Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Noviny č. 1 - 16.2.2011

 • Dočkáme sa jednotnej kandidátky pravice na Slovensku?

  Za veľmi dôležitú poprevratovú zmenu môžeme bez zveličovania označiť tajné voľby. Až tie občanom umožnili slobodne, bez obáv vyjadriť svoj názor na kandidátov politických strán, ako aj na strany samotné.
 • Slávni Slováci

  Slovensko dalo svetu i samotnej domovine nemálo významných osobností. Žiaľ, nie všetky z nich sme vždy uznávali a ku všetkým sa s úctou hlásili. Darmo, zmeny politických režimov prinášali aj zmeny vzťahov k niektorým slávnym Slovákom. Bez ohľadu na to, či išlo o umelcov, vedcov, alebo dokonca športovcov. O politikoch už ani nehovoríme...
 • Netrestaj už tento národ Pane...

  Krajina v ktorej žijeme a ktorá nám bola vďaka Bohu pridelená, je nádherná svojou prírodou, jazerami a riekami ktoré ňou pretekajú a horami, ktoré sa hrdo vypínajú do výšok, akoby chceli svetu vykričať, že tu žije mierumilovný a pracovitý národ, ktorého cnosťou je predovšetkým skromnosť.
 • Na Slovensku po anglicky?

  Tak už máme zákon o povinnej výučbe anglického jazyka na základných školách. Ihned po jeho prijatí sa však zrodilo veľa nezodpovedaných otázok, na ktoré, napríklad, strana SMER-SD už upozorňovala pred samotným hlasovaním.
 • Posledná varta čatára Matúša

  Nestor a posledný skutočný klasik slovenskej literatúry Ladislav Ťažký uzavrel svoju životnú kapitolu po krátkej, zákernej chorobe po veku nedožitých 87. rokov.
  Verejnosť sa s ním naposledy rozlúčila 21. januára tohto roku na panychíde v bratislavskom Dóme sv. Martina.
 • Alfa a omega Pavla Bleya

  Je deň pohrebu, a aj keby sme sa všelijako pokúšali trudnomyseľnosť tých slov zamieňať a zmierňovať, sú stokrát horšie ako pád lavíny. Z tej občas ktosi unikne, kohosi nájdu, vyhrabú, vytrhnú z mrazivého objatia smrti, oživia.... Svoj vlastný pohreb však nikto ešte neprežil. Krutá definitíva. Niet takých záchranárov, čo by ju zmenili. Je deň pohrebu.
 • Zomrel spisovateľ Konštantín Horecký

  PhDr. Konštantín Horecký (19. 5. 1925, Majcichov, okr. Trnava – 5. 2. 2011 Martin), prozaik, publicista, vydavateľ, novinár, organizátor kultúrneho a spoločenského života, člen Spolku slovenských spisovateľov. Do dejín sa zapísal aj presadením zákona o Martine. Publikoval od roku 1948 poviedky v časopisoch.
 • Užitočná vlastiveda

  Pri pohľade na množstvo nádherných ponuk, ktorými nás zásobujú naše cestovné kancelárie, si občas spomeniem aj na obdobie, keď našou jedinou cestovnou kanceláriou, ktorú sme však často využívali bol Čedok.
 • Životaschopná a príťažlivá

  V minulých dňoch uplynulo už trinásť rokov od chvíle, keď sa početná skupina novinárov a publicistov pod vedením nebohého Gaba Zelenaya rozhodla opustiť potápajúce sa Združenie slovenských novinárov, ktoré vzniklo v roku 1992 a založiť novú stavovskú organizáciu. Stalo sa tak na sklonku roku 1998, keď vznikla tretia novinárska organizácia pod názvom Únia slovenských novinárov – seniorov.
 • Príležitosť finančne podporiť Úniu slovenských novinárov

  Únia slovenských novinárov nedostáva od štátu a ani z iných zdrojov finančnú podporu. Akcie ktoré poriadame sú hradené len z členských príspevkov. Príležitosť ako podporiť našu organizáciu a umožniť rozšíriť našu činnosť, je práve teraz v období podávania daňových priznaní.
 • Poznámky k novému deštrukčnému návrhu zákona o používaní jazykov národnostných menšín

  V nasledujúcom texte súčasného znenia zákona sú vyznačené zmeny, úpravy a doplnky predložené v návrhu z dielne politickej strany MOST─HÍD; poznámky sú vložené väčším typom písma do hranatých zátvoriek.
 • Je nezodpovedné rušiť hlava-nehlava

  Nedávno v nemenovanom našom denníku bol odpublikovaný článok europoslanca Miroslava Mikolášika pod názvom „Právo nemať stredisko pre ľudské práva“. Autor v článku podrobil ostrej kritike činnosť Slovenského národného strediska pre ľudské práva.
 • Hľadajú sa vinníci neúspechu

  Faktom je, že Smer-SD jednoznačne vyhral parlamentné voľby, ako aj komunálne voľby. „Vďaka“ nášmu pomernému parlamentnému systému však vládu zostavili strany, ktoré samostatne mali len mizivú voličskú podporu. Po zrátaní počtu pridelených mandátov však nakoniec odstavili od moci najsilnejšiu politickú stranu s rekordne vysokou podporou voličov. Je len prirodzené, že členskou základňou to čiastočne otriaslo.