Nového šéfa prokurátorov budú zrejme poslanci voliť dva roky po Čentéšovi – Pavol Paška

Paška: "Uznesenia a nálezy ÚS v tejto politickej kauze sú všetko, len nie ústavnoprávne analýzy, a sú výsledkom politickej manipulácie. Trvám na tom, a preto využívam svoju kompetenciu a vyhlasujem novú voľbu generálneho prokurátora."

Voľba generálneho prokurátora zrejme otvorí budúcu schôdzu Národnej rady (NR) SR. Pripustil to dnes predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD). "Ak budú splnené podmienky, tak na schôdzi v utorok 18. júna o 13.00 h zaradím tento bod ako prvý a budem veľmi rád, ak sa nám podarí konečne vyriešiť neuveriteľne dlhú patovú situáciu ohľadom nefunkčnosti Generálnej prokuratúry SR," povedal Paška s tým, že voľba bude určite tajná. O kandidátoch nešpekuluje.

Podstatné je pre neho, "aby sme už konečne mali na čele generálnej prokuratúry človeka, ktorý bude mať silný mandát, ktorý vzíde z ústavnej kompetencie Národnej rady". Ak sa bude voľba konať skutočne 18. júna, bude to takmer presne dva roky odvtedy, čo parlament v tajnej voľbe zvolil Jozefa Čentéša, ktorého prezident SR Ivan Gašparovič odmietol vymenovať. Čentéša zvolilo plénum 17. júna 2011. Paška je presvedčený, že parlamentu už nič nebráni v novej voľbe generálneho prokurátora. Pre jej vypísanie sa rozhodol podľa vlastných slov preto, že Ústavný súd (ÚS) SR je v kauze Jozefa Čentéša v patovej situácii, nedokáže zaujať zásadné stanovisko a navyše sa stal predmetom a nástrojom politického boja. "Uznesenia a nálezy ÚS v tejto politickej kauze sú všetko, len nie ústavnoprávne analýzy, a sú výsledkom politickej manipulácie. Trvám na tom, a preto využívam svoju kompetenciu a vyhlasujem novú voľbu generálneho prokurátora," zdôraznil Paška. Šéf parlamentu verí, že parlament zvolí v tajnej voľbe nového kandidáta na šéfa prokurátorov, a potom už bude len na prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi, či ho vymenuje. Zvolenie nového šéfa prokurátorov je podľa Pašku potrebné preto, "aby už konečne Slovensko prestalo byť traumatizované politickými hrami a nástrojmi", ktoré sprevádzali zvolenie Jozefa Čentéša. Paška už voľbu vlani vypísal, možní kandidáti sa však do nej nechceli zapojiť, keďže ÚS ešte v kauze Čentéša nerozhodol.

Opozícia novú voľbu kritizuje a odmieta. Trvá na tom, že Slovensko má legitímne zvoleného kandidáta na generálneho prokurátora. Upozorňuje, že nikto nezrušil uznesenie Národnej rady SR o zvolení Jozefa Čentéša a nikto ani nespochybnil tajnú voľbu generálneho prokurátora. Považuje za škandalózne a nehorázne, že sa má voľba konať skôr, ako ÚS rozhodne v Čentéšovej kauze. Opozícia avizovala, že v prípade novej voľby využije všetky ústavné nástroje, ktoré má. Nevylúčila ani napadnutie na ÚS. "Je nešťastie, že opozícia zneužíva ÚS. Som hlboko presvedčený, že to, čo sa deje na ÚS, je politická manipulácia," uzavrel Paška.