsedníčku parlamentu Laššákovú navrhli kolegovia zo Smeru-SD Anna Vitteková a podpredseda parlamentu Miroslav Číž. Mamojku nominoval prvý prodekan Právnickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Mamojka je dekanom tejto fakulty.

 

Svojich kandidátov má aj predsedníčka Najvyššieho súdu (NS) SR Daniela Švecová. Nominovala dvoch. Jedným je Miroslav Gavalec, predseda senátu Správneho kolégia, a druhým Michal Truban, predseda Špecializovaného trestného súdu. Ďalšou kandidátkou je Dana Bystrianská, dočasne pridelená na výkon funkcie sudkyne na NS SR. Navrhlo ju Združenie sudcov Slovenska, ktoré nominovalo aj sudkyňu NS SR Lenku Praženkovú.

 

Slovenská advokátska komora navrhla advokáta Ondreja Mularčíka. Dekanka Právnickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave Andrea Olšovská nominovala vysokoškolskú učiteľku Soňu Košičiarovú. Na advokáta stavilo aj opozičné KDH. Ján Figeľ a Pavol Abrhan navrhli Michala Matulníka. Informácie TASR poskytol komunikačný odbor NRSR.